19.07. 2013
3 otázky pro Pavla Grize
rozhovory
Na téma výstav nominovaných prací v soutěži o Národní cenu za studentský design 2013 jsme narazili již v rozhovoru s Annou Marešovou, která je zajišťuje po organizační stránce (http://www.designcabinet.cz/3-otazky-pro-annu-maresovou ). Tentokrát jsme 3 otázky položili architektovi Pavlu Grizovi, který připravuje koncepci expozice obou výstav v Bílovicích i Praze.
3 otázky pro...
...Pavla Grize
architekta výstav nominovaných děl v Bílovicích u Zlína a v Praze
1. Jak nám prozradila Anna Marešová, výstavy budou letos na více místech. První bude v Bílovicích u Zlína v prostorách firmy mmCité. Co nám můžeš říct k tomuto místu?
mmCité vytvořilo z bývalého zemědělského objektu, snad „prasečáku“, kultivovaný výrobní a vývojový areál, který je ve svém konceptu naprosto výjimečný. Nasadili hodně vysokou laťku pracovního prostředí i způsobu prezentace. I jejich kantýna je pověstná. Pro naši výstavu nám velkoryse dali k dispozici půdní prostor v jedné z hal. Velký, vzdušný, syrový.
2. Výstava se poté přesune do centra Prahy do prostoru Era svět. Jak se od sebe tato dvě místa liší?
Na Jungmannově náměstí zabydlí výstava kultivované historické prostory. Neutrální povrchy stěn a podlah tvoří perfektní rámec pro původní, citlivě očištěné stavební detaily.
3. Jako architekt navrhuješ a projektuješ domy pro bydlení, zdravotnictví, hotely apod. Liší se nějak tato práce od řešení konceptu výstavy a její realizace?
Rozhodně si užívám pomíjivosti výstavy. Naše stavby musí fungovat v morálním a estetickém horizontu okolo 20 let...u interiéru je to kolem 5 let. Výstava (zvláště studentských prací) pro mne znamená oddech od analýz a variantních řešení.
MgA. Pavel Griz
Architekturu studoval od roku 2000 na VŠUP v Praze u pedagogů s velmi zvučnými jmény - Evy Jiřičné a Petra Keila. V roce 2006 úspěšně zakončil studium a začal spolupracovat s MgA. Patrikem Zamazalem. Nyní se jako architekt uplatňuje v architektonickém ateliéru MOLO Architekti, kde se věnuje nejen projektování staveb, ale i interiéru a designu. Spolupracoval na řadě výstav, například „Design do tmy“ a „Design Beyond Sight“ v New Yorku, Budapešti, Vídni, Bratislavě, Edinburghu, Cardiffu, Birminghamu, „Český design“ v Pekingu, výstavě studentského designu „Nový (z)boží!“ v Moskvě, Mnichově, Bukurešti aj.