Design Cabinet CZ

01.01. 2011 - 01.10. 2011

6. mezinárodní bienále Industriální stopy 2011

Výstavy

Pivovary, cukrovary, mlýny, vodojemy, mosty, nádraží apod. nám dnes mnohdy jen připomínají chátrající památníky dob průmyslové revoluce, kdy český průmysl uznával celý svět…

Bienále bude trvat od ledna až do října 2011. Hlavním tématem Industriálních stop je letos „Architektura konverzí - balancování mezi záchranou, tvůrčí intervencí a destrukcí", to bude také název říjnové konference. Bienále se zaměří především na možnosti nového využití industriálního dědictví jako součásti národní a kulturní identity. Nabídne unikátní příležitost sledovat proměnu industriálních stop nejen v Praze, ale i v dalších oblastech České republiky, jako například v Ostravě, Kladně, Liberci, Žatci, Plzni, Ústí nad Labem a dalších.

Letošní rok zahájila Industriální stopy 14. ledna 2011 akce v Kostelci nad Černými lesy. Ve zdejším pivovaru se uskutečnil přednáškový den na téma „Co jsme si zbořili", spojený se stejnojmennou výstavou. Na stejném místě se uskuteční i další 2 akce - 18. února naváže téma „Co se podařilo revitalizovat" a 18. března tento cyklus uzavře přednáškový den zaměřený na „technické památky Podlipanska". Celý tento cyklus setkání a exkurzí nazvaný „Jak jsem potkal fabriku" pořádají Černokostelecký pivovarský archiv a muzeum s MAS Podlipansko, ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví FA ČVUT, za odborné garance NPÚ ÚP, s podporou Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova: Evropa investuje do venkovských oblastí. Projekt seznámí veřejnost s vybranými průmyslovými a technickými památkami, s jejich významem v kontextu historickém, ekonomickém, technologickém i architektonickém.

Industriální stopy sdružují desítky výstavních a divadelních akcí, odborných sympozií a konferencí, společenských večerů. K dalším akcím 6. bienále bude patřit např. výstava „Vojtěšská huť ve studentských projektech", demolice dolu Schoeller, videopřednáška Josefa Pleskota na www.gaaleriie.net a spoustu dalších projektů. Součástí bienále budou i industriální průvodce po oblastech České republiky nebo i různé kulturní a společenské akce v prostorách autentických staveb. Dalším významným bodem programu bude i známý festival „4 + 4 dny v pohybu" nebo i různé výstavy a exkurze.

Na organizování a pořádání Bienále Industriální stopy se podílejí desítky organizací, institucí, sdružení, spolků, např: AMU, NPÚ, ČVUT, Stará kanalizační čistírna - Ekotechnické muzeum, ČKAIT, ČSSI, Český národní komitét ICOMOS, Sdružení historických sídel Čech Moravy a Slezska, divadelní soubory i kamenná divadla, muzea v čele Národním technickým muzeem a další kulturní instituce, stejně jako stovky nadšenců a dobrovolníků.

Informace o Industriálních stopách 2011 budou průběžně zveřejňovány na www.industrialnistopy.cz a Facebooku www.facebook.com/industrialnistopy. Více o přednáškovém a výstavním projektu v Kostelci nad Černými lesy http://www.pivovarkostelec.cz/projekt.



Zdroj: www.facebook.com/industrialnistopy

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu