Design Cabinet CZ

07.11. 2011

Air-Clean Bridge - most do čistější budoucnosti

rozhovory

Mnoho architektonických návrhů se nám letos v soutěži nesešlo. Že jsou však práce, které se dostaly v posledním kole Národní porotě do spárů, výjimečně kvalitní, dokládá právě most Michala Šírka z brněnského VUT

Air - Clean Bridge navrhl Michal pro areál ostravského letiště Leoše Janáčka, kde by měl překlenout železniční trať. Tvarosloví mostu tak získalo přirozeně inspiraci v elegantním pohybu křídel.
Air - Clean Bridge však není okřídlený pouze pro forma... Jak už napovídá název, jeho velkým přínosem je schopnost čistit vzduch od výfukových plynů, což je zajištěno použitím u nás dosud relativně neznámého materiálu TX Active. Štěpení škodlivých látek na nezávadné se děje na povrchu tohoto upraveného betonu v důsledku chemické reakce, která vyžaduje světlo. Proto čím větší osvícená plocha materiálu, tím čistší je vzduch v okolí. A onu aktivní plochu poskytují právě křídla.

Michale, inovativnost mostu Air Clean Bridge spočívá mimo jiné ve využití materiálu, který šetří životní prostřední, a ze kterého částečně vychází i tvar a konstrukce mostu. Kde jste TX Active objevil? Přiznávám, že jsem o něm slyšela poprvé, používá se mimo Česko běžně?
O technologii TX Active jsem se popravdě dozvěděl teprve nedávno. Konkrétně když Českomoravský cement uvedl tuto "novinku" na náš trh letos na jaře formou architektonické soutěže Města bez smogu, kde jsem získal cenu generálního ředitele. Ve světě ale TX Active čistí vzduch již více než 10 let. Jeho pozitivní účinky na ovzduší jsou tak ověřeny nejen laboratorními testy, ale i v reálných podmínkách.

Jaká je finanční náročnost mostu Air- Clean Bridge? A jakou roli hraje v tomto ohledu právě cena TX Active, je to zásadní položka v rozpočtu stavby?
Mosty jsou obecně náročným projektem z důvodu překonávání velkých rozponů, a to nejen finančně. Použití TX Active by tak v rámci celkových nákladů nemělo rozpočet stavby výrazně zatížit, právě naopak. Vzhledem k pozitivům, které nám jeho použití přináší, se jedná o výhodnou investici do budoucna, alespoň co se dopadu na životní prostředí týče.

Máte už nějaké ohlasy od ostravského letiště? Ostrava se nedávno pokoušela stát Evropským městem kultury, tak předpokládám od tamního krajského úřadu nepokryté nadšení a realizaci v nejbližší době!
Děkuji za podporu. Z Ostravy žádné ohlasy nemám, Air - Clean Bridge byl v rámci školního zadání vypracován čistě ideologicky. Pokud by se ale v budoucnu naskytla možnost, neváhal bych se k projektu vrátit a pokračovat na podrobnější dokumentaci.

Michala Šírka se ptala Eva Grochová
Design Cabinet CZ

http://www.designcabinet.cz/vysledky-dvacateho-rocniku-narodni-ceny-za-studentsky-design-se-blizi
http://www.designcabinet.cz/odorico-pordenone
http://www.designcabinet.cz/sklenik-pestovani-rostlin-pod-umelym-osvetlenim
http://www.designcabinet.cz/giuseppe-variabilni-nabytek-nejen-pro-deti
http://www.designcabinet.cz/lumen
http://www.designcabinet.cz/ventus-energie-sbalena-na-cesty
http://www.designcabinet.cz/zivena-sbira-ostruziny-logopedicka-kniha
http://www.designcabinet.cz/individualista
http://www.designcabinet.cz/mullatem-vesmirne-pusobivy-sperk
http://www.designcabinet.cz/mullatem-vesmirne-pusobivy-sperk

http://www.designcabinet.cz/vinarstvi-josef-korenek
http://www.designcabinet.cz/whoop-de-doo-narodni-cenu-dostala-anna-maresova-za-eroticke-pomucky

http://www.studentskydesign.cz
http://www.facebook.com/Studensky.design

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu