Design Cabinet CZ

27.12. 2013

Architekt F. A. Libra – Hrst vzpomínek na otce

Recenze

Eva Librová

František Albert Libra (1891-1958) byl architekt, který se nesmazatelným způsobem zapsal do dějin české architektury. V duchu harmonického racionalismu prošla jeho tvorba slohem národním, purismem až po funkcionalismus, vždy však preferoval spojení prostoty a výrazové čistoty výtvarného projevu se střízlivostí, racionalitou a respektem k účelnosti. Podle jeho návrhu byly postaveny celé obytné kolonie, bytové domy, vily, rodinné a víkendové domky, nemocnice, léčebné ústavy, zdravotní a sociální zařízení, lázně, divadla, kulturní a společenské domy, hotely a restaurace, školy, koupaliště, spořitelny a záložny, průmyslové a vodní stavby, církevní stavy, pomníky ad. Byl také dobrý urbanista a architekt interiérů a nábytku.

Jeho realizace najdeme v Praze, Lounech, Ústí nad Labem, Cvikově, Trnovanech, Lomu, Bílině, Nasavrkách, Ledči nad Sázavou, Litvínově, Rakovníku, Hlinsku, Mýtě v Čechách, Rožňavě (Slovensko), Varíně (Slovensko), Příbrami, Lounech, Nitře (Slovensko), Velvarech, Poličce, Oseku, Břežánkách, Jinřichově Hradci, Vyšných Hágoch (Slovensko), Březnici, Bohdanči, Kutné Hoře, Vyžlovce, Jaroměři, Úpici, Horním Maršově, Žacléři, Libči, Poříčí, Malých Svatoňovicích, Jílovém u Prahy, Herálci pod Žákovou horou, Strakonicích, Horním Adršpachu, Veselí nad Lužnicí, Teplicích nad Metují, Plané, Teplé, Ostravě, Brezové-Tisové (Slovensko) aj.

V knize „Hrst vzpomínek na otce" poodkryla jeho dcera, PhDr. Eva Librová, CSc. rodinné zázemí a současně naznačila, že její otec byl renesanční osobnost s širokým spektrem zájmů a bohatou sítí společenských kontaktů. Miloval hudbu, knihy a automobily. Před čtenářem se tak rýsuje i cenná výpověď o životě za první republiky. S Evou Librovou seděla autorka tohoto příspěvku v polovině osmdesátých let 20. století ve společné pracovně podkroví Výzkumného ústavu výstavby a architektury na Malé Straně. Paní Eva byla stejně noblesní jako její otec.

Text knihy je doplněn fotografiemi, skicami, urbanistickými plány a půdorysy staveb a bohatou faktografií. Eva Librová je perfekcionista, což je na knize poznat.

Autorka tohoto příspěvku navíc bydlí nějakých 30 let v bytovém domě v Praze ve Vršovicích, který architekt Libra navrhl pro státní zaměstnance v letech 1924-1925. Jde současně o první pražské netradiční řešení osmnácti schodišťových domů ve svahu s tzv. otevřeným blokem s dvorním prostranstvím parku s dětskými hřišti. Ani po 90 letech neztratily domy nic na své atraktivně spojené s bohatou zelení a i na dnešní dobu vysokým bytovým standardem. Pane architekte, dodnes se tu žije velmi dobře a příjemně!

Bohužel však nechal Městský úřad Prahy 10 přistavět některým domům necitlivé nástavby, ačkoliv je celý blok památkově chráněn a památkový úřad jinak bedlivě hlídá, zda jeho obyvatelé nevymění nebo nerekonstruují něco, co by nebylo přesnou replikou.

Knihu vydala Mladá fronta a.as. pro Národní technické muzeum, 136 stran, 1. vydání, Praha 2008, cena mezi 189-315 Kč. ISBN 978-80-204-1866-1


Lenka Žižková
Foto autorka textu

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu