Design Cabinet CZ

17.02. 2009 - 17.02. 2009

ARTSEMESTR 09 na katedře Užitého umění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze

Výstavy

Letošní prezentace klauzurních prací VŠUP na katedře Užitého umění se vedly ve znamení změn. Změn ve vedení ateliéru a nových přístupů instalací výsledků půlroční činnosti. Samostatně se na našem webu věnujeme prezentaci ateliéru Skla a ateliéru Designu oděvu a obuvi, které pracovaly pod novým vedením.

Ateliér Módní tvorba předvedl barevně a tvarově výrazné řešení oděvu. Nechyběly prvky streetartu, lidových inspirací z krojů nebo variace z dřevěných kolíčků. Objevily se i puristické linie černé a bílé především u studentů tohoto ateliéru. V ateliéru Textilní tvorba proběhlo jednotné zadání na klasické, náročné textilní téma ručně tkané tapiserie, které má na VŠUP dlouholetou tradici od dob Antonína Kybala. Zde bohužel, přes velké pracovní nasazení u většiny realizací pokulhávala výtvarná stránka a především zkušenosti s realizací větších formátů ručně autorsky tkaných tapiserií. V instalaci zaujímaly významné místo ručně tkané strukturované černé a bílé šaty - objekty -, které byly výsledkem stáže. Ateliér K.O.V. vedený Evou Eisler měl opětovně výraznou a čistou instalaci. Osobně mě zaujaly přes řadu technicky a materiálově zvládnutých klauzur hrátky se zvířátky z magnetické folie včetně instalace na ponku a šperky vycházející z kovových sítek do odpadu.

Nové podhoubí, prorůstání budovou jako jednotného a zároveň rozkládajícího se organizmu byl zásah do budovy v houbových plodnicích Evy Pelechové. K dostání bylo v obchodním balení „Přání lesa", neobvyklý doplněk interiéru s několika větami z novověké estetiky. Práce s přírodninami, bambusem různé síly vyústila v koncepci klauzury Pavly Vachunové. Vznikla tak řada volných a užitkových artefaktů. Autorka realizovala drobné šperky - náušnice připomínající mořské korále, větévky či úlomky větévek z porcelánových segmentů. S vlivem přírodního živlu pracovala také Veronika Obrazová v křehkých mísách narušovaných proudem vody. Rudolf Jakubík z ateliéru Keramika a porcelán byl po právu oceněn cenou katedry za skvělou ideu práce s různými porcelánovými hmotami v průběhu vypalování. Dokázal to na figurkách, známých modelech ze dřeva, v pozicích zápasníků. Zastoupen byl samozřejmě i design. Hravé, sešněrované bílé a černé vázičky, jídelní soupravy a především op-artově dekorovaný soubor nádob na pití, talířů a táců v černo bílé barevnosti od Julie Šiškové.

V ateliéru Designu III byly tématem pro některá zadání návrhy svítidel. Několik ukázek přinášíme. Nové světlo do dalších klauzur.

Dita Hálová

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu