Design Cabinet CZ

08.06. 2012 - 13.06. 2012

Artsemestr 2012 na VŠUP

Výstavy

Studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze opět seznámí veřejnost se svými nápady a vizemi. Během letního Artsemestru 2012 budou zpřístupněny všechny školní ateliéry, ve kterých studenti nainstalují své práce vytvořené v minulém půlroce. Katedra užitého umění, jako například Ateliér keramiky pod vedením Maxima Velčovského a Ateliér designu oděvu a obuvi Liběny Rochové, se zaměřila na praktickou spolupráci s průmyslem. Budování vztahů s českými firmami je jedním z hlavních pilířů, na kterém dnes VŠUP staví. Úspěšné výsledky této kooperace měli příležitost vidět už návštěvníci milánského veletrhu Salone Internazionale del Mobile, kde škola vystavila tenisky pro Baťu, model auta pro Škodu nebo sklo vzniklé spoluprací s Kavalier Glass. Na letním Artsemestru bude pokračovat prezentace těchto progresivních spojení, doplněná o desítky dalších zajímavých výsledků práce v ostatních ateliérech. Poprvé bude představen také koncept SUMMER SHOPu, který naváže na úspěšný VŠUP SHOP. Studenti Maxima Velčovského v Ateliéru keramiky pracovali na porcelánovém servisu pro konkrétního výrobce. Zadání předcházela návštěva studentů ve firmě G. Benedikt, která se specializuje na výrobu hotelového porcelánu.

Ateliér Architektura I vedený rektorem VŠUP Jindřichem Smetanou řešil realizaci městské čerpací stanice pohonných hmot a projekt „Městský kemp“ pro konkrétní lokalitu v Komořanech. Letní semestr v ateliéru byl ozvláštněn „záskokem“ hostujícího vedoucího arch. Davida Krause.

Studenti Ateliéru malba se věnovali hledání vlastních témat a forem. Vedoucí ateliéru Jiří Černický se snažil studenty inspirovat v tomto snažení a povzbuzovat je v co možná nejodvážnějším překračování vlastních i vnějších konvencí.

Prostory Ateliéru grafiky a ilustrace se během Artsemestru smrsknou do podoby jednoduché boudy – trafiky, kde bude možné si zapůjčit, nebo i koupit nové komiksy, rodokapsy, noviny, hrací karty a mnohé další tiskoviny. V nabídce se objeví také časopis KIOSK, který se na více než sto stranách věnuje ilustraci, komiksu a autorské knize. Ateliér vede Juraj Horváth.

Karel Vránek z Ateliéru průmyslového designu, který vede Ivan Dlabač, vypracoval koncept malého elektromobilu pro dvě osoby. Jeho koncept je velmi jednoduchý, levný, ekologický. V letním semestru se Ateliér filmové a TV grafiky zaměřil na hlubší studium filmové scenáristiky formou série celodenních seminářů vedených Tomášem Hubáčkem. Studenti vytvořili také návrhy znělek pro festival Ishorts a pro Duncan Centre a navázali spolupráci s Židovským muzeem v Praze při příležitosti chystané výstavy „500 let hebrejského knihtisku v Praze“. Studenti Ateliéru textilní tvorby, který vede Jitka Škopová, představují v tomto semestru dva odlišné úkoly: prvním jsou autorské objekty zpracované z kůže – svítící vodítko pro psa vytvořené v kombinaci s fluorescentní dopravní textilií, kožený futrál na konývku, rukavice sloužící jako návleky či chrániče na kolo. Druhý úkol spočíval ve spolupráci s českou firmou Represent, pro kterou studenti navrhli desény určené pro potisk textilií. V prvním ročníku Ateliéru architektura IV projektovali studenti rodinný dům v městské části Troja. Projektu domu předcházel komplexní rozbor vily režisérky Věry Chytilové od architekta prof. Emila Přikryla, která se v této lokalitě nachází. Studenti vyšších ročníků se zabývali dostavbou Uměleckoprůmyslového musea v Praze na pozemku zahrady, která se u této instituce nachází. Před zpracováním projektu provedli důkladný rozbor budovy a vazeb okolní zástavby, především návazností na Pinkasovu synagogu a židovský hřbitov. Ateliér vede Roman Brychta. Ateliér Grafický design a vizuální komunikace, vedený Rostislavem Vaňkem zpracoval v letním semestru úkol „Quintessence“, který je reflexí studijní cesty do Paříže. K nahlédnutí bude například práce studenta, jenž vedl imaginární rozhovor s fenomenálním tvůrcem Karlem Lagerfeldem. Hlavním klauzurním úkolem bylo zpracování tématu„žlutá/yellow“.

V Ateliéru módní tvorby se v letním semestru studenti Josefa Ťapťucha vrátili k produktovému designu a byli vyzváni k řešení tak „banálního“ úkolu, jako je „šatník“. Výzva zahrnovala vytvoření malých pracovních týmů, které společně navrhnou malý butik včetně konkrétního marketingového záměru. V Ateliéru tvorby písma sondovali studenti na návrhu víka/krytu kanálu možnosti zavedení nápaditějšího typografického řešení při zachování funkčnosti. Studenti také pátrali, zda je možné léta fixovaný design hry „Člověče nezlob se“ revitalizovat a přidat nějaký vlastní bonus. Ateliér vede Karel Haloun.

Summer Shop

Letní Artsemestr letos poprvé doplní Sumer Shop, komornější varianta prosincové úspěšné akce VŠUP Shop. Prodej proběhne v Ateliéru módní tvorby, jehož studenti budou nabízet své nejnovější kolekce oděvů. Sortiment zpestří práce ze skla, keramiky, ale také supermédií. Své éterické šperky, které vzbudily zájem na Designbloku, bude prodávat studentka Ateliéru K.O.V. Nasstasia Aleinikava. Hravé a barevné náušnice ve tvaru gumových medvídků si můžou návštěvníci pořídit u Anny Steinerové. Oděvy, pod nimiž jsou podepsáni studenti ateliéru, který vede Josef Ťapťuch, jsou nezvyklé svým zpracováním, detailem i materiálem. Koupit bude možné šaty od Filipa Hieke, Terezy Ujevičové nebo vítěze prestižní soutěže TOP styl designer 2012 Pavola Berkyho.

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze náměstí Jana Palacha 80, Praha 1

Otevřeno denně od 10 hodin do 18 hodin.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu