Design Cabinet CZ

03.06. 2011 - 12.06. 2011

Artsemestr VŠUP léto 2011

Výstavy

Letní klauzurní práce jsou letos výjimečné ve dvou ohledech. Prvním je fakt, že se poprvé konají pod vedením nového rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze prof. Jindřicha Smetany. Nový rektor ve vedení školy v únoru tohoto roku vystřídal doktora Pavla Lišku, který na škole působil poslední čtyři roky. Další novinky souvisí s přesunem zlínských ateliérů zpět do Prahy. Ve Zlíně se tak letos bude konat řada doprovodných aktivit, jimiž se studenti a pedagogové ateliérů designu výrobků I. a II. rozloučí s místem, kde již v roce 1945 fungovala Škola umění, zaměřená na design.

Co nabídnou jednotlivé ateliéry?

Studenti Ateliéru K.O.V, vedeného Evou Eisler se věnovali zadání s prostorovým a koncepčním přesahem od objektu k instalaci.
Liběna Rochová, vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi svým studentům zadala téma FANTASY - MYSTERY - SCI-FI. Po několika posledních klauzurách, kdy se studenti zabývali více nositelným oděvem (spolupráce s firmou Pietro Filipi nebo klauzura „Moje značka), je tato klauzura více otevřena výtvarné formě. Zadání klauzur vychází z názvu festivalu hudby a filmu, který je zaměřen na fantasy, mystery a sci- fi žánr. Studenti zpracovávali téma s důrazem na výtvarné pojetí oděvní formy, kladli více důraz na oděvní objekty.
Ateliér grafického designu a vizuální komunikace, který vede prof. Vaněk, se bude na Artsemestru prezentovat čtyřmi projekty:
* Grafické listy - serigrafie formátu 70x70 cm jako vlastní interpretace uměleckého díla. Úkol je součástí vizuálního stylu NG. *Mapa jako základní prvek vizuální komunikace. Od plánů veřejné MHD po ryze osobní sdělení a záznam zvoleného prostoru. *Bankovky s vlastní přidanou hodnotou jako vzpomínka na studijní pobyt v N.Y. *Vizuální styl Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

V Ateliéru grafického designu a nových médii se pod vedením doc. Petra Babáka urodil čerstvý nášup mladého grafického designu. Studenti zpracovávali například nový vizuální styl festivalu Fresh Film Fest, výstavy Jako doma v GASK, mobilní banky a spousty dalších krkolomných témat.
V Ateliéru architektury I. se v uplynulém semestru zabývali budoucí architekti tématem českého maloměsta s významným historickým kontextem. Volba padla na město Sázava, na jehož příkladu se studenti věnovali problémům v měřítcích od komplexní urbanistické strategie po řešení konkrétních míst a staveb.
Doc. Jan Němeček a doc. Michal Froňek, veřejnosti známí jako Olgoj Chorchoj, zadali svým studentům v Ateliéru design výrobků III několik menších zadání: objekt touhy pro milánskou výstavu VŠUP, osobní zapalovač, dekor pro roboticky broušené sklo, nástěnné a náramkové hodiny. Klauzurní zadání je pak také netradiční prezentace sportovní značky v rámci výstavy designu, které bude dozajista velkým překvapením!

V Ateliéru keramiky a porcelánu budou klauzurní práce navazovat na práce semestrální a budou vycházet ze zadání jednotlivých ročníků. Vedoucí ateliéru doc. Pavel Knapek zadal prvním ročníkům a stážistům úkol doplnit své vázy ze zimního semestru vázičkami pro drobné květiny. Zadáním pro 2. a 4. ročník je rozšířit semestrální úkol - konvici - na nápojový set. Ve třetím ročníku naopak nápojová souprava bude obohacena o servírovací doplňky. A nakonec studenti v pátém ročníku mají témata volná.
Ateliér ilustrace a grafiky pracoval na autorských knihách v širokém rozpětí od rozměrného undergroundového komiksu, přes díla využívající deníkové formy až po knihy dobrodružné či téměř abstraktní. Knihy nakreslené, nastříkané přes šablonu, vyryté do lina či z kamene vytištěné. V prodeji bude také unikátní databanka kreslených motivů Vabank! A také úplně čerstvá novinka: série sítotiskových skládaček LOOP!

Hlavním semestrálním úkolem pro Ateliér módní tvorba, vedený doc. Josefem Ťapťuchem bylo téma « Krejčovská laboratoř ». Studenti si prostudovali ikonografii a technickou stránku některých základních struktur novodobé oděvní kultury, a ty pak rozpracovalido vlastních autorských kolekcí. Čtyři studenti své kolekce realizovali v reálných podmínkách průmyslové výroby Pret-a-Porter.
A co se zajímá studenty v Ateliéru filmové a televizní grafiky? Diskuze s květáky. Co se děje v čínské polévce. Ale i vážnější ponory do vnitřních světů. Minulý semestr dostali studenti šanci pracovat na osobnějších projektech. Vznikla tak celá varieta názorů, stylů i technik. Komiks, grafický design, hudební klipy, ale i autorské filmy a animace. Návštěva Ateliéru filmové a televizní grafiky rozhodně nebude nudná.
Ve Zlíně se Artsemestr ponese v duchu loučení. V rámci Artsemestru budou prezentovány klauzurní práce všech studentů vzniklé v jarním semestru pod vedením Ivana Dlabače (Ateliér designu výrobků I), Františka Buriana (Ateliér designu výrobků II) a navíc také Michala Froňka a Jana Němečka z Ateliéru designu výrobků III. Bonusem je potom další výstava, kterou v dubnu představili Radim Babák a Ondřej Tobola na milánském veletrhu Salone del Mobile. Pro třicet studentských prací se stala hlavním tématem touha a její tematické zpracování. Mimo jiné bude ale možné zhlédnout také výstavy, které připomenou historii školy, její fungování a slavné pedagogy a absolventů. Loučení vyvrcholí v pátek 24. 6. v 17 hodin srazem absolventů.

Výstava bude probíhat ve všech prostorách školy 3. června - 12. června 2011
Otevřeno denně od 10 hodin do 18 hodin Vstup volný
Více informací na www.vsup.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu