Design Cabinet CZ

19.01. 2010

Backhausen

Historie a osobnosti

S potahovými a dekoračními látkami od Backhausenů se setkáme v interiérech mezinárodních hotelů, restaurací, koncertních sálů či kongresových center. Rakouská firma s výrobním zázemím v Hoheneichu a velkolepými prodejními prostory v centru Vídně patří v oblasti bytového textilu mezi nejexklusivnější výrobní podniky. Díky prvotřídní kvalitě je známá po celém světě – její výrobky vyhledávané pro zajímavé vzory, barevnost a technologickou náročnost jsou exportovány do čtyřiceti zemí několika kontinentů.

V letošním roce oslavila rodinná firma Backhausen sto šedesát let trvání. V roce 1810 se tkalcovský tovaryš Franz Backhausen, pocházející z okolí německého Kolína nad Rýnem, přestěhoval do Vídně, zde složil občanskou přísahu a obdržel mistrovské oprávnění tkalcovského řemesla. Jeho synové Karl a Johann založili ve Vídni roku 1849 podnik Karl Backhausen & Co s prvním výrobním střediskem v Kaiserstrasse 12. Kromě toho zřídili pobočku v Chotěboři, odkud byli tkalci zásobováni přízí a technickými podklady. V roce 1860 byla firma přejmenována na Joh. Backhausen & Söhne a toto jméno si drží dodnes. V souvislosti se stavbou železniční trati Franze Josefa byl v roce 1870 zaveden další tovární provoz v Hoheneichu u Gmündu v Dolním Rakousku, kde stejně jako v Chotěboři našlo zaměstnání mnoho místních tkalců. Produkce podniku se zaměřovala stále více na hodnotné damašky, brokáty, potahové a částečně ručně potiskované závěsové látky a na ručně vázané koberce. Výrobky byly vyváženy do všech zemí monarchie, především do Čech, a byly jimi vybavovány zámky, divadla, kavárny a měšťanské domy. V roce 1888 byl podniku propůjčen titul C. a k. dvorní dodavatel jako výraz spokojenosti s dodávkami pro císařský dvůr. Backhausen pak dostal významné zakázky na zařízení vídeňské opery, městského divadla, parlamentu, radnice, vídeňského koncertního domu a mnoha hotelů a reprezentačních budov.

Wiener Werkstätte

Nejvýznamnější léta v historii firmy se pojí s Wiener Werkstätte, uměleckořemeslnými dílnami založenými roku 1903 Josefem Hoffmannem, Kolo Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem (zanikly v důsledku hospodářské krize roku 1932). Inspirováni britským hnutím Arts & Crafts a vedeni snahou o dosažení jednotného uměleckého díla, tzv. Gesamtkunstwerku, usilovali zakladatelé o obnovu výtvarných i technických kvalit uměleckořemeslných výrobků. Wiener Werkstätte produkovaly podle návrhů známých vídeňských architektů nábytek, bytový textil a oděv, šperky a drobné bytové doplňky – sklo, keramiku, práce z kovu; většina předmětů byla vyráběna zkušenými řemeslníky ve vlastních dílnách, sortiment, který zde nebylo možno vyrobit (sklo, bytový textil), realizovaly externí firmy. V této době začala spolupráce Backhausenů s architekty Otto Wagnerem, Kolomanem Moserem a především s Josefem Hoffmannem, s nímž pojilo rodinu úzké přátelství: podnik se podílel na zařizování slavného Palais Stoclet v Bruselu, sanatoria v Purkersdorfu, kabaretu Fledermaus ve Vídni a mnoha dalších Hoffmannem projektovaných staveb. Firma Joh. Backhausen & Söhne byla od počátku hlavním dodavatelem potahových a závěsových látek a koberců pro téměř všechny projekty členů Wiener Werkstätte. Dochované originální návrhy Josefa Hoffmanna i dalších architektů a návrhářů, Kolo Mosera, Otto Prutschera nebo Dagoberta Pecheho, se dnes nacházejí v archivu firmy Backhausen (stejně jako pozdější návrhy v duchu oblíbeného stylu art deco) a jsou zčásti vystaveny ve firemním muzeu.

Po válečných strastech musela rodina Backhausenů vynaložit velké úsilí na znovuvybudování poškozeného podniku: v roce 1945 byla zničena továrna a za oběť bombám padla také prodejní pobočka v Heinrichshofu nedaleko vídeňské Opery. Do práce ve firmě se v této době postupně aktivně zapojují další členové rodiny, z nichž každý se zaměřuje na jednu oblast podnikání. Společnost buduje reprezentativní prodejnu v centru Vídně na Kärtnerstrasse (1951), začíná se systematicky věnovat výzkumu a prezentaci cenného archivu návrhů z období Wiener Werkstätte, zavádí produkci koberců ve Waldviertelu (1977), navazuje spolupráci se současnými umělci (Hans Hollein, Matteo Thun, Paolo Piva ad.), v jejímž rámci se rodí i „výtvarná“ kolekce koberců, zřizuje moderní počítačové centrum s vlastním vývojovým oddělením (1991), otevírá prodejnu zaměřenou na prodej produktů značky Wiener Werkstätte (1998). Od padesátých let se orientuje na vybavování veřejných prostor významných institucí. Strategie společnosti je dána zaměřením na tradici, originalitu a nejmodernější výrobní technologie, které garantují vynikající kvalitu. V současnosti řídí podnik šestá generace Backhausenů. Ing. Reinhard Backhausen, na jehož bedrech spočívá hlavní část odpovědnosti (obchod, export, finance, vývoj nových produktů, projekty), se osvědčil již dříve při vedení prodejny v Kärtnerstrasse i při katalogizaci archivu Wiener Werkstätte. Kromě bratra Herberta, který má na starosti především obchod v Rakousku a vývoj nových produktů, se o rozvoj firmy starají i další členové rodiny.

Dnes se „Kolonie Backhausen“ nachází v nových exklusivních prostorách ve Schwarzenbergstrasse 10. Ve třech patrech nabízí bohatý výběr současných dekoračních a potahových látek a koberců, pod značkou „WW“ prodává nábytek, porcelán, sklo, ručně malovanou keramiku, pohlednice, svítidla, příbory či ručně vázané secesní koberce nově vyráběné dle původních návrhů a v podzemních prostorách v muzeu zaměřeném na Wiener Werkstätte představuje výběr návrhů a vzorků látek z období vídeňské secese. Zbytek z celkového počtu přibližně 3500 návrhů od historismu přes vídeňskou secesi po dnešek je uloženo v pečlivě vedeném firemním archivu. Ačkoliv těžiště činnosti spočívá v produkci látek ve stylu historismu a vídeňské secese a v reprodukci vzorů z různých časových období podle originálů, společnost rozvíjí plodnou spolupráci se soudobými designéry a architekty a společně s nimi se podílí na vybavování hotelů, divadel či kaváren moderními látkami, odpovídajícími aktuál­ním módním trendům.

V poslední době je možné látky značky Backhausen stále častěji vidět i v České republice. Od roku 2004 zastupuje rakouskou firmu v České republice Antica v Olomouci(viz Stolařský magazín 7-8/2009). Díky spolupráci se starožitníky, čalouníky a restaurátory nábytku, díky seminářům a veletrhům zájem o tyto látky u nás vysoce vzrostl. Najdeme je na restaurovaném historickém nábytku i v moderních interiérech. Stejně jako kdysi je firma i dnes nositelem trendů a reprezentantem současného designu.

PhDr. Dagmar Koudelková
Foto: archiv firmy Backhausen
Převzato z časopisu Stolařský magazín 10/2009
www.stolmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu