Design Cabinet CZ

19.10. 2020

Benešov chyběl na Designbloku již čtvrtým rokem

Design v souvislostech

Na výstavě připravené letos pražskou Fragnerovou galerií ke stému výročí Bauhausu jsem si uvědomila, jak je škoda, že benešovské Muzeum umění a designu se svým původním týmem již čtvrtým rokem není součástí festivalu Designblok. Kromě jiného totiž postupně připravilo sérii výstav směřujících k uvedenému výročí, jejichž obsahem byly ukázkové sbírkové předměty z autorského okruhu této školy, jaké v Praze z úsporných důvodů nemohly být vystaveny.

O benešovském muzeu bylo známo, že nejen v oblasti volné tvorby, ale právě i v designu a architektuře používalo ojedinělé edukační metody, které umožňovaly například laboratorní testování kvalit a jejich subjektivní zkoušení návštěvníky. Poslední z výstav spjatá s Designblokem prezentovala dřevěný sedací nábytek učitelů a žáků Bauhausu, který byl k dispozici jak ve formě hotových produktů, tak stavebnice, kdy si návštěvníci mohli židličky sami sestrojit z jednotlivých dílů. To ocenili zejména studenti designu, kteří muzeum s jeho cvičnou laboratoří rádi navštěvovali.

Fragnerova galerie připravila v rámci své výstavy také řadu přednášek a besed, z nichž jedna byla věnována metodám výuky na školách designu od Bauhausu po dnešek. Bohužel na ní nepadla ani zmínka o tom, v čem je Bauhaus inspirativní dodnes, a proč tuto inspiraci neumíme využít. Jde zejména o postupy vedoucí k lepšímu poznání člověka, pro kterého designéři tvoří.

V tomto směru by bylo vhodné uvést jednu z mála škol, která si příklad z Bauhausu opravdu vzala v hodnotné neformální rovině a není divu, že je proto mezi zasvěcenými považována za jeho pokračovatele. Jde o krakovskou Akademii umění, kde se design vyučuje teprve od 60. let minulého století. Škola má oborově velmi komplexní přístup k výuce a zařídila pro studenty mnohé specializované laboratoře, které jim v přímém kontaktu povědí o kvalitách více než jen běžné slovní přednášky konvenčně doprovázené promítáním. Vše jsem se dozvěděla na přednáškách v benešovském muzeu, které se s předstihem na slavné výročí soustředilo i vlastním výzkumem.

To jsou jistě přesvědčivé důvody, proč litovat, že Benešov na Designbloku vinou násilného zásahu sociální demokracie v roce 2017 již čtvrtým rokem chybí.

Jana Málková

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu