18.10. 2016
Bez lepení, bez šroubování…
Novinky
Funguje to podobně jako leporelo. Ploché dílce jsou k sobě připojeny svými hranami flexibilním způsobem, takže z nich lze vytvořit plochou podložku anebo je možné z nich poskládat různé 3D objekty, jako jsou jehlany či jiné mnohostěny. Ty pak mohou sloužit jako sedátka, odkládací stolky apod. Variabilní skladebný systém se jmenuje Fraktale a jeho autorem je Lennart Schütz, student Fakulty pro architekturu při Institutu technologie Karlsruhe (KIT).
Základním „stavebním kamenem“ systému Fraktale je plochý prvek v podobě rovnostranného trojúhelníku. Jeho jádro tvoří nosná deska z lehčeného recyklovaného plastu, která je po obvodu uzavřena rámem ze zaoblených dubových profilů a na obou plochách opatřena plstí nebo dýhou. Měkká plsť nejenže poskytuje vysokou úroveň komfortu, ale také zlepšuje prostorovou akustiky v místnosti. Lehká konstrukce umožňuje snadnou manipulaci s jednotlivými prvky.
Trojúhelníky se navzájem spojují prostřednictvím suchých zipů, nalepených na zaoblených hranách. Zaoblený tvar hran umožňuje otáčivý pohyb dílců vůči sobě podobně, jako kdyby byly spojené otočnými závěsy (nebo textilní páskou jako leporelo). Díky tomu je možné sestavit plochý plášť a složením z něj vytvořit trojrozměrné těleso.
Svoji stavebnici Lennart Schütz vyvinul v rámci studia na Fakultě architektury v Karlsruhe jako reakci na skutečnost, že průmyslově vyráběný nábytek je podle něj pro uživatele kompromisem. Fraktale umožňuje hravě a doslova do minuty sestavit stoličky, odkládací stolky, poličky atd. přesně v okamžiku, kdy jsou potřeba. Po použití lze objekty opět rozebrat a z trojúhelníků vytvořit třeba plochou podložku sloužící jako koberec apod.
Radomír Čapka
Převzato z časopisu Dřevařský magazín 5/2016
Foto: autor