02.03. 2015
Bezpečná ventilace okenním rámem
Novinky
Nedostatečné větrání je jedním z hlavních faktorů, které zejména v rekonstruovaných starších budovách s novými moderními okny, ale i ve špatně provedených novostavbách přispívají k tvorbě plísní.
Některými prodejci doporučovaná mikroventilace, zajišťovaná okenním kováním (mezipolohou křídla v nedovřeném stavu) se na základě provedených testů ukázala jako nedostatečná. Kromě toho, pojišťovny na okno v poloze mikroventilace pohlíží jako na okno otevřené, tedy nezabezpečené proti vloupání. Výrobci kování proto hledají jiné možnosti, jak umožnit účinnou ventilaci oknem při dodržení požadavků na jeho bezpečnost.
S novinkou, která umožňuje průběžné a údajně i dostatečné větrání v místnosti, a to při zcela zavřeném okenním křídle, přišel německý výrobce dřevěných okenních hranolů a profilů. Využil přitom svých dlouholetých zkušeností s výrobou hranolů a profilů s vnitřními dutinami, které zvyšují tepelně izolační vlastnosti profilů. Tentokrát ale princip vnitřní dutiny v poněkud jiné podobě využil pro větrání.
Větrání oknem při plně - tedy bezpečně zavřeném křídle umožňuje dutina (kanálek) procházející podélně svislými profily okenního rámu a vyúsťující jedním koncem na straně exteriéru a druhým na straně interiéru. Kanálek lze vytvořit pouze u hranolů lepených v konkrétní délce dle zakázky (tzv. fixů), nikoli u dlouhých hranolů, z nichž se konkrétní rozměry dle dané zakázky vykracují. Je to dáno tím, že dutina nemůže zasahovat do oblasti rohového spoje a je tady ukončena v určité vzdálenosti od konců hranolu.
Pro tento účel výrobce používá konstrukci hranolu s vnějšími lamelami a kolmo orientovaným středovým jádrem slepeným ze čtyř lamel. Vynecháním jedné lamely (nebo vyfrézováním) je v jádru vytvořena podélná (neprůběžná) drážka, která se uzavře nalepením vnějších pohledových lamel. Do pohledových lamel se pak vyfrézují větrací otvory (před nebo po vyfrézování profilu a konstrukčních spojů), a to ze strany interiéru na horním konci hranolu a ze strany exteriéru na spodním konci hranolu. Toto umístění podle provedených testů poskytuje optimální podmínky pro větrání: teplý vlhký vzduch z místnosti vstupuje do kanálku horním otvorem a do vnějšího prostoru odchází spodním otvorem. Přísun suchého chladného vzduchu do místnosti probíhá obráceně. Přiváděný chladný vzduch se přitom částečně ohřívá od odváděného teplého vzduchu, takže do místnosti vstupuje předehřátý.
Výrobce uvádí i hodnoty průtoku vzduchu pro jedno okno se dvěma větracími kanálky:
Q do 2 Pa 5,0 m3/h
Q do 4 Pa 7,0 m3/h
Q do 8 Pa 10,1 m3/h
Q = Průtok při tlakovém rozdílu
Oba otvory se na hotovém okně opatří větrací mřížkou. Vnější mřížka chrání otvor proti vnikání dešťové vody. Je zhotovena ze dřeva a opatřena insekticidní síťkou. Vnitřní je z eloxovaného hliníku a opatřena šoupátkem pro možnost uzavření otvoru resp. regulaci intenzity větrání.
Radomír Čapka
Převzato z časopisu Dřevařský magazín 1-2/2015
www.drevmag.com