Design Cabinet CZ

11.02. 2011 - 04.04. 2011

Bow-Wow: House Behaviorology

Výstavy

Výstava úspěšného ateliéru (1992, Yoshiharu Tsukamoto a Momoyo Kaijima), která měla velký ohlas na loňském benátském bienále architektury. Právem přitahují pozornost: mají řadu realizací nejen v Tokyu, ale i Evropě, přednáší, často vystavují a publikují. Kromě samotné výstavy je otevřena malá mediatéka věnovaná japonské architektuře.

V průběhu února až do začátku dubna 2011 bude mít česká veřejnost možnost navštívit v Galerii Jaroslava Fragnera výstavu House Behaviorology japonského studia Bow-Wow, připravenou pro benátské bienále 2010 (za posledních osm let vystavoval v Benátkách již potřetí!). Vzhledem k velkému ohlasu výstava neputuje zpět do Tokya, ale v příštích měsících ještě představena v Praze či Kodani. Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v ČR. K výstavě bude připraven doprovodný program (přednášky a filmová představení).

„Zájem atelieru Bow-Wow se soustřeďuje na chování mikro/makro klimat v našem životním prostředí, lidí a budov. Naše expozice znázorňuje tuto behaviorologickou krajinu prostřednictvím modelů v měřítku 1:20 našich projektů z Tokya, Karuizawy, Kalifornie a Amsterdamu."

Atelier Bow-Wow je tokijská firma založená Yoshiharu Tsukamoto a Momoyo Kaijima v roce 1992. Zájem tohoto páru architektů se soustředí na různá odvětví od architektonického návrhu až po urbanistický výzkum a tvorbu uměleckých děl pro veřejný prostor. Atelier navrhnul a postavil kolem 20 domů, veřejných muzeí a komerčních budov, především v Tokiu. V posledních letech rozšířil svoji činnost i do zahraničí včetně Francie, Dánska a USA. Knihy 'Pet Architecture Guidebook' a 'Made In Tokio' publikované v roce 2001 patřily mezi mnoho dalších urbanistických výzkumných studií, které vedly k vytvoření experimentálního projektu „mikro-veřejného prostoru" a nového konceptu veřejného prostoru. Tento projekt byl vystavován po celém světě při takových příležitostech jako jsou bienále v Sao Paulu, Benátkách, Istanbulu a Liverpoolu.

Mimo svoji architektonickou praxi je Yoshiharu Tsukamoto také mimořádný profesor na Tokio Institute of Technology a externě přednáší na Harvard GSD a UCLA. Momoyo Kaijima je mimořádná profesorka na University of Tsukuba, a externě přednáší na Harvard GSD a E.T.H.Zurich.

Hlavní práce
2003 Gae House (Tokio, Japonsko)
2005 kulturní centrum"Hanamidori" (Tokio, Japonsko)
House & Atelier Bow-Wow (Tokio, Japonsko)
2006 Mado Building (Tokio, Japonsko)
2008 Sway House (Tokio, Japonsko)
Double Chimney (Karuizawa, Japonsko)
Knihovna Ikushima (Tokio, Japonsko)
Pony Garden (Kanagawa, Japonsko)
Machiya Guesthouse (Kanazawa, Japonsko)
Tread Machiya (Tokio, Japonsko)
Bokutei (Tokio, Japonsko)
Mountain House (Kalifornie, USA)
2009 Four Boxes Gallery (Skeive, Dánsko)
2010 Tower Machiya (Tokio, Japonsko)
Combined Machiya (Tokio, Japonsko)

Současné práce
Rue Rebiere (Paříž, Francie)
Kerameikou Street Apartment (Atény, Řecko)

Hlavní publikace
2001 Pet Architecture Guidebook (World Photo Press)
2001 Made in Tokio (spolu s Junzo Kuroda, Kajima Institute Publishing)
2006 Bow-Wow from Post Bubble City (INAX Publishing)
2007 Graphic Anatomy - Atelier Bow-Wow (TOTO Publishing)
2010 Behaviorology (Rizzoli New York)

Přednášky:


Osamu Okamura: Poválečná japonská architektura - fénix zrozený z popela

Velká japonská města podlehla na konci 2. světové války totální destrukci. Následně bylo demontováno i dosavadní autokratické státní zřízení. Jakou roli sehrála architektura v celkové přestavbě japonské společnosti, s jakými napětími a tlakovými silami se musela vyrovnávat v průběhu demokratizačního procesu, jak napomohla individuální emancipaci, aby nakonec vyústila ve spotřební produkt, případně v nositele mediálních a komerčních obsahů? Metabolismus jako permanentní proměna těla, postmoderna jako lákavý obal na jedno použití. Na architekturu útočí monstrum Godzilla, agresivní smog, americká „okupační" nadvláda, komunisté i nekompromisní trh.
přednáška v GJF, středa 9. 3. v 19 hodin

Osamu Okamura: Současná japonská architektonická scéna - kuchařská kniha receptů na hubnutí

Zemětřesení v Kóbe roku 1995 se stalo tragickým milníkem značícím definitivní konec období ekonomického nadbytku a nekonečných možností osmdesátých let. Zaměříme se na výběr nejlepších dietních receptů, které zaručeně zabírají na přežranost a kocovinu po prohýřené noci. „Chci smazat architekturu", radikálně prohlašuje Kengo Kuma. „Haf, haf", odpovídají mladí architekti. V detailu teorie i praxe rozpitváme anorektickou architekturu studia SANAA, obviníme Toja Itóa, který způsobil šíření nemoci tzv. „syndromu průhlednosti" a rozloučíme se pohledem na jeho poslední oběť, superdietního Džunju Išigamiho, jehož dům spadl loni už v mírném průvanu benátského Arsenale.
přednáška v GJF, středa 23. 3. v 19 hodin

Momoyo Kaijima: Atelier Bow-Wow / Behaviorology

přednáška, pondělí 4.4. v 19 hodin

GALERIE JAROSLAVA FRAGNERA
Praha 1, Betlémské nám. 5a, tel. 222 222 157, e-mail: gjf@gjf.cz, www.gjf.cz
Otevřeno: denně mimo po 11 -19 h.

 


Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu