02.04. 2017 - 30.06. 2017
Bright Affair
Výstavy
Výstava Bright Affair představuje v karlovarské Sun Gallery Spa Resort Sanssoucido 30. června 2017 pět mladých sklářských výtvarnic, které jsou studentkami ateliéru Sklo Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Nikola Čermáková (nar. 1992), Soňa Dermeková (nar. 1988), Martina Habaníková (nar. 1990), Marcela Šilhánová (nar. 1995) a Šárka Vačkářová (nar. 1991) vystaví soubory užitých objektů, které rozmanitým způsobem reagují na aktuální designérské trendy i konkrétní zadání výrobců.
Pro každou z vystavujících je důležitým východiskem tvorby malba či grafika, jejichž prostřednictvím hledají ideální kompoziční a barevná řešení. Získané zkušenosti s výtvarnými technikami, které jsou nezbytnou součástí výuky ústeckého ateliéru, následně vnášejí do dalších realizací. Autorky ve volném umění, řemeslné tvorbě i designu nejčastěji pracují s geometrickými formami a čistými liniemi, oproštěnými od dekorů či výrazných barevných akcentů. V Sun Gallery nalezneme díla kombinující sklo s jinými materiály i díla zkoumající jeho tvarové limity.
Autorské šperky Šárky Vačkářové propojují křehké sklo s měkkým provazem a navazují na její předchozí tvorbu odkazující k umění japonské bondage. Experimentální šperky Nikoly Čermákové a Marcely Šilhánové vycházejí ze skleněných grafik, v nichž Nikola zkoumala chování pletiva pod tlakem rozehřáté skleněné hmoty. Až minimalistickým přístupem zacházejí se soubory stolního a nápojového skla Martina Habaníková a Marcela Šilhánová. Martina koncipovala formálně jednoduché objekty, na některých místech zvýrazněných nenápadnou barevnou stopou, jako oboustranné mísy, které svého uživatele vybízí ke kreativitě. Marcela se oproti tomu jakéhokoliv dalšího zásahu zcela vzdává a soustřeďuje se primárně na funkci užitého předmětu. Setem nápojového skla poslední z vystavujících Soni Dermekové reaguje na produkty společnosti Preciosa. Využívá v nich broušené a lustrové kameny, běžně používané ve svítidlech a bižuterii. Na soubor, jenž na počátku zkoumal hranice designu a volného umění, v současnosti navazuje nová sada již zcela funkčního nápojového skla.
Prezentované soubory začínajících sklářek se vyhýbají nadbytečným konceptům. Finální forma vzniká na základě opakovaného zkoumání funkce předmětu a hranic skleněného materiálu. Název výstavy Bright Affair, volně přeložený jako jasná či zářivá záležitost, odkazuje k "ženské" stránce sklářského umění, které může být křehké, něžné, ale i provokující.
Dana Zikmundová, Jaroslav Polanecký
Připojené soubory
- pozvánka Bright Affair - (855 kB)
- Bright+Affair+text - (18 kB)