Design Cabinet CZ

02.12. 2015 - 02.12. 2015

Cena Exit Design

Soutěže

reportáž z vyhlášení výsledků soutěže o Národní cenu za studentský design 2015

Cena Exit Design se v soutěži o Národní cenu za studentský design řadí ke zvláštním cenám, které udělují děkani škol, ředitelé ústavů, muzeí, odborných institucí, profesionálních organizací apod. Přihlášené studentská práce hodnotí podobně jako tři nezávislé poroty anonymně a nemusejí se s jejich výběrem shodovat.  

Cenu Exit Design uděluje děkan Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Letos ji děkan doc. Mgr. A. Pavel Mrkus udělil Zlatomíře Cirhanové z Ústavu konstruování Fakulty architektury ČVUT v Praze za hmatovou didaktickou pomůcku na bázi vibrace pro děti s kombinovaným postižením sluchu a zraku Loono. Jejím pedagogem byl na FA ČVUT Mgr. A. Martin Tvarůžek.

Hodnocení práce

Tato drobná hmatová pomůcka mne nejdříve zaujala svou až antidesignovou nenápadností - nepřekvapivý tvar, zpracování ani materiál -, ale o to překvapivější byl pro mne důvod jejího vzniku. Formální, funkční a technické řešení se projektuje do hmatově-rytmicko-edukativní hry. Podle mého názoru si tato práce zaslouží pozornost a podporu proto, že míří do sociálně potřebné a nekomerční sféry a nabízí výrazný společenský potenciál. // This tiny tactile tool first attracted my attention by its nearly non-design inconspicuousness – unsurprising shape, processing, and material.  But the greater my astonishment was when I got to know why this aid was designed.  Functional and technical solution is transformed into tactile-rhythmic-educational play.  In my opinion, this piece of work is worth supporting and attention because it is aimed at handicapped children and offers a considerable social potential.

doc. Mgr. A. Pavel Mrkus, děkan Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem

Cena Exit Design představuje finanční částku ve výši  30 000 Kč.

 

Zlatomíra Cirhanová získala za Loono také Excelentní studentský design 2015.

Výrok mezinárodní poroty

Hmatová didaktická pomůcka na bázi vibrace je určena nejen pro děti s multihandicapem. Je zaměřena na rozvoj hmatového vnímání, současně je to edukační pomůcka i relaxační předmět. Funguje na bázi hry pexeso, kdy slepohluché děti nebo jiní uživatelé přiřazují k sobě dvě části oblázku se stejnou vibrací. Tato pomůcka je ojedinělá i ve světovém měřítku. // Tactile didactic tool based on vibration is intended not only for multiple-handicapped children.  It is also oriented on development of tactile perception and can serve as an educational tool or relaxing instrument.  It is based on Memory game: deaf and blind children or other users are putting together two parts of a “pebble” with the same vibration.  This tool is even worldwide unique.

Za toto ocenění získala autorka vedle symbol soutěže pro Excelentní studentský design 2015 také týdenní stáž v mezinárodní  letní škole umění ArtCamp Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni a stáž v Koncern design studiu a produkty firem Tescoma, s. r. o. a IKEA Česká republika, s. r. o.

Více informací také na: http://www.studentskydesign.cz/cs/2015/winner#795

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu