17.02. 2009
Ceny rektora VŠUP za zimní semestr na Katedře grafiky školy
Novinky
Ocenění rektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze nejlepším studentům školy za zimní semestr 2008/09 obdržel za Katedru grafiky Ateliér grafického designu a vizuální komunikace vedený prof. ak. mal. Rostislavem Vaňkem.
Cenu získal nezvykle celý ateliér oproti běžnému udílení ceny jednotlivým studentům. V tomto případě je to však více než vhodné, protože v zimním semestru právě Vaňkův ateliér exceloval v týmové práci, a to jak kooperací, tak odborností výsledku závislého právě na týmové práci.
Profesor Vaňek se svým studentům snaží během jejich studia postupně zprostředkovat široké spektrum dovedností, přístupů a zadání, se kterými se v praxi později budou setkávat, a tak postupně každý semestr přichází se zadáním odhalujícím studentům další součást jejich pozdější profesionální práce. Přestože tvorba fontů není přímo vlastním posláním ateliéru, v tomto zimním semestru se z celého ateliéru stal tým efektivně pracujícím na odkazu Giovanni Battisty Bodoniho. Klasicistní Bodoniho antikva se stala námětem a inspiračním východiskem pro designování do bezpatkové podoby v několika řezech i soudobé promýšlení a design antikvy samotné. Protože rodina písma, kterou ateliér v semestru vytvořil, je a musí být koherentním organismem, kde jednotlivé znaky každého řezu souvisejí se všemi dalšími v řezech ostatních, je týmová práce a její profesionální zvládnutí právě příčinnou pro ocenění celého ateliéru.
Kolem 45 řezů je po jednom semestru funkčních pro sazbu a brzy budou k dostání na jednom CD i s interaktivním vzorníkem, umožňujícím prohlídku všech zvláštností, nenápadných arabesek a detailů písma, které studenti celý semestr společně cizelovali.
Kromě Projektu Giovanni neváhal ateliér využít také nabídky Velvyslanectví Nizozemského království v ČR na vytvoření vizuálního stylu pro kulturní festival holandské kultury v Praze Nethworks.cz. Ateliér vytvořil množství plakátů, ze kterého si velvyslanectví několik návrhů vybralo pro realizaci. Ve vybraných pracích se odráží osvícenost zadavatele a tvůrčí svobodomyslnost i loajalita autorů vůči zadání.
Vaňkův ateliér je tedy schopen vychovat nesmlouvavě tvůrčí, ale i v praxi se orientující designéry, kteří během svého studia zakusí i složitou týmovou práci s profesionálním výsledkem, čehož byl právě tento zimní semestr důkazem. Ocenění celého ateliéru je tedy samozřejmým výsledkem.
Andrea Braunová