Design Cabinet CZ

14.12. 2021 - 14.12. 2021

České ceny za ergonomii 2021

Soutěže

Ergonomie už dlouho není jen oborem mechanicky aplikujícím fyzické rozměry lidské postavy na tvarování výrobků a problematiku silového působení do pracovního procesu. Je komplexní interdisciplinární vědou zabývající se analýzou a organizací veškeré interakce člověka a prostředí. V takovém pojetí se jí ale zatím zabývají jen progresívní média, projektanti a vysoké školy. Proto si její šíření do praxe stále vyžaduje populárně naučnou aktivitu, jejíž součástí je také udělování ocenění za příkladné ergonomické kvality.

Česká cena za ergonomii je inspirativním oceněním vybraných produktů tuzemského designu navržených, vyráběných, případně užívaných v českém prostředí, které oplývají příkladnými uživatelskými kvalitami (UX design). Její udělování je mj. reakcí na charakter konvenčních českých ocenění designu, u kterých dominují estetické kvality na úkor ostatních. Je vyhlašována v nepravidelných intervalech od roku 2007. Na jejím výběru se podílí multidisciplinární tým ergonomů, lékařů, inženýrů, psychologů i historiků umění České ergonomické společnosti ve spolupráci Institutem inteligentního designu.

Nejnovější ceny za ergonomii byly tentokrát vybírány ze studentských prací vytvořených na školách designu, které byly přihlášeny do tradiční soutěže „Národní cena za studentský design“ pořádané Design Cabinetem CZ. Byly vyhlášeny v rámci letošního plzeňského týdne designu na závěr výstavy studentských prací dne 3. prosince 2021. Kromě kreativního prostoru DEPO2015 může veřejnost práce vidět na pražské repríze výstavy v Galerii České spořitelny na Starém Městě pražském.

Anticena v roce 2021 nebyla udělována. Ocenění za ergonomii byla vybrána ve třech kategoriích Národní ceny za studentský design.

V kategorii Produktový design, svítidla ji obdržela studentka Ústavu designu, Fakulty architektury, Českého vysokého učení technického v Praze Kateřina Panošková. Její práce – Hands3 madlo na kliku – je vtipným řešením prastarého problému ještě s přidanou dnes aktuální hygienickou hodnotou. Všechny dveře nemohou obsahovat oboustranně výkyvné panty a digitální řešení s automatickým motorovým otevíráním je při snaze o udržitelný rozvoj ekonomicky a ekologicky opodstatněné jen výjimečně.

V kategorii Architektura, interiéry, nábytek získal ocenění student Lesnické a dřevařské fakulty, Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně Tomáš Tögel. Navrhl dětskou učící věž Nö2 vynikající jednoduchým a funkčním řešením, které podporuje senzorické i motorické aktivity dítěte. Věž umožní odpočinek a relax celé rodině. Tögelův produkt akceptuje potřeby a možnosti dětského organismu ve více rovinách.

V kategorii Industriální a transportní design obdržel cenu student Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Jakub Beneš za návrh přepravní koloběžky Cargo. Jeho produkt podporuje přirozenou kombinovanou kondici lidského organismu. Má předpoklady dlouhé životnosti, opravitelnosti, šetří životní prostředí. Je univerzálně použitelný ve firemní praxi i v soukromém životě. Je návazný na známé nákladní tříkolky pro seniory. Vychází z výrobního programu známé firmy Kostka, proto má předpoklady zařazení do výroby. O kvalitách této značky v odborném světě před časem díky svým testům referovala laboratoř ergonomie Muzea umění a designu Benešov.

Protože ergonomie patří k nejprogresívnějším jevům světa designu, konvenční média (zejména ta povrchně zaměřená na tzv. „hurá“ design, nebo „art“ design) o ní zatím příliš neinformují, neboť jejich redaktoři nechápou primární zákonitosti. Například, že ergonomie je základní kvalitou UX-designu, nebo že je cílem ekologie. Z tohoto důvodu patří oceněným za ergonomii mnohem větší uznání než v běžných soutěžích.

 

Tomáš Fassati, UMPRUM Praha

 

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu