12.01. 2020
České interaktivní učebnice Vividbooks dobývají svět
Novinky
Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové MgA. Vít Škopek je spoluzakladatelem startupu Vividbooks, který hledá a buduje nové formy interaktivních učebnic pro vědecké, technologické, strojírenské a matematické obory.
První se týká fyziky. Je určena pro školy nebo rodiče. Ti si po stažení příslušné aplikace vytisknou jednotlivé pracovní listy. Žáci či studenti pak plní úlohy na papíře a vytvářejí si tak vlastní učebnici. Obrázky následně ožijí díky rozšířené realitě, která rozpohybuje obrázky skrze kameru na chytrých zařízeních.
Úkoly pracují s příklady z reálného života. Ukazují například, jak funguje parní stroj, čtyřtaktní motor, zatmění Slunce nebo Archimédův či Pascalův zákon. V některých případech může žák s úlohou interagovat, posunovat fyzikální jev v čase, tahat za kladky a mnoho dalšího. V reálném čase se tak zapojí mentálně i hapticky.
Dosavadní výsledky testování jsou úspěšné nejen u žáků základních škol, ale například i u dětí s poruchou učení.
Vítek Škopek se domnívá, že právě technologie rozšířené, neboli augmentované reality (AR) slibuje v budoucnosti vzdělávání největší pokroky:“AR musí překročit fázi „slibné“ technologie a poskytnout uživatelům skutečnou hodnotu. Zatímco mnoho vývojářů se hnalo za rychlým ziskem díky aspektu zábavy, které poskytuje AR, my ale používáme AR, ne jako “entertainment”, ale “infotainment” to znamená, k zábavnému vzdělávání."
Nejen v Evropě, ale i v Americe se školy dlouhodobě potýkají se sníženým zájmem o technické studijní obory, které společně zaštítil název S.T.E.M. Obory v oblasti S.T.E.M. jsou přitom chápány jako rozhodující pro rozvoj a růst ekonomik. Malý zájem studentů znamená hrozbu ztráty konkurenceschopnosti s dalekosáhlými důsledky.
Koncept Vividbooks vznikal jako diplomová práce Vítka Škopa během studia na pražské Vysoké škole uměleckoprůmysové a částečně v USA, kde byl konzultován například s profesory s Nicholasem Negropontem a Mitchelem Resnickem z MIT media Lab.
Nelze se tedy divit, že za první rok existence získaly Vividbooks několik ocenění, zúčastnily se například London Design Festivalu, festivalu Bangalore By Design DesignUP v Indickém Bangalore. Vítek Škop byl za svoji tvorbu vybrán mimo jiné jako první český student do prestižního seznamu vycházejících hvězd designu – Gradiation directory 2019 časopisu Wallpaper.
Aktuálně se projekt ohlásil z největšího světového veletrhu elektroniky CES 2020 v Las Vegas. Veletrhu se tentokrát účastní devět českých firem, které vyslal Czech Invest a Projekt ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničí.
Více informací na Vividbooks