Design Cabinet CZ

25.07. 2011

Český průmyslový design 1990 – 2010

Recenze

Jana Pauly, Jiří Hulák

Jindřich Dušek - Signum vydal knihu, která na našem odborném poli designu skutečně scházela. Všechny předchozí publikace, které popisovaly současný český, moravský a slezský design se vezly spíše po líbivé vlně populárního pop-designu či art-designu, aniž by reflektovaly to, co je pro náš stát a konkurenceschopnost našich výrobků v zahraničí tak důležité - design průmyslový.

Bude to mj. tím, že skutečně erudovaných autorů je na tomto poli poskrovnu. O designu s nadšením a často naivitou píše každý, kdo udrží v ruce péro nebo ovládá textový editor. Stovky redaktorek a redaktorů se svěřují se svými dojmy z toho či onoho kusu nebo nebo mediálními a PR agenturami podporovaného autora či studia. Nemají většinou ani zdání o nějakých kritériích posuzování designu a ani elementární znalosti historie tohoto oboru v domácích i zahraničních souvislostech.

Autoři publikace Jana Pauly a Jiří Hulák patří k těm několika málo znalcům, kterým lze důvěřovat už i proto, že jsou oba dlouholetými pracovníky Národního technického muzea, budovali a obhospodařují jeho Oddělení průmyslového designu a oba působí jako pedagogové na dvou univerzitách, kde historii a teorii tohoto oboru přednášejí .

Česko-anglická publikace Český průmyslový design 1990 - 2010 je rozdělena do 7 kapitol - Design pro koho?, Design proč?, Vize, Prototypy, Výrobky, Case Study a Profily designérů.
Jana Pauly shrnuje v úvodní kapitole Design pro koho?, že práce představuje projety českých průmyslových designérů, které jsou zaměřeny na technické obory (i když se pak v knize samozřejmě objevují i zmínky z oblasti produktů životního stylu). Zdůrazňuje, že kniha nabízí chytrý design, přátelsky design, esteticky působivý design a ekologicky zaměřený design, tedy produkty komplexního designu, který zahrnuje jak konstrukční, tak tvarové a estetické řešení předmětů, včetně odpovídající grafiky.

Jiří Hulák podává v kapitole Design proč? stručnou historii pojmu design a historii designu průmyslových produktů v zahraničí (Evropa, USA, Japonsko) od přelomu 19. a 20. století po současnost. Dnes už je to ojedinělý čin, ale popisuje také vývoj designu v Československu od jeho počátku do konce 80. let minulého století a v další kapitole se zabývá českým designem od 90. let minulého století po současnost. Protože se u nás nevede žádná evidence úspěšného uplatnění průmyslového designu na poli domácím i zahraničním (ankety typu Czech Grand Design ji nemohou nahradit), neobjevují se v knize některé produkty, které získaly například mezinárodní ocenění reddot, iF nebo americký Good Design.

Designérské práce se prezentují v kapitolách Vize (48 ukázek), Prototypy (26 ukázek), Výrobky (84 ukázky) a Case Study (koncept luxusní limuzíny Tatra 903). Každá z ukázek nabízí všechny potřebné údaje - autora, výrobce, ocenění a odbornou anotaci srozumitelnou nicméně i laickému čtenáři.
Na 340 stranách jsou představeny práce 80 českých, moravských a slezských designérů. Kniha obsahuje i rejstřík s jejich profily, a to včetně kontaktů.

Publikace by neměla chybět v knihovně žádného designéra, studenta designu či zájemce o tento obor. Už i proto, aby se povědomí o designu dostalo ze vzdušných výšin popularizace vybraných jmen, autorů, skupin či firem zpět k podstatě designu a jeho poslání.

Kniha Český průmyslový design 1990 - 2010 má atraktivní a velmi přehledný grafický design. Jeho autorem je mladý grafický designér Ondřej Zámiš. Vydavatelem je Jindřich Dušek - Signum 2010, ISBN 978-80-903531-0-7.

Kniha si můžete zakoupit ZDE.


Lenka Žižková

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu