Design Cabinet CZ

05.04. 2010 - 05.04. 2010

Changing the face – Nová scéna Národního divadla

Soutěže

Budova Nové scény Národního divadla dokáže již od momentu svého vzniku rozvířit kontroverzní diskuzi. Někteří jí nenávidí, jiní respektují a ostatní zbožňují. Naposledy byl prostor pro diskuzi vytvořen vyhlášením ideové architektonické soutěže Changing the face, jejímž zadavatelem je společnost DuPont ve spolupráci s Národním divadlem.

Na půdorysu dnešní Nové scény dříve stávalo několik klasicistních domů, které korespondovaly s architekturou sousedního Národního divadla, a které byly strženy, aby uvolnily místo víceúčelovému sálu. Vítězem architektonické soutěže se stal brněnský funkcionalista Bohuslav Fuchs, který však zemřel dříve, než stihl dokončit plány. Projekt byl tedy svěřen architektu Pavlu Kupkovi, jehož kontroverzní návrh však nebyl přijat a Kupka zůstal autorem pouze dvou dalších budov za Novou scénou. V této komplikované situaci bylo nakonec rozhodnuto, že na Národní třídě bude stát pouze druhá scéna Národního divadla a projektem byl pověřen architekt Karel Prager, autor budovy Federálního shromáždění či Makromolekulárního ústavu. Jelikož na tvorbu projektu nebylo vyhrazeno mnoho času, výsledkem bylo mohutné těleso, opláštěné kamenem, který byl ve spolupráci s profesorem Stanislavem Libenským překryt skleněnými panely.

V lednu roku 2010 byla budova Nové scény po sedmnácti letech vrácena pod správu Národního divadla (od roku 1993 patřila společnosti Laterna Magika), které se pod heslem „Začínáme z gruntu" rozhodlo pro její rekonstrukci, jak architektonickou, tak programovou. Cíli ideové změny jsou větší otevřenost, činorodost a moderní přístup, z hlediska rekonstrukce architektonické pak budova potřebuje především lepší akustiku. Přestože zamýšlené opravy byly zatím odloženy, výsledky ideové architektonické soutěže ukázaly, jakým směrem by se v budoucnu mohly ubírat.

Společnost DuPont vyzvala architekty a studenty architektury, aby zcela svobodně navrhli novou podobu Nové scény, přičemž jedinou podmínkou bylo využití některého z moderních fasádních systémů této společnosti. Odevzdáno bylo celkem čtyřicet projektů, z nichž mezinárodní porota ve složení Michal Froněk / Olgoj Chorchoj, Štěpán Kubišta / Nová scéna Národního divadla, Zdeněk Lukeš / historik architektury, Jean-Christophe Masnada / L'atelier d'architecture King Kong, Bordeaux, Włodzimierz Soboń / DuPont Building Innovations vybrala deset vítězů.

Vítězný návrh Mag. arch. Jiřího Matury porotu zaujal především kompaktností fasády, která je pokryta pravidelným rastrem. Autor se v projektu vyrovnává se současnou podobou budovy moderním použitím principů ze 60. let minulého století.
Druhé místo připadlo společnosti Mimosa, kterou tvoří Ing. arch. Petr Moráček, Ing. arch. Pavel Matyska a Ing. arch. Jana Zoubková. Jejich originální projekt „dočasné fasády" je tvořen dvojitou folií, která při vyplnění vzduchem vytváří jakési polštáře, které mohou buď opisovat fasádu současnou, nebo vytvořit její zcela nový tvar. Každý polštář je navíc doplněn projektorem, což z fasády vytváří velkou promítací plochu.
Společnost COLL COLL v čele s Ing. arch. Vítězslavem Dandou, která obsadila třetí místo, ve svém projektu adoruje stávající podobu Pragerovy budovy, proto na její fasádě nic nemění. Vytvořením předsazeného rámu, který skrývá dva výtahy a vyhlídkovou rampu, na ni chce pouze více upozornit a nabídnout nový pohled z výšky na celé Národní divadlo i přilehlé okolí.
Také další oceněné projekty, bez určení dalšího pořadí, nabízí mnoho originálních řešení, je tedy otázkou, jaký kabát Nová scéna v budoucnu dostane.

Veřejnosti přístupná výstava všech soutěžních návrhů probíhá na piazzettě Národního divadla do 21. dubna 2010.

Klára Bartášková
Zdroj: www.dupont.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu