23.03. 2019
Chytré start upy na veletrhu sanitární a topenářské techniky ve Frankfurtu nad Mohanem
Novinky
Veletrh sanitární a topenářské techniky ISH Messe Frankfurt, který proběhl 11. - 15. března 2019 ve Frankfurtu nad Mohanem, předvedl jako vždy množství firem působících v těchto průmyslových odvětvích.
Jedna z Galerií byla věnovaná projektům start up, které se na trhu hlásí výrazně o pozornost. Trend, na který se všichni odkazovali, by se asi dal vystihnout slovem úspora. Často úspora z pohledu enviromentálního, šetření vody a energie. Ale i úspora času, a tedy i peněz. Samozřejmě také komfort jako úspora námahy.
Úspory a chytré technologie
Zajímavé novinky se točily okolo sprchování. Zajímavá byla například inteligentní sprcha Insens francouzské společnosti Ainman (http://inman.fr). Elektronický panel do sprchových koutů přináší jednoduché ovládání a přehled o parametrech sprchování, který umí hospodařit s teplou vodou, aby nevychladla a nebylo nutné ji znovu ohřívat, a hlavně s jejím čerpáním/objemem. Senzory na sprchové hlavici snímají postavu člověka, a pokud se ocitne mimo záběr proudu vody, sprcha se okamžitě automaticky zastaví. Přestává se tak plýtvat vodou v prodlevě, kdy se mydlíme nebo natahujeme pro tělovou kosmetiku.
Příjemný pocit ze sprchování může zkazit vlasy ucpaný odpad. Nikoli však s patentovaným sprchovým odtokem Frei-lauf (http://frei-lauf.com). Je navržen tak, aby vlasy volně procházely do odpadu s odtékající vodou. Při sprchování je nutné 3-4 šlápnout nohou na odtok, čímž se zachycené vlasy v sifonu uvolní. Čištění není nutné provádět tak často jako u klasických odtoků, a je i jednodušší.
Během sprchávání se obvykle koupelna zarosí vodní párou. Pokud neeexistuje dobře řešené odvětrání, může pára podporovat bujení plísní a různých mikroorganismů. Společnost Duschkraft (https://duschkraft.de) uvádí, že až 10% německých domácností má v koupelně plíseň. Proto vyvinuli inovativní odvlhčovač, který odvlhčuje vzduch už při sprchování. Zrcadla pak zůstávají čistá a stěny jsou trvale od plísní ochráněny.
Aby ani naše tělo nezůstalo po sprchován mokré, je čas jej osušit. Tento jednoduchý krok se stává obtížným napříkolad pro osoby pohybově omezené, nemocné či zraněné.. Hands-free sušák Valiryo (http://valiryo.com/int-en) umístěný na zdi v koupelně dokáže vzduchem osušit a dokonce namasírovat jako domácí wellness. Ohromnou pomoc představuje tento španělský sušák pro osoby trpící nemocí takzvaných motýlích křídel, jejichž kůže je velmi jemná a náchylnější na roztržení vice než papír. I utíráním ručníkem je pro ně nebezpečné. Speciálně na ně společnost Valiryo myslí a podává jim pomocnou ruku.
Od koupelny k toaletě míří firma Wunderblau (https://www.wunderblau.net/en/battery), která přináší jako první na světě toaletní kartáč, který je díky UV-C záření 99,99% bez bakterií, a navíc není třeba užít žádné chemikálie! Dokonale tak spojuje funkčnost a ekologii. Je to první záchodový kartáč, kterého se lze díky nové technologii a designu beze obav dotýkat a používat jej. Hygienické, bezkontaktní, udržitelné. Není se třeba ani bát, když na něj budou sahat děti. Designérem je Jochen Schmiddem (http://www.schmiddem.com)
Třešničkou na dortu byla neotřelá umyvadla Sandhelden (http://sandhelden.de). Jak název napovídá, jsou z písku. Jsou jedinečná materiálem i designem. K výrobě slouží 3D tisk. Tvůrci tak plní svůj cíl - tvořit originální umyvadla zákazníkům na míru. Před finální povrchovou úpravou je materiál recyklovatelný.
Zdravé ovzduší domova
Startupové produkty se týkaly i hlídání zdravého ovzduší v interiéru i exteriéru. Dánská firma Leapcraft (http://www.leapcraft.dk) monitoruje hluk, CO2 a hlídá i tepelný komfort prostředí bytu. Jejich produkt AmbiNode pomáhá získat v reálném čase úplný obraz o prostředí domova, kanceláře, ulice i města. Skvělou přidanou hodnotu ve formě úspory energie přinášejí čidla Enerbee (http://www.enerbee.fr), která energii pro svůj provoz berou z proudění okolního vzduchu. Geniální!
Úspory energií
Úsporu energie a přehled o hospodaření s ní v domácnosti přineslo několik společností. Například francouzská firma NodOn (http://nodon.fr) se specializuje na příslušenství pro propojené domy a propojené budovy. Nabízí kompletní sortiment bezdrátových produktů, aby bylo inteligentní bydlení snadné.
Německá firma Coneva (http://www.coneva.com) nabízí aplikace hlídající energie a zdraví domácnosti. Rakouská společnost My warm (http://mywarm.at) efektivně a trvale optimalizuje distribuci energie v topném systému domu a bytu, podobně jako německá firma Aedifion GmbH (http://www.aedifion.com).
Aplikace pro řemeslníky
Efektivitu času a práce řemeslníků a celých stavební týmů pomáhají vylepšit speciální aplikace a například i čidlo Rysta (http://www.rysta.de) dokumentující stavbu, vibrace, hluk, vlhkost, teplotu a světlo. Čidlo hlídá v budovách vlhkost a mimo ně počasí. Majitele pak upozornuje na nutnost větrání, aby se snížilo riziko vzniku plísní. Pomocnou aplikací je například myCraftnote (http://www.mycraftnote.de), která řemeslníkům a stavbyvedoucím spojuje staveniště s kanceláří a zajišťuje, aby se nic neztratilo. Snadně se nahrávají dokumenty, jenž se pak kdykoliv a kdekoli snadno take nalézají. Podobně fungují německá aplikace Openhandwerk (http://www.openhandwerk.de) uchovávající detaily o projektech, poznámky k nim, nákupy produktů ad. nebo komunikační nástroj podnikání a stavebních projektů Kupfer (http://www.kupfer-software.de).
Různé aplikace jako Evolute (http://evolute.app), Bimworkx (http://bimworx.net), MemoMeister (http://www.memomeister.com), GridX (http://www.gridx.com) nabízejí řemeslníkům sdílení informací o firmách, fungují jako platformy BIM pro stavebníky, projektanty, architekty a další profese v procesu plánování, organizují provozní informace ve společné složce digitálních stromů.
GgridX je rychle se rozvíjející společnost poskytující IoT řešení pro digitální vůdce a digitální transformaci energetického průmyslu. Platforma gridX je technickým nástrojem pro digitální obchodní modely v celém hodnotovém řetězci. GridBox jako komunikační brána nezávislá na výrobci poskytuje základ pro integraci všech decentralizovaných prostředků.
Výkonné a bezpečné řešení pro připojení zařízení v energetické síti představuje KEO – connectivity (http://www.keo-connectivity.de), které jako přední integrátor EEBUS nabízí s KEO Software Stocks.
Mladá společnost v oblasti datové vědy a internetu věcí Energie loft (http://energieloft.de/de/startseite) buduje platformu Repods a současně působí v tomto oboru jako poradenská společnost. Repods je online datová skladová služba pro správu a analýzu historie dat v datových svazcích. Data lze importovat prostřednictvím různých rozhraní.
Foto: zdroj internet, weby firem a společností
Magdaléna Fousová