Design Cabinet CZ

30.01. 2010 - 02.03. 2010

Čím se zapsal Ateliér textilní tvorby VŠUP na světovém veletrhu Heimtextil?

Soutěže

Pokud nevíte, o co jde, zajděte se podívat na zimní Artsemestr na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou do Ateliéru textilní tvorby.

Studentka pátého ročníku Linda Kaplanová navrhla jako klauzurní práci textilní interiérovou stěnu, která byla součástí zadání mezinárodní studentské soutěže pořádané největším světovým textilním veletrhem Heimtextil ve Frankfurtu nad Mohanem.
Téma soutěže Havana 2010, měla být reflexí studentů na fenomén Havany - současnost a minulost této metropole jako inspirace pro textilní interiérovou stěnu o velikosti 2 X 3m. Materiál, který si studenti mohli vybrat, byl určen pořadatelem soutěže (textilní tapety, obklady, koženka atd.).

Na podzim loňského roku se do soutěže přihlásily dvě studentky pátého ročníku Linda Kaplanová a Jana Minaříková. Po zhlédnutí vizualizací jejich prací byly obě pozvány do Frankfurtu nad Mohanem do nejužšího kola šesti návrhů, aby na veletrhu Heimtextil 2010 své vize realizovaly. Linda Kaplanová si pak vydobyla skvělé druhé místo, což je nečekaný úspěch. Textilní tvorba je totiž v poslední době v českém designu více než „Popelkou". Na tomto úspěchu má jistě zásluhu nová vedoucí Ateliéru textilní tvorby VŠUP MgA. Jitka Škopová.

Jak práci popisuje Linda Kaplanová

„Ve svém zpracování stěny se vracím k tomu nejlepšímu, co se v Havaně odehrálo
v 1. polovině 20. let minulého století. Havana byla okouzlujícím městem s netušeným
potenciálem. Byla to ZLATÁ ÉRA - doba luxusu, přepychu, lesku a drahých kamenů.
Zvolila jsem proto bílou barvu, která pro mě symbolizuje nové začátky. Bílá nejlépe odráží všechny lesky, třpyty, světla a stíny. Zároveň je pro mne symbolem nepopsaného listu papíru, na kterém se začíná psát nová budoucnost Havany 2010. Dalším z výtvarných prostředků, které používám, je zvlněná plastická linie symbolizující pohyb, tanec, město v proměnách času. Vzniká z řasení pruhů tapet, vystupuje do prostoru a celou stěnu rozehrává jako stínohru. Svislé linie vzniklé natažením lesklých lanek představují rytmus.
Dalším prvkem je komponent světelných zdrojů, které jsou částečně schovány, a které se v různých fázích rozsvěcují a zhasínají. Světlo prochází přes zvlněnou stěnu papíru, ve které je skrytý znak briliantu. Celkovou kompozici dotváří linka volně vedená mezi vypouklými místy, která se světlem rozehrává další stínohru na bílé ploše, a je odkazem na melodii, hudbu, zpěv, které jsou nedílnou součástí života Kubánců. Stěna je určena do interiéru luxusního prostoru - recepce hotelu, kde má dekorační funkci. Slouží jako poutavý prvek zpříjemňující celkový dojem místa.
Použitý materiál je bílá textilní tapeta se skleněným vláknem."

Lenka Žižková

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu