24.01. 2015
Co na to Radek Špicar, M. Phil., viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR? Rozhovor o pracích studentů průmyslového designu na FA ČVUT
rozhovory
U příležitosti dne otevřených dveří na Fakultě architektury při ČVUT v Praze přijal pozvání MgA. Martina Tvarůžka k návštěvě ateliéru Průmyslového designu D5 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
Prohlédnul si ohodnocené projekty vzniklé v rámci zimního semestru, které byly zaměřeny na design lahví pro motorový olej a topenářskou techniku. Radek Špicar debatoval v ateliéru se studenty o situaci v průmyslu na českém i globálním trhu, o významu aktivního přístupu k firmám ze strany tvůrců, seznámil je s odlišnostmi přístupu firem k vývojovému procesu v několika teritoriích a podpořil vnímání designu jako služby, která může mít pozitivní dopad na ekonomiku výrobců a celé společnosti.
Radku, je o Vás známo, že jste velkým příznivcem a podporovatelem designu. Jak hodnotíte výsledky studentů ateliéru, který na ČVUT vzniknul právě se cílem přípravy studentů k podpoře výrobců zabývajících se opakovanou výrobou?
Mají velmi vysokou kvalitu. Některé si dokonce dokážu představit jako v praxi uplatnitelné výrobky.
Kterou ze studentských prací byste ohodnotil nejlépe a proč?
Určitě „klasický", ale vizuálně netradiční deskový litinový radiátor Zlatomíry Cirhanové, který spojuje elegantní design i požadovanou funkčnost. Hlavně proto, že bych si tento výrobek domů rád pořídil i já sám .
Řadu let jste pracoval na pozici ředitele vnějších vztahů společnosti Škoda Auto. Víte tedy, jak v takové úspěšné společnosti vývoj probíhá. Jaký vzkaz byste s ohledem na Vaše zkušenosti poslal mladé generaci designérů?
Měli by se snažit získávat kontakty s praxí už během studia. Měli by být co nejvíce kreativni, přicházet s originálními řešeními, ale zároveň myslet na omezení, se kterými se setkají v reálném životě. A hlavně by měli dělat jen to, co je baví, jinak to nebudou dělat dobře.
Děkujeme za rozhovor.
DC CZ