27.09. 2010
Co teď STOJÍ v Brně za řeč
Recenze
Po několikaměsíční rekonstrukci centra Brna, která ještě není zcela dokončena, kdy lidé museli každou chvíli hledat nové cesty, jak se nejrychleji dostat přes rozkopané centrum, nám město představilo několik nových soch a objektů, které se objevily v nově rekonstruovaných částech. Některé sochy byly plánované již delší dobu v rámci projektu Sochy pro Brno, jiné objekty byly iniciativou navíc. Ovšem v některých případech platí, že méně je více. Některá díla, která nám Brno nabízí od konce srpna jsou nositeli vtipu, se kterým pravděpodobně ani sami autoři nepočítali.
Na Moravském náměstí byla umístěna socha s názvem Spravedlnost od akad. soch. Maria Kotrby, jejíž pozadí směřuje přímo do dveří soudní budovy. Socha představuje postavu, zvedající kvádr, je doplněna o vodní prvek a je z mědi. Na stejné náměstí bylo v plánu umístit celkem čtyři sochy, které by zobrazovaly čtyři ctnosti (dle Platóna) - Spravedlnost, Odvahu, Mírnost a Prozíravost. Návrh jezdecké sochy markraběte moravského a římského krále Jošta Lucemburského, která měla být alegorií Odvahy, nebyl schválen, proto jsou na náměstí zatím pouze alegorie třech ostatních ctností. Prozíravost zastupuje mapa starého Brna z doby obléhání města švédskými vojsky, Mírnost pak kašna s mírně zvlněnou hladinou.
Jako kontrast těžkopádné Spravedlnosti je na Malinovského náměstí umístěna socha MgA. Tomáše Medka, která je také výsledkem projektu Sochy pro Brno. Soutěž, jejíž výsledkem je nově umístěná skulptura, byla vypsána pro vytvoření památníku vynálezce žárovky T. A. Edisona. Medkova socha představuje čtyři prolínající se žárovky, které jsou zhotoveny ze sítě vzájemně propojených drátů, to působí velmi odlehčeně a evokuje spletitost elektrické sítě.
V měsíci září byl na náměstí Svobody odhalen prozatím poslední z objektů. Je to obří hodinový stroj od autorů akad. soch. Oldřicha Rujbra a studenta Petra Kameníka, tzv. brněnský orloj. Tyto hodiny inspirované tvarem nábojnice mají být památkou na úspěšnou obranu Brna při obléhání Švédy v roce 1645. V „brněnské poledne", tj. v 11 hod. z něj vypadne jedna skleněná kulička, kterou si můžete odnést domů jako suvenýr. V tuto hodinu je tak celý objekt, který má značně falický tvar, obklopen davem lidí a dětí, kteří strkají do hodin ruce a snaží se chytit padající kuličku. Tento objekt vzbuzuje mezi Brňáky živou diskusi hned z několika důvodů. Vyostřené názory jsou slyšet právě kvůli tvaru orloje. Kritika se také týká ceny hodin (12 milionů korun), ale i nesrozumitelného způsobu jak zjistit přesný čas - pro ty, co nenosí hodinky nebo mobil je naštěstí na dohled věž kostela sv. Jakuba.
Procházka po zrekonstruovaném centru nás tedy sice nadchne oživením prostoru novými objekty, avšak domů se vracíme se smíšenými pocity.
Olga Havlíková