Design Cabinet CZ

07.04. 2015 - 28.04. 2015

Cyklus přednášek Brno v Praze na Vysoké škole uměleckoprůmyslové

Workshopy a semináře

7. 4. 2015
Andrea Březinová, Tomáš Zapletal
Moravský Manchester. Město-muzeum-výstava

Textilní průmysl se výrazně zapsal do dějin Brna, díky místním vlnařským továrnám a aktivitám jejich majitelů se z něj stala v průběhu 19. století moderní metropole. Výstava se v několika tematických celcích snaží prezentovat nejen kvalitní vlnařskou produkci brněnských soukromých a znárodněných továren, ale také postihnout fenomén jejího zániku. Současně se zabývá úzkou propojeností brněnského vlnařství s Uměleckoprůmyslovým muzeem Moravské galerie, které je samo jedním z produktů „moravského Manchesteru".

14. 4. 2015
Marta Sylvestrová
Zdeněk Rossmann. Střídmý modernista

V současné době je Zdeněk Rossmann (1905-1984) i přes svůj mezinárodní věhlas známý hlavně historikům umění, zaměřeným na grafický design. Cílem přednášky Marty Sylvestrové, která se společně s kolektivem autorů poslední dva roky věnovala výzkumu jeho života a díla, je zaplnit tuto neznalost ukázkami širokého výběru Rossmannových prací, které dokumentují význam jeho postavení v české meziválečné avantgardě, stejně jako jeho důležité místo v mezinárodní síti modernistických grafických designérů. Autorka představí oblasti Rossmannovy nejvýraznější práce ve scénografii, architektuře, výstavnictví, typografii, plakátové tvorbě a knižním designu, a nabídne posluchačům zasvěcený přehled o překvapivé šíři spektra médií, jimiž se tento modernistický designér zabýval. Poodhalí a zpřesní také neznámé kapitoly z Rossmannova života, které se jí podařilo objasnit díky intenzivnímu výzkumu v českých a zahraničních archivech.

21. 4. 2015
Jiří Pátek
Jan Svoboda. S podporou archivu

Jan Svoboda (1934-1990) byl fotografem, který prohlašoval, že nemá rád fotografii. Přesto se stal už za života její legendou. Pojetí, které médiu proti všem pravidlům jeho tehdejšího chápání vnutil, budilo rozpaky, ale i obdiv a respekt odborníků a orientovanější části fotografické obce. Svoboda je výraznou veličinou historie domácí fotografie. Je ale také konstruktem, hovořícím o povaze doby, v níž žil. Jak vypadá genialita viděná prizmatem nových přístupů, a archivu, který po sobě autor zanechal?

28. 4. 2015
Petr Ingerle
Historie Brněnského Devětsilu

Existence Brněnského Devětsilu („svazu pro propagaci a tvorbu novodobé činné kultury") představuje pozoruhodnou a neprávem opomíjenou kapitolu brněnského kulturního života. Jeho krátká činnost (1923 -1927) nepředstavovala, na rozdíl od jiných moravských literárních a uměleckých spolků, pouze úzce vymezenou regionální aktivitu, ale lze ji vnímat i jako důležitý počin v širším poli moderní kultury. A to nejen v rovině kulturní, ale i popularizační, politické a novinářské.

Začátek vždy v úterý v 18.30 hodin
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
učebna č. 115, 1. patro
nám. Jana Palacha 80, Praha 1

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu