Design Cabinet CZ

18.03. 2016 - 15.05. 2016

Dekor 2

Výstavy

Výstava, která nese název Dekor2, je zaměřena na keramiku a porcelán z dílny mladých talentů z Čech a Slovenska. Mezi vystavenými exponáty najdete například i soubor váz Nice Twice designérky Markéty Kalivodové, která za ně získala ocenění Dobrý studentský design 2015.

Česko-slovenská výstava Dekor 2 přiváží do Galerie Czechdesign poslední práce mladých keramiků. Premiéra výstavy proběhla již v bratislavské Galérii X, v novém složení zastoupených autorů osloví nyní pražské návštěvníky galerie ve Vojtěšské ulici od 18. 3. do 5. 5. 2016. Zde v minulých letech proběhly již dvě výstavy zaměřené na práci mladých designérů v materiálu keramiky a porcelánu: Velká porce elánu (2012) a Crash test: Jak? Jinak! (2014). Dekor 2 na ně navazuje nejen stejným médiem sdělení, ale i častí některých vystavujících.

Na výstavě budou představeny různé keramické objekty zahrnující širokou škálu přístupů od designu užitkových předmětů až po volnější dekorační předměty do interiéru. Autoři používají rozličné keramické technologie, od lití porcelánu a jiných materiálů do sádrových forem, přes modelování z plátů až po vkládání hmoty do formy a následné domodelování plastického dekoru (Monika Brzá).

Volně modelovaný tvar z hrubozrnné šamotové hlíny vzniká za pomoci lisování profilu přes šablonu, ze zvolené techniky vychází finální podoba dekoru (Martina Klbečková).

Součástí keramické tvorby jsou i nejmodernější technologie, například práce s 3D programy a CNC frézou (Simona Janišová a Linda Viková spolu jako si.li.). Jedním z tradičních způsobů dekorace je používání barevného obtisku, který se fixuje na střep nízkým třetím výpalem na glazovaný povrch nebo práce s barvou v podobě solí pod glazuru v kombinaci s plastickým dekorem (Nela Havlíčková). Mohou se zde projevit vlivy sochařské, plastičtější tvorby vytvořené i kombinací barvy a trojrozměrného dekorativního reliéfu (Mira Podmanická, Markéta Nováková, Pavla Vachunová). Keramické hmoty samotné mají různé barvy, nebo je možné je dobarvovat, ale je zapotřebí mít technologické znalosti a vůli experimentovat (Martina Hudečková, Roman Šedina). Či naopak čisté designérské tvary spolu s minimalistickým jednobarevným dekorem, který ve zlatě či platině pokrývá celý plášť objektu /nádoby (Miloš Nemec), případně s neglazovaným detailem pod zlatým povrchem (Lenka Sárová Malíská), poukazují na rozmanitost přístupů k dané problematice.

Specifickým přístupem je však vstup jiné technologie – broušení skla – do již vypáleného výrobku litého z barevných vrstev porcelánu (Markéta Kalivodová). Možné jsou také neobvyklé kombinace s jinými nekeramickými materiály, například s betonem (Markéta Kalivodová a Richard Švejda neboli studio Vobouch).

Na výstavě je možné vidět více keramických, ale i nekeramických materiálů, klasické, moderní i experimentální technologie a postupy. Zejména však autorské použití rozličných tvarů a dekorů určující jejich funkci a význam.

Autorkami konceptu výstavy jsou Markéta Nováková a Mira Podmanická. Markéta Nováková prošla během svých studií ateliéry keramiky a porcelánu v Čechách i na Slovensku, dnes působí na bratislavské VŠVU na pozici odborného asistenta v ateliéru keramiky a porcelánu vedeného Danielem Pirščem. Na Vysoké škole výtvarných umení působí jako odborná asistentka i Mira Podmanická, konkrétně na katedře Socha, objekt, inštalácia. Mira Podmanická se věnuje tvorbě instalací a objektu s přesahy do jiných odvětví. S designérkou Markétou Novákovou spolupracovala již při vytváření kolekce Bio-vázy, inspirovaných organickým dekorem.

 

Galerie Czechdesign  Vojtěšská 3, Praha 1 

Vstup zdarma.

 

Více informací v přílohách.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu