19.01. 2010
Design pro zlatý věk / Interiér a jeho vybavení pro třetí věk
Projekty
Prostředí domova by mělo vždy odpovídat co nejlépe potřebám všech členů domácnosti, avšak pro starší osoby se stává místem nejvíce využívaným a proto nejdůležitějším.
Stárneme jako jednotlivci i jako společnost, ač obklopeni kultem mládí do té míry, že nám reklamní spoty vnucují pohledy na rozjásané …sátníky, kterým není nic na obtíž díky doplňkům stravy a medikamentům. Ve skutečnosti se většina populace, která neodpovídá v podstatě neexistujícímu průměru, pohybuje ve světě plném překážek, interiéry nevyjímaje. Připusťme však, že s věkem klesá schopnost rychlé reakce, pohyblivost, svalová síla, zraková ostrost včetně periferního vidění, zhoršuje se sluch i paměť, zejména krátkodobá. Přesto jsou mnozí senioři výkonnější než mladší souputníci, mají-li ovšem vhodné podmínky včetně možnosti častějšího odpočinku.
Na co bychom především neměli zapomínat při úpravách nebo návrhu domu/bytu a jak může vnitřní prostředí a jeho vybavení přispět k co nejlepšímu prožívání dekád nad …sát?
Mezi základní předpoklady patří:
- přehlednost (snadná orientace v prostoru i ve věcech)
- bezpečnost (žádná kolizní místa včetně křižujících se dveří, žádné nebezpečné povrchy či předměty včetně nábytku a ostatního vybavení)
- uměrnost mezi charakterem a velikostí prostoru vůči počtu a druhu předmětů (nikoliv holobytová sterilita)
- přívětivost (nevtíravé, příjemné, podněcující prostředí s „citovou pamětí“)
- nerušené soukromí každého jednotlivce (pro odpočinek i zájmové či pracovní činnosti)
- podmínky pro soužití a pospolité prožívání všedních i svátečních dní (s rodinou i přáteli)
- snadná údržba/úklid (a to i tehdy, vykonává-li ji další osoba)
- přizpůsobivost bytu v době krátko i dlouhodobého onemocnění (tak, aby chorý a jeho spolubydlící utrpěli co nejmenší újmu)
Co si představit pod shora vytčenými předpoklady? Uživatel v každém okamžiku ví, kde se nachází a kde co má, prostor ani zařízení nevyvolává klamné vjemy (žádná zrcadlová bludiště či jinak utajené dveřní otvory včetně předních masek nábytku), vnitrobytové komunikace včetně průchodů okolo nábytku jsou dostatečně dimenzované, tzn. snadno průchodné i s holí či berlemi, případně s vozíkem – aneb „nic v cestě“, o co lze zakopnout včetně prahů, uživatel má snadný přístup k oknům, dveřím, předmětům atp. a může je lehce ovládat či používat…
Stará pomůcka: zakreslit do půdorysu nejčastější pohyby osob – zjistit tak místa střetů a pokud možno je odstranit. „Ulička“ š. 1200 mm většinou vyhoví, pro otočení vozíku kruh o min. průměru 1500 mm, dveře široké nejlépe 900 mm. Poznámka: nejmenší povinná šířka dveřního otvoru je 700 mm, tedy i na WC v běžné výstavbě. Pro osobu hendikepovanou (např. i s nohou v sádrovém obvazu) ovšem nedostatečná…
Jak na zrádná místa
- vstupní dveře bytu: s panoramatickým kukátkem ve výši i pro osobu na vozíku (max. ve výšce 1200 mm)
- vnitřní dveře: nejlépe částečně prosklené či jinak usnadňující zjištění, zda je průchod volný
- zárubně: zvýrazněné oproti barvě stěny či dveřního křídla
- kliky, úchytky či podobné ovládací prvky: dobře viditelné a takové, o něž nelze zachytit oděvem či jinak…
- spínače: opět barevně zvýrazněné proti podkladu a ve výši max. 1200 mm.
- okna: s výhodou nižší výška parapetu (600 mm) či francouzská okna apod. – poskytují výhled vsedě či z lůžka, avšak musí být zabezpečena proti pádu či jinému úrazu…
- zastírání oken: nejlépe bezpečnostní předokenní žaluzie (i z hlediska tepelné pohody), případně mezi skly. Pozor na závěsy a záclony, rolety, posuvné panely atp., které lze na sebe strhnout i s garnýží apod. – musí být naprosto bezpečně upevněné
- topidla: žádné plynové spotřebiče ani otevřený oheň. Vhodně tvarovaná a umístěná topidla s nízkou povrchovou teplotou, bezpečná proti úrazu (popálení, pád na hranu apod.)
- povrchy podlah: vždy protiskluzné, bez odlesků (falešných vjemů), teplé a měkčí, např.: korek, marmoleum apod., dřevo, zásadně neleštěné. Dlažba jen výjimečně (nebezpečí pádu na tvrdou a chladnou podlahu), pak opět protiskluzná, v koupelně nejlépe vytápěná a pro snadnější úklid ve styku se stěnou s požlábky. Kusové koberce vždy pouze bezpečně upevněné k podkladu. Nikdy volně položené koberečky, předložky apod.
- koupelna a její vybavení: dostatečně prostorná, umyvadlo vždy podepřené o podlahu nebo naprosto bezpečně upevněné, měkce tvarované, nikoliv módní imitace lavoru zasazeného do desky tak, že vzniká obtížně čistitelná spára; vana, spíše sedací, lépe sprcha se sedátkem, pozor na vstup a výstup; vždy svislá a vodorovná madla, bezpečná a v pásmu pohodlného dosahu; mísicí baterie snadno ovladatelné, bezpečné (nesmějí prokluzovat v ruce – zabránit opaření); žádné plynové spotřebiče! Koupelnové dveře zásadně otvíravé ven! Minimum úložných prostorů v koupelně – pouze na nezbytné předměty. Žádné police či skříňky, o něž se lze zranit či je na sebe strhnout (sklo i průhledný plast jsou pro starší osobu téměř neviditelné)
- záchodová mísa, dobře upevněná, nejlépe zavěšená a snadno přístupná, případně se sklopnými madly, umožňující dobrý přístup i obsluhující osobě
- pračka: lépe s horním plněním nebo umístěná v pásmu pohodlného dosahu
- poznámka: Zásady bezpečnosti, dobré viditelnosti, snadného používání atp. se týkají i všech dalších prvků, které jsou součástí stavby, např. vnitrobytového schodiště i ostatních zabudovaných prvků (kuchyně apod.), to je však téma na samostatnou kapitolu…
- barevnost a osvětlení: barevnost neagresivní, lépe ve světlejších tónech, nutno však respektovat styl a způsob života v bytě. Osvětlení vždy plynulé, žádné prudké přechody, snadno regulovatelný tok světla, ani oslňující zdroje, pozor na volně ležící kabely.
- instalace systémů pro komunikaci se subjekty pečujícími o seniory
Doporučení návrhářům: zakusit si, jak se cítí starší lidé pomocí „skafandru“ AGE EXPLORER® od firmy Julius Blum aneb simulace obtíží – omezená pohyblivost, zhoršený sluch a zrak atp.
Doc. akad. arch. Ivana ČapkováFoto: archiv autorky
Převzato z časopisu Stolařský magazín 10/2009
http://www.stolmag.com