24.06. 2014 - 26.10. 2014
Design vidíme všude (už 20 let)
Výstavy
11. výstava diplomových prací studentů průmyslového designu ÚK FSI VUT v Brně 2014 proběhne v Technické muzeum v Brně na turkyňově ulici od 24. 6. –26. 10. 2014
Vernisáž se koná v rámci zahájení u příležitosti Světového dne průmyslového designu / World Industrial Design Day, který je vyhlášen ICSID (Mezinárodní radou společností průmyslového designu) na 29. června.
Na výstavě se představí studenti Roman Blahynka, Veronika Hlaďová, Pavel Klvaňa Jiří Malík, Martin Metlický, Michal Sedláček, Halina Sikora, Richard Sovják, Pavel Stejskal Darja Vostriková, Martin Zapletálek a Markéta Zdvihalová.
Škola průmyslového designu na OPD ÚK FSI VUT Brno
V akademickém roce 2013/14 uplynulo 20 let od chvíle, kdy byla zahájena řádná výuka designu na Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně na Technické ul. (pod Palackého vrchem). Z iniciativy skupiny architektů při Fakultě architektury a Institutu průmyslového designu (prof. ing. arch. Milan Moráň, prof. ing. arch. Zdeněk Denk, ing. arch. Mojmír Čevela ad.) se design začal vyučovat na tehdejší Fakultě strojní VUT již od roku 1986 jako dvouleté mezioborové studium Průmyslový design-management ve specializaci Stroje a zařízení pro strojírenskou výrobu. Tato forma studia byla ukončena v roce 1991 a v Ústavu konstruování byl založen Odbor průmyslového designu s vedoucím Ing. arch. Milošem Klímou, CSc., který zkoncipoval program pětileté magisterské výuky Průmyslového designu. V akademickém roce 1994/95 byl obor přejmenován na Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design, aby se jeho charakter i v názvu odlišil od tehdy vzniklého Ateliéru produktového designu na brněnské Fakultě výtvarných umění VUT. V letech 1996-2014 pak Odbor průmyslového designu 18 let vedl doc. ing. arch. Jan Rajlich. V červnu 2014 byl vedoucím OPD jmenován doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD. (Podrobněji o začátcích výuky designu viz článek J. Rajlicha Design na FSI VUT a co předcházelo..., http://dokumenty.uk.fme.vutbr.cz/PD/PD_almanach_krasne_stroje_I.pdf)
Od prvních státnic v roce 1997 absolvovalo na ÚK FSI VUT Brno již 239 designérů. V červnu 2014 ukončuje magisterské studium dalších 12 mladých designérů státní závěrečnou zkouškou a obhajobou diplomové práce - a to již po osmnácté - a tak celkový počet absolventů dosáhl již 250. Doktorské studium počínaje rokem 2003 úspěšně dokončilo celkem osm studentů designu.
Výuka designu na ÚK FSI VUT je charakteristická vedle uměleckého přístupu k tvorbě designu i důrazem na technický a vědecký přístup. To se projevuje i v tematice ateliérových semestrálních i závěrečných prací, kde lze najít zejména zadání svázaná s průmyslovou výrobou. Studenti se při navrhování zabývají všemi funkcemi výrobku - technickou, ergonomickou, estetickou, ekonomickou, psychologickou i společenskou. Vytvářejí návrhy v různých oblastech designu průmyslových výrobků a zařízení (technologické celky - výrobní prostředky, nářadí a nástroje, energetická zařízení, dopravní prostředky, přístrojová technika - spotřební elektronika, optika, zdravotnická technika, zařízení pro informatiku a audiovizuální techniku, dále sustainable design, environmentální design - prvky městského a průmyslového interiéru a design v architektuře, a také v souvisejících formách grafického designu (informační, podniková, provozní a propagační grafika, web design) a nových médií. Na posledně jmenované kategorie se zaměřuje i připravovaná specializace „Komunikační design ve strojírenství / Communication Design".
Studenti designu ÚK FSI VUT získali již na 100 významných ocenění v různých designérských soutěžích, v poslední době to byla např. finálová umístění v prestižních mezinárodních soutěžích jako Electrolux Design Laboratory Londýn, MID Design Intel, Canon Design, Roca Design Contest Barcelona, Zebra Design Tokyo, Red Dot Design Award Essen, BIO Lublaň, Talent designu Zlín a další. Na podzim 2011 byla brněnská škola designu na ÚK FSI VUT vybrána mezi 100 světových škol designu, které byly představeny na výstavě
Jan Rajlich