23.10. 2017 - 29.10. 2017
Designem k
Výstavy
Designem k… Asociace užité grafiky a grafického designu představí v pražské galerii Mánes výstavu Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a ateliéru Grafický design 1 Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
V rámci výstavy jsou představeny dva projekty:
Evropa, kultura
Evropa, kultura je projekt, který ve své plné podobě představuje výtvarná díla z vysokých uměleckých škol z České republiky, Slovenska a Polska. Tento mezinárodní projekt otevírá diskuzi o roli kultury v kontextu vzájemných vztahů a tolerance mezi zeměmi Evropské unie. Význam kultury je v každé společnosti nezastupitelný — nese v sobě poznání minulosti a závazků, které logicky přecházejí z generace na generaci. Je přitom nutné vnímat kulturu nejen ve svých klasických významech, jako je výtvarné umění, architektura, literatura, hudba nebo dramatická tvorba. V obecném slova smyslu kultura představuje i komplex hodnot či společensko-sociální postoje, které lidská společnost vytváří a předává dál v širokém spektru komunikace.
V Evropě je role kultury podstatná i při formování společenského života. V jednotlivých zemích Evropské unie je ve vztazích, které jsou determinovány existencí a tradicí národních kultur (byť dnes výrazně ovlivněných globalizací), tento fenomén spojujícím článkem v procesu poznání a pochopení společenských témat, formulování otázek a nacházení konkrétních odpovědí. Poznávání jednotlivých kultur, jejich odlišností a významů je základem schopnosti porozumění a spolupráce mezi (nejen) evropskými národy.
Projektu se zúčastnily Fakulta designu a umění Laislava Sutnara v Plzni, Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Akademie výtvarných umění ve Varšavě (Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) a Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave.
Obsahově odráží několik společných workshopů, jejichž tématy byla např. reflexe osobností z výtvarné a hudební oblasti, pozdrav, šťastný Evropan, „My face“, svoboda slova či — často sarkasticky pojaté — přání šťastného nového roku. Autoři vnímají design jako neodmyslitelnou součást umění a kultury obecně a svými díly překračují povrchní líbivost směrem k hluboké reflexi aktuálních společenských témat a problémů, kdy se i prostý přátelský pozdrav může stát jasně artikulovaným občanským postojem.
Výstavní projekt byl mj. po dobu tří měsíců prezentován na letišti Václava Havla v Praze, dále v čínském Pekingu a v mexickém San Luis Potosí.
Termín výstavy: 23.—29. října 2017
Galerie Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1 , 110 00 Praha 1
Otevírací doba: 10.00—18.00 hodin:
Projekt SOS solidarita 2017
Tento designérský projekt vyjadřuje sounáležitost autorů s obyvateli oblastní postižených živelnými katastrofami v srpnu a v září 2017. Plakát se napříč historií projevil jako médium schopné předávat poselství kulturního, politického i obchodního charakteru. Díky svému univerzálnímu komunikačnímu potenciálu se stal také prostředkem volného uměleckého vyjádření.
Na tuto tradici navazují studenti ateliéru Grafický design 1 Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kteří skrze autorský plakát upozorňují na přetrvávající následky hurikánů Harvey, Irma a Maria a dvou silných zemětřesení v Mexiku.
Cílem projektu je vzbudit vlnu solidarity a podpory. Aktuálně probíhají přípravy pro další výstavní prezentace projektu a v jednání je také možnost využití autorských výtisků plakátů v rámci dobročinných aukcí designérských děl v Mexiku.
Projekt navazuje na výstavu Solidarita, která představila autorské plakáty vytvořené v roce 2002 jako vyjádření podpory České republice postižené ničivými povodněmi. Výstava Solidarita proběhla v Galerii bratří Čapků v Praze 7.—30. 11. 2002 a zahrnovala plakáty designérů z celého světa.
Aktéři
Fakulta Designu a umění Ladislava Sutnara
„Sutnarka“ v rámci prezentace Designem k… představuje několik specializací, které dobře ilustrují profil fakulty, její výtvarný jazyk i filozofii. Návštěvníci se mohou pozastavit nad křehkostí a myšlenkovou hloubkou vystavených prací studentů ateliéru Kov a šperk. Obdivovat eleganci a dokonalost tvorby studentů specializace Design obuvi a módních doplňků. Nahlédnout do okouzlujících knih vzniklých v ateliérech Knižní vazba a Ilustrace. Konfrontovat se s progresivní tvorbou studentů Keramiky. Či nahlédnout do budoucnosti, pomocí modelů a návrhů z dílny Produktový a Průmyslový design.
Zároveň, prostřednictvím množství publikací a videí, se návštěvník může přenést do ojedinělého prostředí fakulty, jejíž budova se permanentně proměňuje pod vlivem studentských prací, ale i akcí které jsou zde pořádány.
Pulzující centrum vzdělávání, tvorby, ale i koncertů, přehlídek, výstav a různorodých představení = Sutnarka.
Ateliér Grafický design 1
Studium v ateliéru Grafický design 1 Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem je zaměřeno na široké spektrum poznatků a rozvíjení schopností posluchačů patřících do oblasti vizuální komunikace.
Získané znalosti jsou posluchači v praxi využívány v písmu, typografii, reklamě, marketingové vizuální komunikaci až po nová elektronická média s maximálním použitím nových technologií. V neposlední řadě si autor (posluchač) osvojuje návyky, které jsou nutné pro rozvíjení vlastní autorské tvorby.
Posluchači jsou vedeni k týmové práci, která je nutná v oblasti praxe a ve vztahu k budoucnosti. Vědomí této nutnosti a férový vztah ke kolektivu vyvážený se soutěživostí jsou systémově rozvíjeny po celou dobu studií. Důraz je kladen na výstavy a prezentace soutěží.
Studenti se profilují jako osobnosti činné ve veřejném kulturním prostoru. Úloha, na kterou jsou připravováni, spočívá také v udržování profesní etiky, rozvíjení kvalitního profesionálního prostředí na trhu a vzdělávání veřejnosti i klientské sféry v problematice designu a autorské tvorby.
Je logické, že studenti musejí v průběhu studia zvládnout nutné počítačové technologie pod vedením zkušených odborníků.
Základem k jistotě a rozvíjení schopností posluchačů jsou rovněž mezinárodní kontakty se širokým spektrem zahraničních studijních možností a pracovišť nejen v EU s předpokladem potřebného jazykového vybavení a navazujících společných workshopů pod vedením odborníků ze zahraničí.
Podstata studia je ale především založena na rozvíjení tvůrčích schopností, které jsou v této oblasti nutným předpokladem k budování vlastní existence. V průběhu bakalářského i magisterského studia posluchači řeší práce a samostatné projekty především se společenskou, sociální a kulturní tematikou.
Více informací a kontakty jsou v přílohách.
Připojené soubory
- TZ_Designem_k - (58 kB)