Design Cabinet CZ

25.02. 2010 - 25.02. 2010

Designers² Workshop 2010

Workshopy a semináře

Fakulta strojní a její katedra konstruování strojů a Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni pořádají mezinárodní workshop / Mezinárodní workshop k týmové spolupráci konstruktérů a designérů je završením aktuálního ročníku společného projektu katedry konstruování strojů Fakulty strojní a Ústavu umění a designu ZČU v Plzni.

Interdisciplinární projekt Fakulty strojní, na němž se již počtvrté podílel i Ústav umění a designu, svedl opět dohromady k týmové spolupráci na konstrukčních a designérských projektech studenty obou těchto pracovišť a i v tomto akademickém roce přinesl kvalitní výstupy, jejichž prezentace formou soutěžní přehlídky proběhla na přelomu ledna a února tohoto roku.

Vzhledem k trvale narůstajícímu zájmu o výsledky i způsob řešení a řízení těchto projektů, rozhodli letos garanti projektů prof. Hosnedl a akad. soch. Pelikán uspořádat poprvé i mezinárodní workshop Designers2 Workshop 2010 zaměřený na spolupráci konstruktérů a designérů. Kromě představitelů FST, UUD a ZČU i zástupců managementu zadávajících průmyslových podniků přislíbili účast i představitelé Magistrátu města Plzně a další hosté z USA a SRN. Účastníci workshopu mimo jiné vyslechnou prezentace nejlepších letošních studentských projektů, budou pozváni na prohlídku prototypu studentské formule SAE a zhlédnou již čtvrtý ročník výstavy Design2, v rámci které jsou každoročně přestavovány výsledky řešených projektů. Rovněž budou vyhlášeni vítězové Ceny děkana FST za nejlepší konstrukční řešení a Ceny ředitele UUD za nejlepší designérské řešení.

Princip projektu

Studenti pracují ve smíšených, vzájemně si konkurujících týmech po 3 - 5 studentech 4. ročníku magisterských konstrukčních oborů FST a po 1 studentovi 3. ročníku bakalářského oboru Design z UUD (letos celkem 44 studentů FST a 9 studentů UUD). Týmy řeší zadání, která přicházejí od průmyslových podniků a kladou na studenty velké nároky nejen pokuj jde o vzájemnou spolupráci a koordinaci práce, ale i komplexnosti zadání, jež vyžaduje hlubokou znalost dané problematiky.

Zadavatelé projektů

Letos jimi byli strojírenský podnik CARRIER Refrigeration Operation CR, s.r.o., Mýto, Konstruktionsbüro DOSTAL, Edenstetten, Deutschland a již potřetí i výrobce zdravotnické techniky LINET spol. s r.o., Želevčice.

Studentské týmy pracovaly na těchto zadáních:

  • Pracoviště pro automatizované balení chladicích boxů (3 týmy) – CARRIER
  • Vozidlo s elektrickým pohonem pro tělesně postižené a seniory se sníženou pohybovou schopností (3 týmy) – DOSTAL
  • Univerzální nemocniční transportní lůžko (5 týmů) – LINET

Mimo tyto tři externě zadané projekty se letos soutěžní přehlídky zúčastnil také jeden tým, který řešil integrovaný projekt zadaný z FST na téma:Rám a karoserie vozidla formule SAE – FST, ZČU

Práce na projektech je pro studenty velkou výzvou. Staví je před komplexní zadání, které vyžaduje velmi samostatný a zodpovědný přístup v konkurenčním prostředí, týmovou spolupráci přesahující hranice jejich vlastního oboru a schopnost v krátkém časovém úseku 13 týdnů vypracovat kvalitní konstrukční a designérské řešení, které obstojí před špičkovými odborníky z průmyslu v daném oboru a oblasti.

Během práce na projektu se studenti musí seznámit se zcela novou speciální problematikou, a to na základě omezeného počtu konzultací se zadavateli a vlastního průzkumu srovnatelných technických produktů, zkušeností uživatelů, atd. Výsledek jejich práce je pak hodnocen při závěrečných prezentacích, kde jednotlivé týmy obhajují svá řešení před komisí složenou ze zástupců katedry konstruování strojů, Ústavu umění a designu a jednotlivých průmyslových podniků. Předmětem hodnocení je úroveň konstrukčního a designérského řešení, aplikovatelnost v praxi, systematičnost řešení a jako podpůrné kritérium též kvalita vypracovaných podkladů, designérských modelů a úroveň dokumentace a prezentace.

Výsledky projektu


Na prvních místech se letos v jednotlivých soutěžních kategoriích umístili:

  • Pracoviště pro automatizované balení chladicích boxů:
    Rudolf Klenovský, František Slípka, Josef Karas, Kateřina Kutilová (4x FST)
  • Vozidlo s elektrickým pohonem pro tělesně postižené a seniory se sníženou pohybovou schopností:
    Michal Dráždil, Ernest Solčanský, Petr Svoboda, Martin Kadlec (4 x FST), Marek Lhotský (UUD)
  • Univerzální nemocniční transportní lůžko:
    Vít Prošek, Karel Fořtl, Jaroslav Vožeh, (3 x FST), Andrea Benešová (UUD).

Bližší informace k projektu a workshopu Vám poskytne:
PhDr. Lenka Kodýtková: lkody@uud.zcu.cz
prof. Ing. Stanislav Hosnedl, CSc. hosnedl@kks.zcu.cz
akad. soch. 23 František Pelikán: fpelikan@uud.zcu.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu