22.08. 2024
Designová kavárna Chvíle: ornament jako leitmotiv
Recenze
Znovuotevřená kavárna Chvíle v břeclavské Havlíčkově vile láká nejen na dobrou kávu a zákusky, ale nabízí též příjemný prostor zařízený nápaditými designovými kousky.
Havlíčkova vila v srdci Poštorné patří mezi architektonické skvosty z éry Lichtenštejnů. Postavena byla na základě návrhů architekta Karla Weinbrennera (1856–1942) a sloužila jako byt a ordinace pro lékaře tohoto šlechtického rodu. Podobnou funkci zastávala v podstatě až do roku 2010. Znovu jí v roce 2021 vdechl život nadační fond Moravská krása v čele s Monikou Vintrlíkovou, která se rozhodla prostor zrekonstruovat, a využít k propagaci ojedinělého moravského folkloru k výstavní činnosti a setkávání. Od roku 2022 je téměř celé první patro věnováno kavárně. V rámci rekonstrukce se vycházelo z původních dispozic, a tak vznikl útulný prostor s mnoha zákoutími, které dopřávají návštěvníkům soukromí.
K projektu byla přizvána uznávaná architektka a designérka Helena Dařbujánová, jejíž motto je „návrat poezie do života skrze design“, a toto její přesvědčení se odráží i v konceptu kavárny v Havlíčkově vile. Cílem bylo respektovat unikátní prostor a vdechnout mu pozitivní energii spolu s odkazem na zdejší folklór. Pro Helenu Dařbujánovou se stalo největší výzvou do interiéru vnést hřejivou atmosféru jižní Moravy, přestože sama pochází z Čech. Spolupracovala tedy také s místí malérečkou, Marií Švirgovou z Lanžhota. Z jejích ornamentů vycházela v rámci limitované kolekce sedátek Moravská krása a objevily se i na barovém pultu. Ornament se proplétá celým prostorem jako leitmotiv, jako věčně znějící píseň, jako nikdy neuvadající květina. Nejedná se vždy o přenesení přesného ornamentu v duchu vědecké preciznosti. Moravský ornament je výchozím inspiračním zdrojem, ze kterého vyrůstá něco nového. Pro potřeby designového zpracování byly ornamenty ve spolupráci s malérečkou zjednodušeny a barevně upraveny. Střetávají se zde tedy též dva pohledy na moravský ornament, ten tradiční a ten, který s ornamentem pracuje více eklekticky. Moderní aktivní přístup k tradicím je jistě zcela nezbytný pro jejich zachování, současně je však třeba s respektem pamatovat na to, odkud vyrůstají. Navigovat svou loď v často rozbouřených vodách této problematiky, není snadné, avšak právě zdravá diskuze je jistě klíčem k úspěchu.
Ornament se ve stylizované podobě objevuje též na stěnách, a to ve formě černo-bílé tapety a odráží se také ve volbě potahové látky pro sedátka a křesílka. Z nabídky architektky Heleny Dařbujánové můžeme obdivovat například budoár Lola, gaučík Golden kids, stůl Tam ptáci, laně chodí pít… či na míru upravená sedátka Emily a sedátka Makronky. Křesílka jsou pak od firmy TON, pult je atypické výroby, policové systémy pochází od Master & Master, svítidla má na svědomí značka Lucis a čas odměřují hodiny od studia LLEV. Vázy byly vybrány od studia DECHEM a porcelán zase od Jiřího Pelcla. Většina vybavení tedy pochází od českých značek, což je v souladu s celou koncepcí vily.
Malá místnost je věnována také stylovému obchůdku, kde si zájemci mohou zakoupit folklorní omalovánky, knihy, trička, ponožky, vějíře, modrotiskové oblečení či nově třeba rybičky od firmy Mikov ozvláštněné ornamentem. Jedná se o ideální místo k pořízení malého dárku z jižní Moravy.
Prostoru kavárny dominují obrazy Jaroslava Blažka (1927–2019), ve kterých se prostřednictvím ladných linií i pastózních tahů temperové barvy odráží umělcovo vnímání radostné atmosféry zdejšího folklóru. Dále prostory doplňují sochařská díla Matyáše Chocholy. V půdních prostorech můžete navštívit dlouhodobou expozici Babinko Maryško, vzpomínaj! Výstava přibližuje život na Podluží ve 20. století. Prostor druhého patra je věnován krátkodobějším výstavám. V současné době je zde až do 22. 9. 2024 přístupná výstava břeclavského malíře Antonína Vojtka Mezi světy, která návštěvníky pomocí doprovodných zvukových nahrávek provází méně známou polohou autorovy tvorby a představuje jim nejen malířův největší abstraktní cyklus, ale též jeho výtvarné op-artové počátky a souvislosti mezi tvorbou abstraktní a krajinářskou.
Břeclav jakožto centrum Lednicko-valtického areálu skrývá mnoho dosud plně nedoceněných míst. Jedním takovým místem je Havlíčkova vila, kde se tradice a obdiv k moravskému folklóru a umění snoubí s geniem loci tohoto místa a vizí zakladatelky.
Julie Vojtková
Foto Jitka Vojtková, Julie Vojtková
Havlíčkova vila
třída 1. máje 418/37, 691 41 Břeclav-Poštorná
Otevřeno: čtvrtek & pátek: 12.00 - 19.00, sobota & neděle: 09.00 - 19.00
https://havlickovavila.cz/, https://moravskakrasa.cz/
Helena Dařbujánová
https://www.helenadarbujanova.cz/
Líbil se vám článek? Můžete ho sdílet!