21.06. 2015 - 26.06. 2015
Diplomky designu 2015 na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze
Výstavy
Do konce června je možné v Galerii Emila Filly v Ústí nad Labem shlédnout výstavu již obhájených diplomových prací studentů z ústecké Fakulty umění a designu, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.
Vedle sebe jsou ve vzájemné konfrontaci instalovány díla volného umění i designu, z nichž některé překračují hranice svého oboru. A to zejména práce studentů z ateliérů grafického designu. Děje se tak například u autorské knihy diplomantky Hany Šradějové, která svými lesními výjevy navíc pokryla polovinu stěny ústecké galerie. Výstava je rozprostřena ve všech výstavních místnostech bývalé Armaturky.
V Malé galerii můžete vidět kolekci porcelánového nádobí nazvanou Cesta má, porcelánová. Mimo hotových produktů jsou vystavené i původní formy. Světelná instalace s názvem Hra od Veroniky Chomíčové dokresluje intimní atmosféru Malé galerie.
Pod značkou Studio revír, jehož vizuál je diplomovou prací Zuzany Hegedüšové z ateliéru Vizuální design a zahrnuje reklamní hrnečky, tašky a jiné předměty, se skrývá kolekce zrcadel od Martiny Kleinové z Produktového designu a dřevěný nábytek Domácí pracovna - stůl a židle Srna s nastavitelným opěradlem, jež jsou dílem Miroslava Nachlingera z ateliéru Design interiéru. Vydařená spolupráce.
Zajímá - li Vás móda a oděvní design, pak byste určitě neměli vynechat první patro a prostor Inkubátor, kde jsou vystaveny diplomové kolekce ateliéru Oděvního designu a textilní tvorby.
Diplomové práce vystavuje i Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze. Ta výstavu zahájila ve čtvrtek 18. 6., na rozdíl od ústecké školy jsou práce instalovány přímo v ateliérech, kde vznikaly. Díky tomu není výstava tak hutná a člověk má možnost nahlédnout přímo do prostředí školy.
Vidět plody mladého designu je jistě zajímavé a v případě, že se přímo o design zajímáte, bude pro Vás pohled mladých designérů přínosem a možná zdrojem inspirace. I zde se projevují přesahy do volného umění.
Vaší pozornosti doporučím ateliér Módní tvorby, kde jsou vystaveny dvě kolekce. První z nich vychází z inspirace Orientem, což je patrné na první pohled. Hned za dveřmi totiž čekají dvě figuríny zahalené v látce připomínající arabské burky. Autorka využívá barevný potisk a zkouší tak možnosti sítotisku v textilní tvorbě. Ve stejném ateliéru na galerii vystavuje svou kolekci Ragnaröck Stanil Stanchev. Hotové oděvy, jasně inspirované „motorkářskou" módou doplňují kresby návrhů a fotografie zdrojů inspirace.
V Produktovém designu se autor Lukáš Kuba zaměřil na vybavení kuchyně. Bedýnko vař! je na první pohled obyčejný stolek. Jak se ale dozvídáme z návodu, ilustrovaném na krájecím prkénku, po obrácení pracovní desky získáme chytrou bedýnku či servírovací tác. Vtipné a praktické.
Na diplomky pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové si ale budete muset pospíšit. Výstava totiž trvá jen do 26. 6.
Petra Mündelová
Foto Ája Michálková