Design Cabinet CZ

27.08. 2012

Dynamické sezení, předozadní pohupování a činnost mozku

Historie a osobnosti

Pojem dynamické nebo vrtící se sezení (The Balans Seating Concept) je znám od sedmdesátých let dvacátého století. Byl definován Hansem Christianem Mengshoelem a norským designérem Peterem Opsvikem jako reakce na poznání negativních stránek tradičního statického sezení, které při dlouhodobém působení poškozuje lidský organismus.

Že je člověk ze své podstaty zrozen k pohybu a nikoliv k sezení, si v sedmdesátých letech dvacátého století pánové H. Ch. Mengelshoel a P. Opsvik uvědomili a ve spolupráci s ergonomy se shodli, že žádná židle nebo křeslo klasického západního evropského konceptu nejsou pro dlouhodobé sezení optimální. Společně doporučili řešení pro podvědomý pohyb - vrcení, balancování, zaměstnávající různorodé svalové partie a sed s otevřeným úhlem mezi boky a spodní částí těla, podporujícím správné držení těla s dvojitým fyziologickým (přirozeným) zakřivením páteře.

Židle Variér Variable Balans

Nový koncept byl výchozím pro vynález Petera Opsvika, který v roce 1979 v Kodani na Skandinávském veletrhu nábytku představil novou židli Variér Variable Balans, také nazývanou The Original Kneeling Chair (originální klekací židle).
Dříve ani potom žádná židle neuměla zkombinovat klíčové faktory dynamického sezení a aktivní podporu správného držení těla.
Většina lidí se ráda aktivně houpe předozadním houpáním na houpačce, houpacím koni, v křesle, někdy i na předních nohách jídelní židle, ale nezamýšlejí se, proč tomu tak je. Že aktivní houpání, svalová práce, zlepšuje krevní oběh je známý fakt. Zvýšené proudění krve poskytuje mozku kyslík, který je potřeba k soustředění a koncentraci při déletrvající práci.
Že je židle Variable Balans výborný pomocník nejen pro dospělé při práci, ale i pro děti a studenty při učení, čtení, psaní domácích úloh, práci na počítači aj. dokazuje výzkum s měřením aktivace mozku pomocí přístroje elektroencefalogramu. Výzkum prováděný v USA vede paní Rani Luederová, expert v oblasti ergonomie. Paní Rani Luederová je prezidentkou společnosti Humanics Ergosystems Inc., což je poradenská společnost zabývající se ergonomií, která sídlí v městě Encino v Kalifornii. Od roku 1982 poskytuje poradenství v ergonomii pracovišť, designovém vývoji produktů a zařízení ubytovacích prostor. Společnost poskytuje konzultace různým zájemcům, podnikům, vládním úřadům a univerzitám v devíti zemích. Paní Rani Luederová byla členkou Amerického Národního Institutu pro standardy (American National Standards Institute) - výbor zodpovědný za úpravu ANSI směrnic pro správné sezení a zařízení počítačových pracovišť.


Dopředu nakloněná sedací plocha židle Variér Balans udržuje tělo částečně v sedící a částečně v klečící poloze, čímž se zvětší úhel mezi stehny a trupem. To umožňuje správné přirozené dvojité zakřivení páteře, shodné jako v pěkném stoji. Tak se sníží tlak na meziobratlové ploténky, kterým prospívá dynamické pohupování (říká se, že meziobratlové ploténky jsou živy z pohybu) a zlepší se dýchání. Během sezení jsou podvědomě posilovány břišní a zádové svaly a snižuje se napětí v krku a ramenou. Bez ohledu na polohu sezení bude páteř vždy ve své přirozené pozici. Přesto, že židle Variér Balanc vznikla před více než 30 lety, doposud žádná jiná židle neumí tak jako ona zkombinovat klíčové faktory dynamického sezení podporujícího správné držení těla. Již dlouho se ví, že dlouhotrvající statické sezení zvyšuje riziko rozvoje chronických svalových poruch, zejména v oblastech krku, ramen a zad. V poslední době se tyto nepříjemné zdravotní komplikace stále častěji vyskytují u mladší a mladší populace. Nárůst těchto zdravotních komplikací jde ruku v ruce s nárůstem pracovních pozic, kde zaměstnanci tráví celé hodiny sezením u počítače.
Tento trend se také negativně promítá v ekonomické oblasti nárůstem nákladů na léčení a v neposlední řadě také omezuje lidi postižené těmito problémy v činnosti ať už v práci nebo ve škole.


Variér Balans je pro lidský organismus výrazně vhodnější způsob sezení ve srovnání s tradičním způsobem sezení. Jen 10 % váhy těla zatěžuje kolena a zbytek hmotnosti těla je rozloženo na sedací části židle. Tato židle umožňuje mnoho poloh sezení na ní - klečící je jednou z nich. Proměnlivá může být židle pro uvědomělého uživatele, který rád sedí aktivně, nachází řádnou rovnováhu pro hlavu a horní část trupu. Aktivní sezení přispívá k posilování zádového a břišního svalstva. Potom to jsou svaly a ne páteř, které nesou váhu horní části trupu.
Dvě oddělené kolenní podložky usnadňují přechod mezi odlišnými polohami nohou. Stejně jako u všech ostatních židlí může sedící měnit pozice tak, aby se mu sedělo pohodlně. Při poloze v kleko-sedu je celková hmotnost lidského těla rozložena tak, že nedochází k nadměrnému přetěžování žádné části dolních končetin, naopak židle podporuje svalovou práci, krevní oběh a činnost mozku.

Helena Prokopová

Foto:
Na podzim 2011 se do projektu zapojili v jednom studiu v Stockholmu tři děti, Katuscha (11) z Německa, Maxwell (12) z USA a Lorenzo (9) z Itálie. Při houpání na židli studovali biologii, výtvarné umění a cizí jazyky a prokazatelně se lépe na studium soustředili a ve škole zlepšili

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 4/2012
www.drevmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu