Design Cabinet CZ

24.10. 2015

Eduard Herrmann_rozhovor v rámci Národní ceny za studentský design

rozhovory

Eduard v letošním ročníku soutěže zaujal svou kolekcí svítidel Ignis pro značku Bomma.

Tvá kolekce světel pro Bomma se ujala, můžeme se těšit na další tvé produkty
prezentované pod touto značkou?

Věřím tomu, že nějaký další projekt uskutečníme. Nosím v hlavě nové nápady, Bomma se prezentuje hlavně svým nádobím, ale plánují rozšířit svojí nabídku světel. Takže přemýšlím o novém světle anebo rozšíření a zdokonalení kolekce Ignis. Den má bohužel tak málo hodin...

 


Byla to tvá první zkušenost s broušeným sklem?

Ano, první zkušenost se sklem, a první zkušenost se světlem. Naučil jsem se toho hodně, jak o technologii výroby skla, tak o jeho historii. Každý projekt je vždy úplně jiný, ať už se to týká materiálu, zadání nebo způsobu výroby. Dostaneme se tak pokaždé k jiným lidem, zkušenostem a poznatkům. 

 

S jakým materiálem pracuješ nejraději?

Záleží na tom, jestli bude materiál zpracován v projektu industriálně, a tudíž za mě budou pracovat stroje a výkresy anebo jestli se ho budu přímo dotýkat a zpracovávat řemeslně. V prvním případě asi nemám zvláštní preference, jelikož každý materiál má něco do sebe a každý se hodí na něco jiného. Druhý případ se mi stává asi jenom u tvorby pracovních modelů, kdy si potřebuji ověřit proporce nebo něco prezentovat. V takovém případě dám přednost přírodním materiálům jako třeba dřevo. Když se opracovává, tak pěkně voní a prach z něho vám tak nevadí. Ale zase není dřevo jako dřevo, a to platí pro každý materiál.

 

 

Spojil si své síly s Matějem Coufalem, jak funguje vaše spolupráce?

Každý jsme dobrý na něco jiného, takže se u práce doplňujeme. Každý máme i jiné vnímání a líbí se nám jiné věci. V procesu to potom vypadá tak, že myšlenka nebo návrh lítá od jednoho k druhému jako od pólu k pólu a nabaluje na sebe něco od obou. Začíná se tak utvářet něco nového, co se nám líbí oběma. 

 


Na čem v současné době pracuješ - pracujete?

Zrovna minulý týden jsme představili náš poslední projekt - nový pražský mobiliář. Spolupracovali jsme na něm s firmou MMcité a jejím spolumajitelem a designérem Davidem Karáskem. Je to zatím asi největší projekt, na kterém jsme pracovali. Je to ucelený set skládající se ze zastávkového přístřešku, lavičky, koše, sloupku a stojanu na kola. Naším cílem je nahradit současný mobiliář, který vlastní francouzská společnost JCDecaux. Podařilo se nám k tomu sehnat i soukromý subjekt, který by se stal novým provozovatelem mobiliáře. Praha by tedy nemusela do výměny ani provozu investovat nic. Projekt inicioval Michal Froňěk a Jan Němeček (Olgoj Chorchoj). Hotové funkční modely jsou k vidění v Praze v ulici Na příkopě až do 27.10. 

 


Jaký význam má pro tebe nominace v soutěži Národní cena za studentský design?

Příjemný pocit, že se moje práce líbí i odborné porotě. Snad by to Ignis přineslo i nějakou novou pozornost, ale to platí asi hlavně pro výherce. Těm moc gratuluji k úspěchu.

 

 

Děkuji za rozhovor

Květa Čulejová

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu