29.02. 2024 - 30.06. 2024
Empatie – Mladý design pro všechny
Výstavy
V kapli slovenského Budatínského hradu čeká na návštěvníky do 30. 6. 2024 výstava pod názvem Empatie - Mladý design pro všechny. Jsou to ukázky humanistického designu, jehož produkty se týkají tématu zdravotně znevýhodněných lidí a psychické relaxace. Design je představen jako platforma, na které se tvůrce s uživatelem setkávají ve vzájemném lidském porozumění. Výstava prezentuje práce studentů čtyř vysokých škol uměleckého zaměření - Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, Fakulty umění Technické univerzity v Košicích, Dřevařské fakulty Technické univerzity ve Zvolenu a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
Většina prezentovaných produktů vznikala v přímé spolupráci s odborníky z jiných oblastí (zdravotnictví, sociální péče, psychoterapie, výchovy a vzdělávání) nebo ve spolupráci designéra s konkrétním uživatelem. Typologicky i materiálově se jedná o různorodé produkty, prototypy a modely z oblasti nábytkového, produktového, textilního a experimentálního designu a z oblasti vizuální komunikace.
„Část z nich se zabývá poruchami zraku, jiné řeší poruchy pohybového ústrojí, rozvoj motoriky u dětí, diagnostiku psychického stavu seniorů, achondroplazie a dva exponáty jsou převzaty z mezinárodního studentského projektu Long Life, věnovanému fenoménu stárnutí. Téma zdravotního znevýhodnění provází i umělecké autorské reflexe fyzického a psychického omezení, ale na výstavě nechybí ani odlehčenější a vtipně pojaté práce určené hlavně dětem,“ přibližuje kurátor výstavy – historik umění Mgr. Zdeno Hogh z Povážského muzea.
Výstava Empatia – Mladý design pro všechny prezentuje design jako platformu, na které se tvůrce s uživatelem setkávají ve vzájemném lidském porozumění. Snad o to nefalšovanějším, že v tomto pomyslném i reálném setkání jde o řešení problémů spojených se zdravotním znevýhodněním. Výsledek může působit až nekonformně. V době kultu věčného mládí, krásy, nezlomného zdraví a jakoby „věčného žití naplno“, vyznívá takové téma poměrně „odtažitě“.
Práce prezentované studenty čtyř vysokých škol s výukou designu netrpí efektem uzavřené bubliny navzdory téměř ideálnímu školnímu tvůrčímu prostředí pro proces vznikání ani pro jeho výsledky.
Téma zdravotního znevýhodnění provázejí i umělecké autorské reflexe fyzického a psychického omezení. Na výstavě nechybí ani odlehčenější a vtipně pojaté práce určené hlavně dětem. Typologicky i materiálově se jedná o různorodé produkty, prototypy a modely z oblasti nábytkového, produktového, textilního a experimentálního designu a z oblasti vizuální komunikace. Práce studentů, které vznikaly téměř výlučně z vnitřního popudu autorů či autorek, bez „nucení“ ze strany pedagogů a bohužel i bez nároku a zájmu ze strany širší veřejnosti ukazují, že chuť a vůně reálného života, i když není vždy sladká, není mladým nadějným designérům a designérkám vzdálená.
Vystavující autoři a autorky
Juliána Bučková, Ondřej Bukovec, Nikoleta Čeligová, Natálie Golianová, Eva Jenčuráková, Eliška Karásková, Petr Korecký, Peter Kuliffay, Alexandra Kus, Veronika Kurcinová, Radovan Labaš, Ivana Miženková, Eliška Mašlon Kristýna Sekerová, Gabriela Semanová, Lenka Slačková, Richard Šětka, Viktor Tabiš, Soňa Vysocká.
Organizátorem akce je Považské muzeum, Žilina.
Výstava je návštěvníkům přístupná v době otevíracích hodin kaple Budatínského hradu od úterý do neděle od 9.00 do 16.30 hodin.
Lenka Žižková