Design Cabinet CZ

06.04. 2014

Fakulta umění a designu Západočeské univerzity v Plzni přejmenována na Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara

Novinky

Stalo se tak deset let po založení původního Ústavu umění a designu, který založil doc. Josef Mištera 1. 4. 2004 (aby si prý to datum lépe zapamatoval a v případě neúspěchu mohl celý projekt vydávat za aprílový žert). Nebylo to potřeba, projekt umělecké fakulty stoprocentně vyšel.

V době, kdy skončila epocha bouřlivého rozvoje vysokého školství v naší republice, a naopak začala jeho redukce, se podařilo neuvěřitelné: vybojovat akreditaci desítek speciálních ateliérů. Protože i v čase ekonomické deprese dokázal od státu získat dotaci na stavbu nové budovy, mohl si doc. Mištera ke svým 55. narozeninám 13. 12. 2010 (aby si datum lépe zapamatoval) věnovat poklep na základní kámen.

V roce 2012 do nové moderní budovy přesídlily všechny obory UUD a následovala poslední fáze jeho rozvoje - transformace Ústavu umění a designu do podoby fakulty. Devátá fakulta ZČU si v závěru minulého roku zvolila svůj první akademický senát a akademický senát zvolil prvním děkanem fakulty jejího zakladatele doc. Josefa Mišteru.

1. 4. 2014 - k desátému výročí založení UUD jako VŠ ústavu je dílo završeno - fakulta vydává tiskové prohlášení, že přijímá do svého názvu jméno Ladislava Sutnara.

Historie Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara co nejstručněji v datech

1. 4. 2004 založen Ústav umění a designu Západočeské univerzity v Plzni na úrovni fakulty
13. 12. 2010 poklep na základní kámen nové budovy
18. 10. 2012 slavnostní otevření nové budovy Ústavu umění a designu
01. 09. 2013 transformace Ústavu umění a designu a vznik Fakulty umění a designu
07. 01. 2014 doc. Josef Mištera, dosavadní ředitel UUD, je zvolen děkanem FUD
26. 03. 2014 přejmenování FUD na Fakultu umění a designu Ladislava Sutnara
01. 04. 2014 fakulta přijímá do svého názvu jméno Ladislava Sutnara

Návrat Ladislava Sutnara - jak to všechno začalo

Docent Josef Mištera začal v roce 2011 realizovat s projekt „Návrat Ladislava Sutnara (Vraťme Ladislava Sutnara Plzeňanům a vraťme Ladislavu Sutnarovi jeho rodiště)".
Počátek roku 2011 Byl kontaktován Radoslav L. Sutnar, syn Ladislava Sutnara. Ten se nejprve přesvědčil o kvalitách školya, a pak dal souhlas s užíváním jména jeho otce pro řadu účelů.
Květen 2011 Byla založena Galerie Ladislava Sutnara.
Listopad 2011 Radoslav L. Sutnar daroval městu Plzni studii Ladislava Sutnara Venuše/Plzeň je žena.
Říjen 2012 Ladislav Sutnar se in memoriam stal čestným občanem města Plzně.
Říjen 2012 Na rodném domě L. Sutnara byla odhalena bronzová plaketa s jeho portrétem.
Rok 2011 / 2013 V Galerii Ladislava Sutnara proběhlo několik výstav děl Ladislava Sutnara.
Od roku 2012 Dostala fakulta od Radoslava L. Sutnara právo udělovat Ceny Ladislava Sutnara za významné dílo na poli designu a pedagogiky designu a významným institucím za podporu designu.
V roce 2013 Začínají jednání o zřízení muzea designu v Plzni pojmenovaného podle Ladislava Sutnara.
Listopad 2014 Doc. Josef Mištera a Radoslav Sutnar začínají pracovat na knize o Ladislavu Sutnarovi.
Prosinec 2013 Ve spolupráci s EHMK 2015 začínají přípravné práce na projektu prezentace díla Ladislava Sutnara v Plzni roku 2015 Návrat Ladislava Sutnara.
Leden 2014 Na fakultě proběhla semestrální soutěž - návrh náhrobku pro Ladislava Sutnara - autorem vítězného návrhu je doc. Petr Vogel,vedoucí ateliéru Design kovu a šperku (při výběru byl rozhodující názor Radoslava L. Sutnara).
Ve středu 26. 3. 2014 Schválil Akademický senát Západočeské univerzity v Plzni statut Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara (FDU) Západočeské univerzity v Plzni.

Ladislav Sutnar
(1897 v Plzni - 1976 v New Yorku)


Česko-americký umělec a designér, který se podílel na renomé předválečného Československa v oblasti designu užitkových předmětů a publikací, architektury, divadla a výstavnictví. Od roku 1939 působil v Americe a proslavil se především jako tvůrce jazyka vizuální komunikace. Sutnarovu osobnost nejlépe charakterizuje slovo průkopník, protože razil nové cesty myšlení a tvorby.

Svým všestranným talentem se začlenil do komunity moderních evropských designérů a architektů, kteří usilovali o co nejvyšší kvalitu prostředí každodenního života. Šíře jeho tvůrčích i organizačních aktivit je ohromující...modernizoval design užitkových předmětů a publikací, hraček a loutek, architektury, výstavnictví, odborného školství a rozhodujícím způsobem ovlivnil životní styl středních vrstev předválečného Československa. Když v roce 1939 zůstal v USA, zaujal mezi osobnostmi tehdejší evropsko-americké avantgardy jedinečné postavení. Představy o budoucnosti ho přivedly až k základům informačního designu, jejichž formulováním předjímal dnešní svět 21. století. Budoval rovněž základy moderní vizuální komunikace v oblastech marketingu, reklamy a ekologie. Geometricky přesné, opticky poutavé a imaginativní zároveň jako jeho design jsou i rozměrné malby aktů 60. a 70. let, které charakterizoval jako joy-art, umění pro radost.

Ladislav Sutnar je autorem řady odborných publikací a držitelem mnoha prestižních ocenění - za všechny jmenujme stříbrnou medaili za design hraček na Mezinárodní výstavě umění v Paříži v roce 1925, zlatou medaili za výstavnictví na Mezinárodní výstavě v Barceloně 1929 a na Milánském trienále v roce 1936, Grand prix a čtrnáct zlatých medailí za výstavnictví, knihy a užitkové předměty na Mezinárodní výstavě umění a techniky v moderním životě v Paříži 1937. Vyznamenán byl i posmrtně - v říjnu 1979 byl uveden do Síně slávy Art Director's Club v New Yorku. V roce 2001 bylo Sutnarovi uděleno prezidentem Václavem Havlem české státní vyznamenání. Za zásluhy v oblasti kultury in memoriam.

zdroj: sutnar.cz
Více informací v příloze.

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu