10.05. 2022 - 13.05. 2022
Fotoreportáž z výstav na Zlin Design Weeku
Výstavy
Zlín Design Week je jako každý rok nabitý akcemi. Letos s ním současně probíhají i atraktivní výstavy Sto let zlínského designu.
Týden designu zahájily dvě vernisáže výstavy 100 let zlínského designu. Nejprve v budově 14/15 Baťova institutu, která se pak se přesunula do 61. budovy. V 15. budově jsou dvě části. Jednu tvoří historie zlínského designu, která je doslova „v kostce“. Na dřevěné konstrukci krychle je stručně popsaná historie zlínského designu doplněná o modely věcí. Popisky předmětů jsou však opravdu tak decentní, že pokud je nehledáte, tak je pravděpodobně ani nenajdete. Černý text na průhledné folii nalepený na plexiskle ve skoro dvoumetrové výšce opravdu není první, co vidíte.
Druhá část výstavy se věnuje absolventům designu Univerzity Tomáše Bati a Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Velké černé plakáty s dostatkem obrázků doplňují reálné předměty na podstavcích. Návštěvník může jen nadšeně koukat, co za skvělé věci tady už vzniklo. K vidění je výčep od Jiřího Šulce, vozík pro vozíčkáře od Jana Školy, longboard od Martina Žampacha, Alimetr od Petra Tesáka, desénové protézy na míru od Tomáše Vacka nebo sedací souprava od Lenky Adamové a několik dalších.
V podobném duchu jako výstava v 15. budově Baťova institutu se nese i výstava v 61. budově. Jediným rozdílem jsou stoly zavěšené ze stropu a obrovská hala, ve které je výstava umístěna. Tady se svým designem chlubí firmy Zlínského kraje. Je skvělé vidět v jedné hale věci, které vznikají v jedné oblasti. Na první pohled je vidět výrazné zastoupení obuvnických firem jako Baťa, Vasky, Kave, Saltic, Holík, Foot Research Centre. Přehlédnout nejde ani letecká firma Zlin Aircraft a bezpilotní letoun Cantas nebo firma Tescoma se svými produkty. U vstupu do haly se pak firma Koma pochlubila novou řadou prefabrikovaných modulů Fashion Line upravených pro rekreaci.
V rámci Zlin Design Weeku se již každoročně koná studentská soutěž Best in design. Výstava z ní je k vidění v galerii G18. Na první pohled čistě provedená výstava studentských prací s možností napsat k pracím komentáře a označit je samolepkami ve stylu: Líbí se mi, Nelíbí se mi, Tohle už jsem někde viděl, Z toho jsem si sedl na zadek apod. Samolepky jsou super, ale prezentace samotných prací na špatně odstíněných projektorech doplněných pár malými vytisknutými obrázky je nic moc.
Pěkně vymyšlená výstava s jednoduchými stojany je k vidění na zámku pod názvem Long Life. Studenti ze tří středoevropských univerzit se zamýšleli nad tématem stárnutí a designu. K vidění jsou hole, multifunkční nábytek i mobilní aplikace.
Na zámku je k vidění ještě jedna, sice krátká plakátová výstava, ale zato se silným tématem, jak rozlišovat fámy na internetu. Nese název, Vždyť to psali na netu… a pochází od studentů Ateliéru digitálního designu Fakulty multimediálních komunikací UTB. Na stejné téma probíhají po celý ZDW workshopy pro studenty středních škol pořádané lektory Zvolsi.info.
V rámci letošního ZDW je na výstavách ke zhlédnutí opravdu hodně – od historie designu po současné firmy Zlínského kraje, které dbají na design až po práce studentů, kteří jsou ještě na počátcích své kariéry. Už teď je na co koukat a výstavy stojí za to navštívit.
Barbora Maňáková
Foto: Barbora Maňáková