03.03. 2015
František Cubr – architekt stylu
Recenze
Vyšla nová publikace o významném českém architektovi Františku Cubrovi, spoluautorovi Československého pavilonu EXPO 58.
František Cubr, který žil v letech 1911 - 1976, náleží k nejvšestrannějším českým architektům 20. století. Během své čtyřicetileté praxe navrhl řadu významných staveb, ale proslavil jej především Československý pavilón na EXPU 58 v Bruselu, který vytvořil spolu s Josefem Hrubým a Zdeňkem Pokorným a jenž byl ohodnocen Grand Prix, tedy nejvyšším oceněním. Zabýval se interiérovou a výstavní architekturou, dokázal navrhnout dům i nábytek, graficky upravit knihu, ale také namalovat obraz. Byl též významným pedagogem, působícím na Českém vysokém učení technickém a na Akademii výtvarných umění v Praze. Kniha přibližuje empatickou, výtvarným citem obdařenou osobnost Františka Cubra, stejně jako zásadní realizace, z nichž už se řada dochovala pouze na unikátních fotografiích.
Slavnostní křest knihy „František Cubr - architekt stylu" od spisovatele a výtvarného kritika Petra Volfa, který je v průběhu posledních dvou dekád autorem řady rozhovorů s významnými malíři, sochaři, architekty a designéry proběhl středu 25. 2. 2015 v prostorách Bruselského pavilonu na Letné v Praze. Na vernisáži vedle samotného autora promluvili i teoretička architektury doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, český hudební skladatel Vadim Petrov ml., prof. Ing. arch. Emil Přikryl a mezi dalšími byla přítomna i dcera Františka Cubra, česká výtvarnice ak. mal. Magdaléna Cubrová.
Na trh tak byla uvedena kniha, která nás poprvé v takto ucelené podobě seznamuje se životem a dílem významného českého architekta, který snad nejvíce proslul jako jeden z autorské trojice Československého pavilonu pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu (autoři František Cubr, Josefa Hrubý a Zdeněk Pokorný).
Knihu vydalo nakladatelství Gasset, 232 stran
Květa Čulejová