Design Cabinet CZ

05.03. 2017 - 28.03. 2017

Graduation Projects

Výstavy

Na zámku Cieszyn v Polsku je do 28. března 2017 k vidění výstava Graduation Projects.

 

Akce Graduation Projects nemá soutěžní charakter, jedná se o výběr nejlepších absolventských prací redaktory časopisů 2+3D (Polsko) a Typo (ČR) ve spolupráci se Zámkem Cieszyn, společností Articsók Stúdió (Maďarsko) a organizací 1977 (Slovensko). Původně byla přehlídka určena jen polským absolventům. Od roku 2009/2010 se postupně otevřela i dalším zemím Viszegrádské čtyřky (České republice, Slovensku a Maďarsku).

Přehlídka zahrnuje široké spektrum grafického designu i průmyslového designu, včetně návrhů textilu, oděvů, skla či keramiky. Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 302 prací, z toho 21 z České republiky. Mezi 40 nepozoruhodnějších absolventských projektů pak porota zařadila i práce tří studentů z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze – Petry Dočekalové z Ateliéru tvorby písma a typografie, Pavla Coufalíka z Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace a Tomáše Chludila z Ateliéru průmyslového designu.

Petra Dočekalová porotu zaujala svou diplomovou prací věnovanou písmomalířství a jeho znovuzrození. Práce kromě zevrubného průzkumu historie a rešerše současného stavu zahrnuje navržení i čtyř nových předloh pro ručně psaná písma. Kromě zařazení do Graduation Projects tato diplomová práce již získala dvě prestižní typografické ceny udělované v USA – Certificate of T ypographic Excellence 2017 udělovanou Type Directors Clubem a Award of  Excellence 2017 v soutěži Communication Arts Typography Annual.

Pavel Coufalík věnoval svou diplomovou práci orientační grafice v socialistické architektuře v Československu především v 70. a 80. letech „Orientační systémy v československé socialistické architektuře“. Čerstvému absolventovi VŠUP se nakonec podařilo sestavit ucelenou zprávu o různorodých přístupech k informační grafice vymezeného období pro stavby různých účelů. Za tuto práci získal hned dvě ocenění v soutěži Národní cena za studentský design – Národní cena za studentský design 2016 GRAND a Cenu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Tomáš Chludil se mezi nejlepších 40 dostal se svou bakalářskou prací Kanoneer. Stolní fotbálek pro zábavu a relaxaci navrhl především do domácího prostředí, kde je nedostatek prostoru. Svůj návrh promyslel do posledního detailu – od plechu v brankové části pro lepší zvukový efekt, prostoru pro nápoje až po integrovanou vodováhu, nebo skládací nohy, které usnadní jeho skladování a ušetří místo.

Všechny tři absolventské práce včetně zbylých třiceti sedmi jsou od 25. února do 28. března 2017 k vidění na výstavě na zámku Cieszyn v Polsku.

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu