15.04. 2010 - 15.06. 2010
Hlasujte pro novou skleničku Becherovky z rukou českých designérů!
Soutěže
V březnu letošního roku vyvrcholila první vlna projektu, v němž společnost Jan Becher-Karlovarská Becherovka, a.s. oslovila sklářské designéry k návrhu likérové skleničky pro Becherovku. Ve sklárně CRYSTALITE BOHEMIA, s.r.o. ve Světlé nad Sázavou sjely z výrobní linky první nové likérky pro Becherovku za účasti autora loňské vítězné skleničky Marcela Mochala. Likérová sklenička byla vyrobena v jediné limitované sérii cca 40 000 ks.
Projekt tak vstupuje do další fáze.
Můžete vybrat likérku roku 2010
Tentokrát se bude vybírat ze čtyř návrhů prostřednictvím SMS hlasování a také internetových stránek www.becherovka.cz. O přízeň veřejnosti se ucházejí Jiří Novotný, Veronika Černá, Josef Divín a Tomáš Hovorka. Všechny soutěžní návrhy budou k vidění v průběhu dubna a května 2010 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Prohlédnout si je a hlasovat můžete i na internetových stránkách Becherovky (hlasování probíhá od 15. 4. do 15. 6. 2010).
Představení designérů a nových soutěžních skleniček
Moderní design českého skla navazuje, stejně jako Becherovka, na staleté hodnoty tradice
a kvality, které dodávají sklu i Becherovce světový rozměr. Becherovka dlouhodobě podporuje jak design českého skla, tak i jeho výrobu.
Sklenička 1
Designér: MgA. Veronika Černá
(*1982, Havlíčkův Brod)
Česká sklářská výtvarnice, vystudovala VŠUP v Praze. Citlivým, až niterným přístupem k tvorbě
a hlubokým respektem k materiálu sklářskému i jinému, které v čisté harmonii propojuje, promlouvá ke světu. Zabývá se hutním tvarováním skla, volnou plastikou, navrhováním užitých předmětů a šperků.
Dva skleněné tvary vsazené do sebe se vzájemně propojují a doplňují. Jsou ženou a mužem
a bez sebe nemohou. Zatoužíme-li po ledově vychlazené Becherovce, stačí nalít do spodní části skleničky vodu a nechat ji zamrazit. Nádoba se promění v ledový sloup, z jehož duše vyzařuje zlatavý nápoj.
Interview s Veronikou Černou
Jak vznikala Vaše sklenička, co Vás inspirovalo?
Moje sklenička jsou dva skleněné tvary vsazené do sebe a vzájemně se doplňují. Jsou ženou a mužem a bez sebe být nemohou. Vnitřní tvar je organický, členitý a žensky přitažlivý. Je zavěšen do vnějšího, stabilního geometrického tvaru. Vnitřní tvar je organický proto, aby se v něm likér lehce převaloval, stejně jako na jazyku.
Co Vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?
Zúčastnila jsem se této soutěže, protože mám ráda Becherovku a pomalu si jí vychutnávám. Při svém navrhování pro Becherovku jsem zvolila hru s vnějším a vnitřním tvarem, která mne velmi bavila. Vnitřní tvar je organický a také z toho důvodu jsem zvolila jako materiál technické sklo, které dovoluje tvarování mnohem organičtěji, než normální sklo.
Sklenička 2
Designér: MgA. Josef Divín
(* 1982, Valašské Meziříčí)
Vystudoval VŠUP v Praze, ateliér skla prof. Vladimíra Kopeckého. Je jedním z nejmladších sklářských výtvarníků v oboru. Od roku 2004 měl deset samostatných výstav a zúčastnil se více než padesáti skupinových výstav doma i v zahraničí. V současné době působí jako pedagog na SUPŠ sklářské Valašské Meziříčí a VŠUP v Praze.
Likérka vychází z tvarosloví klasické lahve a ctí lázeňskou tradici Karlových Varů. Tvar je zušlechtěn brusem na diamantové hladině, tak aby pohárek působil chlazeným dojmem. Značka Becherovka je vypískovaná ve spodní části.
Interview s Josefem Divínem
Jak vznikala Vaše sklenička, co Vás inspirovalo?
Inspirovala mne typická lahev Becherovky, ale také její barva nebo podávání na led. Sklenička je zušlechtěná diamantovým brusem, aby působila vychlazeným dojmem. Důležitou složkou bylo umístění písma, je umístěno v dolní části, tak aby sklenička působila čistěji. Také se příjemně drží. Když se otočí, vzniká optický efekt, který je docílený tím, že je spodní část vyleštěná.
Co Vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?
Když mě oslovila společnost Becherovka, napadla mne typická láhev, která je hranatá a samozřejmě ty první návrhy byly v duchu hranaté skleničky. Pro mě bylo důležité v návrzích respektovat i to, aby sklenička působila ze všech stran, aby byla sochařsky zajímavá.
Sklenička 3
Designér: Tomáš Hovorka
(*1982, Turnov)
Český designér, student VŠUP v Praze. Od roku 2005 tvoří se svou sestrou Darjou Macákovou designérskou dvojici Brothers, která se věnuje především designu užitkového skla. V současnosti působí jako designér svítidel ve firmě Lasvit. Jeho aktuální tvorba je ovlivněna teoretickou matematikou, logickými a strategickými hrami.
Hlavním podnětem návrhu této skleničky jsou především kontrasty. Spojuje se v ní jak hrubost celkového nekompromisního tvaru, který více vyniká matný, tak i organická jemnost dosažená lesklou strukturou vytvářenou názvem Becherovka.
Sklenička 4
Designér: Jiří Novotný
(*1977 Praha)
Český designér, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Spolupracoval s designérskými studii jako Mimolimit nebo Ateliér Pelcl. V současné době se věnuje především interiérovému a produktovému designu. Má zkušenosti s nápojovým sklem a obdržel již řadu ocenění. Štíhlá, vysoká likérka tvořená jemně se rozevírajícím kalíškem a stabilním dnem s vysokým sklem, ve kterém pluje otisk červeného znaku s Merkurovou holí, dobře známého z lahve likéru Becherovky samotné, který se znovu objevuje v průsvitu na dně po dopití likéru.
Interview s Jiřím Novotným
Jak vznikala Vaše sklenička, co Vás inspirovalo?
Sklenička má velice jednoduchý rotační tvar, má silnou stabilní základnu tvořenou ledem toho skla: pečeť na dně skleničky je viditelná při pohledu do dna. Jantarová barva likéru se skvěle doplňuje s barvou červeného dna.
Co Vás přimělo přihlásit se do tohoto projektu?
Becherovka je pití, které mám rád a je doma v mém baru. Tak proč jej nepít z krásné likérky?
Garant projektu - Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D.
Milan Hlaveš je vedoucím sbírky skla a keramiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Je také autorem řady domácích a zahraničních výstav, přednáší a publikuje texty v odborném tisku. Specializuje se na současné sklo a keramiku.
Milan Hlaveš o projektu říká: „Design je důležitá součást našeho života, které může skvěle podporovat i různé značky. My v Uměleckoprůmyslovém museu jsme rádi, že jsme se mohli podílet na zajímavém projektu. Velice nás těší, že oslovil tolik mladých designérů. Těší nás, že se hlásí další mladí designéři, kteří se chtějí do projektu zapojit, a věříme, že projektu bude pokračovat. Projekt podpoří nejen svěží vzhled Becherovky, ale také české sklo a mladý český design."
Výrobce první sady likérek - Sklárna CRYSTALITE BOHEMIA s.r.o.
Ředitel sklárny Martin Fait o projektu říká: „Jsem rád, že můžeme vyjít Becherovce vstříc s tímto projektem a podpořit tak českého výrobce českým výrobcem. Zakázka pro Becherovku se zdá svým objemem pro nás zanedbatelná, ale přesto je to pro nás pocta pro Becherovku skleničky vyrobit a podpořit tak mladé designéry. My také spolupracujeme s mladými umělci a do designových projektů ročně vkládáme nemalé částky a jsme rádi, že můžeme české veřejnosti připravit tak pěkný produkt pro běžné užívání."
Kde hlasovat?
Hlasovat je možné prostřednictvím SMS ve tvaru: SKLENICKA(mezera)1-4(číslo určuje vámi vybranou skleničku)(mezera)M(jste-li muž)Z(jste-li zena)(mezera)PSC(bez mezer) na telefonní číslo 900 88 03. Hlasování probíhá od 15. 4. do 15. 6. 2010. Cena jedné SMS je 3 Kč vč. DPH. Podrobná pravidla naleznete na www.becherovka.cz/sklo, kde můžete rovněž hlasovat.
Nezapomeňte se také podívat na http://www.youtube.com/watch?v=u86I-hBUt_k