27.07. 2016 - 30.09. 2016
Homo Designus
Výstavy
Do 30. září 2016 je možné prohlédnout si v Brně v Technickém muzeu na Purkyňově ulici 105 13. výstavu diplomových prací studentů průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.
Vernisáž výstavy se konala u příležitosti Světového dne průmyslového designu / World Industrial Design Day, který byl vyhlášen ICSID (Mezinárodní radou společností průmyslového designu) na 29. června.
Průmyslový design na Fakultě strojního inženýrství VUT Brno
Historie výuky oboru na FSI VUT Brno
Výuka designu Odboru průmyslového designu Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně má dlouhou historii. Kořeny vysokoškolské výuky designu na VUT v Brně vůbec musíme hledat již v legendární Baťově Škole umění ve Zlíně z let 1939—1944 v osobnostech profesora Vincence Makovského a jeho žáka Zdeňka Kováře. Vincent Makovský působil totiž po roce 1945 také jako profesor modelování na architektuře a pozemním stavitelství (dnes Fakulta architektury VUT Brno). V Brně se design v dnešním širokém slova smyslu vyučoval jen na středoškolském stupni – prakticky od založení Školy uměleckých řemesel – známé „šuřky“ (1924).
Mezitím na východním Slovensku od 70. let prof. J. Dirhan koncipoval výuku průmyslového designu na strojní fakultě VŠT v Košicích, kterou od počátku 80. let vedl doc. Ing. Jaroslav Jarema, CSc. V 70.– 80. letech zde vyučovali také brněnští architekti mj. Miroslav Gilwann, Mojmír Čevela nebo grafik Jan Rajlich st.
V průběhu 80. let se některé kurzy denního i postgraduálního studia odehrávaly jako týdenní semináře v Brně na půdě Fakultě archiektury VUT. A právě z iniciativy skupiny architektů při FA VUT a Institutu průmyslového designu v Brně (prof. ing. arch. Milan Moráň, prof. ing. arch. Zdeněk Denk, ing. Mojmír Čevela ad.) se design od roku 1986 ocitl i na tehdejší Fakultě strojní VUT jako 2leté mezioborové studium Průmyslový design-management ve specializaci Stroje a zařízení pro strojírenskou výrobu.
Tato forma studia byla ukončena v roce 1991 a v Ústavu konstruování byl založen Odbor průmyslového designu s vedoucím ing. arch. Milošem Klímou, CSc., který zkoncipoval 5letý magisterský program Průmyslový design. V akademickém roce 1994/95 byl obor přejmenován na Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design, aby se jeho charakter i v názvu odlišil od tehdy vzniklého Ateliéru produktového designu na Fakultě výtvarných umění (FaVU VUT).
V letech 1996–2014 pak Odbor Průmyslový design vedl doc. ing. arch. Jan Rajlich a od září 2014 je vedoucím doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
V ak. roce 2015/16 v 1. až 3. ročníku bakalářského studia, v 1. až 2. ročníku navazujícího magisterského studia a v doktorském stupni studia studovalo celkem na 120 studentů.
(Podrobněji o začátcích výuky designu viz článek J. Rajlicha Design na FSI VUT a co předcházelo…, http://dokumenty.uk.fme.vutbr.cz/PD/PD_almanach_krasne_stroje_I.pdf)
Současný magisterský obor Průmyslový design ve strojírenství / Industrial design absolvovalo na ÚK FSI VUT Brno od roku 1997 již 300 mladých designérů. Letošní státnice (červen 2016) byly v pořadí dvacáté.
Studenti designu ÚK FSI VUT získali již více než 100 významných ocenění v různých designérských soutěžích, například mnohá ocenění v dřívějších soutěžích Design centra ČR Dobrý design, v poslední době to byly například ceny a finálová umístění v prestižních mezinárodních soutěžích jako Electrolux Design Laboratory Londýn, MID Design Intel, Canon Design, Roca Design Contest Barcelona, Zebra Design Tokyo, BIO Lublaň, Talent designu Zlín a další.
Třikrát již získali Red Dot Design Award. Na podzim 2011 byla brněnská škola designu na ÚK FSI VUT také vybrána mezi 100 světových škol designu, které byly představeny na výstavě u příležitosti světového kongresu IDA (International Design Aliance).
V letech 2015–2016 působili v Odboru průmyslového designu ÚK FSI VUT Brno jako interní pracovníci Kamil Balák, ing. et ing. arch. Vladimír Haltof, Ph. D., doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.; Vladimír Molík; doc. Mgr. A. Pavel Noga, ArtD., doc. Ing. arch. Jan Rajlich; Ing. Dana Rubínová, Ph. D.; akad. soch. Josef Sládek, ArtD.; ing. David Škaroupka, Ph. D.; Mgr. Michal Trávníček; Mgr. A. Martin Tvarůžek a doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.; jako externisté František Borovec, akad. soch. Tamara Buganská, Mgr. Bedřich Čelikovský†; Mgr. A. David Karásek; Mgr. A. Jolana Kredlová-Nováková, PhDr. Jana Pavlíčková; Mgr. Svatopluk Řezníček, Ing. arch. Jana Šinkyříková, Ing. Mgr. Anna Štohanzlová, ing. Petr Uhlíř a doktorandi Ing. Ondřej Basler, ing. Markéta Brávková, ing. Eva Fridrichová, ing. Martin Ondra; Ing. Veronika Sedláčková; ing. Richard Sovják a ing. Markéta Zdvihalová.
Výstava studentů průmyslového designu z ÚK FSI VUT v Technickém muzeu v Brně
První výstava diplomových prací v TMB se konala v roce 2004. Předtím se uskutečnily tři velké výstavy projektů studentů designu FSI VUT Brno v Galeriích Design centra ČR v Brně a Praze – 1996, 1997 a 2004 a studentské práce byly představeny veřejnosti na desítkách dalších výstav, významnou událostí byla výstava Design My Love v galerii National Institute of Design v indickém Ahmedabadu v roce 2011.
V roce 2016 v TMB v Brně své designérské vizualizace a modely představuje na výstavě Homo Designus, třinácté výstavě diplomových prací v nepřetržité řadě za sebou, 24 diplomantů:
Jakub Badin CZ: Podlahový mycí stroj pro sedící obsluhu, ved. Ing. Dana Rubínová, Ph.D.
Tomáš Blaha CZ: Tramvaj, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
Romana Bláhová CZ: Obytný modul, ved. doc. Ing. arch. Jan Rajlich
Ing. Dinara Bulatova RU: Lampa pouličního osvětlení se solárním napájením, ved. MgA. David Karásek
Jozef Durkáč SK: Rekreační plavidlo, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Jiří Chropovský CZ: Elektrická lokomotiva, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Vojtěch Janeczek CZ: Mobilní vysokotlaký čistič, akad. soch. Josef Sládek, ArtD.
Zuzana Juráňová CZ: Panoramatický zubní rentgen, ved. Ing. Dana Rubínová, Ph.D.
Josef Kalina CZ: Víceúčelový informační stánek, ved. MgA. David Karásek
Vlastimil Lakomý CZ: Městský elektromobil, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
MgA. Hana Malátková CZ: Protézy dolní končetiny pro děti, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Anežka Michalicová SK: Stroj na výrobu točené zmrzliny, ved. Ing. Dana Rubínová, Ph.D.
Lukáš Morcinek CZ: Remorkér, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Monika Nováková CZ: Lékařský ultrazvukový přístroj, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Michal Ondráček CZ: Prvky městského mobiliáře, ved. MgA. David Karásek
Lukáš Oujezdský CZ: Elektrický skútr, ved. Ing. arch. Vladimír Haltof, Ph.D.
Jozef Pavla SK: Vysokozdvižný vozík, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
Michael Pavliš CZ: Obojživelné obytné vozidlo, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Jana Rašková CZ: Stroj pro řezání vodním paprskem, ved. Ing. Dana Rubínová, Ph.D.
Magdalena Schlosserová CZ: Elektrický invalidní vozík, ved. doc. akad. soch. Ladislav Křenek, ArtD.
Vít Soušek CZ: Městský elektromobil, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
Dominik Tomčík CZ: Autonomní zemědělský kombajn, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
Richard Tulik CZ: Těžební sklápěcí vozidlo, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
David Výlet CZ: Malotraktor, ved. doc. akad. soch. Miroslav Zvonek, ArtD.
V Technickém muzeu v Brně jsou opět vystaveny jak sumarizační postery zobrazující vizualizace a hlavní pohledy – designérské, ergonomické a technické – všech navržených výrobků se základním popisem, tak designérské modely v měřítku – funkční vzorky designu jednotlivých produktů.
K výstavě bude vydán již tradiční katalogový dvoulist (4 strany). Výstava Homo Desigus je letos součástí 2. mezinárodního bienále studentského designu Design.S.
Jan Rajlich
Více informací na: http://design.fme.vutbr.cz/; https://www.facebook.com/opdukfsivut/
Připojené soubory
- DesignFSIVUT_TMB_2016 - (740 kB)