Design Cabinet CZ

30.03. 2011

Hygienické zázemí v Japonsku

Novinky

Tentokrát pro handicapované občany Jedním z nejvýraznějších kulturně sociálních rysů japonské společnosti je uctivý a zároveň citlivě starostlivý vztah k nejstarší generaci. Ten se projevuje i tím, že tradičně vyrábějí a na trhu nabízejí bohatou škálu pomůcek, které usnadňují každodenní hygienickou péči.

Výraz „handicapovaný" mi zde nepřipadá úplně výstižný, neboť pomůcky a dovybavení hygienického zázemí (s některými jsme se setkávali na běžných veřejných záchodech) dobře poslouží kterémukoli staršímu člověku, jehož pohybovou či nervovou soustavu už poznamenal zub času, aniž bychom ho označili za nepohyblivého či nemocného. Mám na mysli vhodně umístěná madla či zábradlí, ať už u pisoárů, toalet asijského či západního typu (včetně nejnovějších cleanetů), nebo opěrky a držadla pro sprchové kouty, vany a bazény společných lázní. To vše bývá obvyklé vybavení hotelových koupelen i veřejných lázní, neboť kdo může předem odhadnout věk hostů? A nejspíš se bude stále zvyšovat. Ovšem z určitého úhlu pohledu lze za méně soběstačné považovat i děti, a Japonci to potvrzují tím, že madly zařizují i dětské hygienické kouty.

Dokonale vybavené bývají veřejné záchody zejména v kulturních stavbách (galerie, muzea apod.), kde je k dispozici např. kabinka s elektronicky ovládanými posuvnými dveřmi, o níž se vše potřebné dozví i nevidomý na reliéfní informační tabulce vně i uvnitř kabiny. Je dostatečně prostorná pro manipulaci s invalidním vozíkem, je tu washlet (WC s integrovaným bidetem) a umyvadlo s pomocnými konstrukcemi držadel, současně je k dispozici sedačka i přebalovací plocha pro dítě.

Složitějším vybavením pro méně či více handicapované lidi jsou pomocné konstrukce k záchodům, které umožňují regulaci výšky sedu, opření se o ruce (popřípadě opěrky pro nohy) a dokonce se nabízí podpůrný mechanismus, který pomáhá pozvolnému usednutí a vztyku. Regulujícím prvkem je někde i samotné výškově či úhlem náklonu nastavitelné záchodové prkénko. Spolu s integrovaným bidetem toto zařízení umožní dokonalou intimní hygienu například částečně soběstačným seniorům, kteří se tak nemusejí dožadovat cizí pomoci předčasně.

U van, typických pro japonský způsob koupele (tedy malých hlubokých bazénků), je nabízen dálkově ovládaný doplněk umožňující posadit se na okraj vany, přemístit se na sedačku ve stejné rovině a po přesunutí nohou dovnitř se i se sedátkem pozvolna zanořit do vody (viz foto).

Na základě fotografií, které pocházejí z hotelových koupelen, veřejných toalet a vzorkové prodejny firmy TOTO v Tokiu, si sami můžete představit, jak by měly být vybaveny hygienické buňky třeba v porodnicích či nemocnicích, nebo co byste rádi dokoupili do koupelny svých stárnoucích rodičů.

Ing. arch. Zdenka Janků
Foto: Ing. arch. Michal Janků
Převzato z časopisu Obklady, dlažby, sanita 12/2010

www.profimag.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu