Design Cabinet CZ

02.10. 2016

I v garsonce je třeba jíst a pracovat…

Novinky

Téma zařizování malometrážních bytů a garsoniér je v souvislosti se současným stylem (resp. možnostmi) bydlení u nás stále aktuální. Hlavní otázkou je, jak z ergonomického hlediska zařídit interiér tak, aby byl plně funkční a přitom obyvatelný a bezpečný. Tyto požadavky lze za určitých podmínek splnit například použitím multifunkčního nebo rozkládacího nábytku. Typickým příkladem je jídelní zóna, která může být řešena v rámci kuchyňského koutu nebo mimo něj v jiné obytné části bytu. Jako jedna z možností se nabízí použití vhodného „přizpůsobivého“ jídelního stolu, který ovšem s ohledem na prostorové dispozice bytu může sloužit i k jiným účelům než jen ke stolování.

 

Pro jednoho

 

Pokud se jedná o tzv. single byt, tedy byt obývaný jednou osobou, nemusí ani standardní stůl pro jednu osobu představovat z hlediska zabíraného místa zásadní problém. Přesto i toto místo lze ušetřit například vhodnou skládací variantou. Nabízí se například sklápěcí konstrukce. Po ukázku jsme zvolili lehký sklápěcí stůl švýcarské firmy Phoenix.

Základem výrobku je nástěnná skříňka o šířce cca 40 cm, výšce cca 60 cm a hloubce cca 10 cm. Skříňka, jejíž úložný prostor je rozdělen svislou mezistěnou a vodorovnými policemi, je uzavřena dvojitou klopnou, která při sklopení plní funkci stolu. Vnitřní část, připojená dvěma otočnými závěsy ke dnu korpusu, slouží jako stolová deska. Tvoří ji rám z MDF opatřený na horní (resp. zadní) straně plnou tenčí deskou. Vnější díl má rovněž rámovou konstrukci a s vnitřní deskou je spojen dvěma otočnými závěsy a dvojicí sklopného kování (tzv. vymezovacích nůžek). Při sklopení plní funkci podpěry vodorovné desky. Jako výplň rámu vnějšího dílu použil výrobce plnou desku s černým matným povrchem, takže čelní plocha uzavřené skříňky slouží jako kreslicí nebo poznámková tabule.

Sklápěcí stůl firmy Phoenix je primárně určen do dětského pokoje, nicméně v kontextu se zvoleným tématem tohoto článku je pro nás podstatný jeho konstrukční princip.

 

Pro dva a více

 

V malých bytech ale bydlí i dvojice, mladé rodiny či seniorské páry. Jídelní stůl v takovém prostředí musí disponovat větší plochou. Zvláště když je třeba brát v úvahu i občasnou návštěvu příbuzných či známých. V takových případech se dobře uplatňují tzv. zvětšovací stoly (rozkládací, roztahovací aj.). Zajímavé řešení nabízí například stůl s roztahovací konstrukcí Extend italské společnosti Terraneo. Stůl má šířku 80 cm. Při maximálním roztažení dosahuje délky 186 cm, takže nabízí prostor ke stolování až pro 8 osob (spíše subtilnější postavy). Při kompletním složení do základní pozice se ale jeho délka zmenší na úsporných 45 cm, takže může sloužit např. jako přístěnný odkládací stolek apod.

Jeho základní konstrukci tvoří dvě rozměrově identické části tvořené dvěma robustními nohami šířky 22,5 cm spojenými stejně širokou horní vodorovnou deskou a jedním lubem na vnější straně. Obě části jsou spojené kovovým teleskopickým roztahovacím systémem s kuličkovým vedením jednotlivých segmentů, které umožňuje roztažení stolu až o 141 cm. V nohách jedné části stolu jsou vyříznuty svislé obdélníkové otvory, v nichž jsou uloženy 3 samostatné přídavné desky o rozměru 80x47 cm. Díky tomu je možné použít samostatně každou desku a vytvořit tři velikosti stolu podle aktuální potřeby: 80 x 92 až pro 4 osoby, 80 x 139 až pro 6 osob a 80 x 186 až pro 8 osob.

(Poznámka: Uvedené počty osob v závislosti na rozměrech stolu vycházejí z informací výrobce. Z ergonomického hlediska jsou ale tyto počty poněkud nadsazené, neboť minimální rozměr plochy pro stolování jedné osoby by měl být 55 x 40 cm, ideálně však 65 x 55 cm. Je zřejmé, že plocha 47x40 cm, kterou nabízí každá přídavná deska, je z tohoto hlediska nedostačující.)

 

Radomír Čapka

Foto Autor

 

 

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 6/2016

www.drevmag.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu