Design Cabinet CZ

26.02. 2009

Inspirativní Kortrijk

Recenze

Dokonalost bez kompromisů. Oltář pro Luculla – co mi vytanulo na mysli v Kortrijku na bienále Interieur 08 při pohledu na bělostný blok, z něhož se vyklubala základní kuchyňská pracovní sestava.

Belgická Wilfra s 20 stylisty, specializovanými konstruktéry - návrháři kuchyní, techniky a interiérovými architekty se od roku 1953 věnuje zkoumání a hledání nových podnětů, idejí a materiálů, aby je tvořivě vtělila do maximálně jednoduchých, technicky dokonalých, působivých tvarů. To vyjadřuje samotné logo WILFRA ID&E, interior design & engineering.

Dobrým příkladem je koncepce kuchyně, z níž uvádíme ukázky pracovního monobloku. K němu patří podobně koncipovaná stěna, ukrývající další spotřebiče a úložné prostory. Pro bydlení koncept vysoce formální, ale více než atraktivní ve víceúčelovém veřejném interiéru, kdy se mimo dobu používání stane neutrálním, avšak výrazným architektonickým prvkem (s bustou hodovánímilovného vojevůdce oltářem).
Pozn.: Říman Lucius Licinius Lucullus, konzul př. n. l. r. 74, římský vojevůdce, zemřel př. n. l. r. 56, vstoupil do obecného povědomí nákladnými hostinami - lukulskými hody více než vojenskými výboji, aniž bychom vzpomínali, že právě on přivezl třešně z Pontu do Říma.

BULO - Kancelářská svoboda bosých nohou

Od vidiny oblázku až k představě chaoticko harmonické oblázkové pláže; tak nějak se rodil koncept kancelářského pracoviště v myslích „Bulodesignérů".

Nejeden úředník, ale i mnozí další moderní nomádi putující mezi „od stolu doma k tomu tam někde" včetně zaměstnavatelů, na vlastní kůži seznali, jak výkon ovlivňuje změna prostředí. Proto má být kancelář místem vstřícným k jedinci. Nejen stolní desky s obvyklou nastavitelnou výškou, ale také jejich tvarování a skladba a další doplňky nemusejí postrádat jistou skutečnou i pocitovou hravost a lehkost. O to usiluje belgická firma Bulo v inovovaných i nových předmětech a souborech, presentovaných na bienále Interieur 08 v Kortrijku. Snímky z CD představují kolekci 2008, fotografem Fien Müllerem komponovanou jako (obrazová) zátiší, zdůrazňující otevřenost k radostné volbě nevázané konvencí - ovšemže v mezích dobrých mravů a hranic svobody vlastní i ostatních - mimochodem, firma používá pouze 100 % recyklovatelné materiály.

Hotelkort****

Památkově chráněný větrný mlýn z roku 1841 a statek tvoří jádro nového hotelového komplexu zbudovaného ze skla, betonu a oceli zarámovaného v zeleni. To vše za devět měsíců.

Architektonická kancelář Govaert en Vanhoutte z Brugg v rámci pravidel stanovených památkáři vytvořila nadčasové, nenásilné a působivé prostředí ve spolupráci s významnými belgickými i zahraničními autory z nejrůznějších oborů.

Vedle 34 X (standardních) pokojů zde najdete 6 XL a 5 XXL pokojů. Právě na oněch 11 výjimečných se udělením tzv. Bílé karty s určením „vytvořte ideální hotelový pokoj" podíleli Matali Crasset, Nedda El Asmar, Fabiaan van Severen, Edouard Vermeulen, ale i hudebník Ozark Henry či šperkař Hulchi Belluni. I standardní pokoje získaly osobitý dotek díky uměleckým fotografiím Barta Van Leuvena.
Komplex samozřejmě obsahuje veškeré veřejné a pomocné prostory dílem v historických objektech - restaurační, relaxační pro tělo i ducha, kongresové atp. - vybavené včetně pokojů nejmodernější technikou. Nelze opominout ani firmy, jež se uplatnily nejen svými produkty od fáze koncepce až po dokončení. Mezi nimi to byly například Delta Light, Arper, Extremis, BIC Carpet, het Bourgondisch Kruis, Ipod Touch, Dublet a Dark.

Za více než zmínku stojí, že vedle větrné energie a úsporných spotřebičů je k dispozici 500 m² solárních panelů. Velkou premiérou pro region byla rovněž realizace vertikální zahrady. Bez dotyku se zemí je zahrada zavěšena jako obraz na zdi. Koncepce je dílem „květinového" umělce Geerta Pattyna a zahradní architektky (předpokládám podle křestního jména) Inge De Bruycker.

Výsledek je nazýván mostem mezi minulostí a přítomností, ale i přesahem do budoucnosti díky nadaci Interieur Kortrijk, která zajistí obměňování určitých míst (restyling) tak, aby zde mohla být vystavena světová avantgardní díla v souladu s rychlým vývojem designu. (další informace na www.d-hotel.be)

Ivana Čapková

Převzato ze Stolařského magazínu 1/ 2009
www.stolmag.sk

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu