Design Cabinet CZ

12.09. 2021

Inteligentní svítidlo je jen to cirkadiánní

Ergonomie

Zdravé chromatické osvětlení levně a rychle

 

Média a soutěže prezentující tzv. hurádesign se předhánějí v ukázkách estetických svítidel, která jsou bezpochyby jedno krásnější než druhé. Hledání komplexně kvalitního designu, který bývá označován jako „design inteligentní“, je však náročnější. U svítidel představuje rozhodující kvality nejen řada monochromatických parametrů vyzařovaného světla, ale také chromatičnost a možnost její úpravy.

Barevná kvalita světelného zdroje souvisí mj. s indexem podání barev (Ra), který je závislý na spojitosti vyzařovaného spektra. Optimální je mají klasické žárovky. Nízkotlaké a vysokotlaké výbojky, k nimž patří i tzv. úsporky je nemají dokonalé, což se projevuje zejména v barevnosti potravin při stolování, kterou lidské oko velmi citlivě rozlišuje. Ať už reklama říká, co chce, ani diody zatím nedosáhly kvality faktoru podání barev žárovek, projevuje se to například tím, že tzv. teplé nejsou teplé, ale spíše žluté. Celkově může horší index podání barev natolik ovlivnit vizuální atmosféru prostoru, že se budeme cítit nepřirozeně a bude to mít vliv i na naši pohodu.

O cirkadiánním rytmu, který zásadně ovlivňuje naši kondici a zdraví, se mluví již delší dobu, ale designéry tento problém zatím příliš neoslovil. Oslovil pouze některé výrobce a obchodníky, kteří si z něj pomocí sofistikované reklamy udělali mimořádně výhodný byznys. Cirkadiánní rytmus vyžaduje od svítidel, aby vyzařovala to, co během dne obloha se sluncem a večer plameny ohniště paleolitického člověka. Tedy je-li slunce blízko horizontu, teplé světlo, a to mnohem slabší než polední slunce vyzařující velkou míru UV záření a modré části spektra dodávané blankytnou oblohou.

V sobě kamenné totiž byl nejvíce ovlivněn vývoj našeho organismu včetně jeho kognitivních možností a psychiky, přičemž od té doby se zatím nestačil příliš změnit. Civilizační prodlužování dne umělým světlem, které je navíc zbytečně silné a studené, nepodporuje přechod našeho organismu k harmonickému spánku. Není divu, že dnes firmy dokážou vyvinout diodové osvětlovací systémy, které vám budou jas a chromatičnost automaticky celý rok měnit podle denního času a kalendáře. A protože to vypadá technicky komplikovaně až magicky, počítají s tím, že si za to mohou naúčtovat nehorázné sumy. Výrobní cenu systému přitom lze ověřit poměrně jednoduše: samotné diody jsou čím dál tím levnější, stmívače lze pořídit za maloobchodní ceny mezi 150 – 500 Kč a o chromatičnost se postará promyšleně vybraná kombinace vhodně zvolených světelných zdrojů, resp. svítidel nebo jednoduché foliové konverzní filtry. Know-how poskytuje příroda zdarma.

Z hlediska chromatičnosti tedy zvolíme kombinaci teplých a studených zdrojů nebo zdroje neutrálně bílé upravované fóliemi. V kombinaci není chybou doplnit studené diody žárovkami. Tyto klasické světelné zdroje používáme zejména večer, kdy vnímavost k barevnému podání má při různých činnostech své opodstatnění. Současně od nich nepožadujeme takový světelný výkon, proto jejich spotřeba nemusí být přehnaná. Vysoký světelný tok je potřebný přes den nebo ráno k podpoře probuzení. O ten se mohou postarat výkonné diody chladnější chromatičnosti. Světelné zdroje samozřejmě není nutné během dne ve svítidlech měnit. V každém prostoru vždy pracujeme se skupinou osvětlovacích těles, jejichž osazení teplými a studenými zdroji lze promyšleně vyřešit.

Ani užití fólií nepředstavuje nepříjemnou obsluhu. Vhodně tvarované se dají jednoduše vkládat do mnoha svítidel, a to i v několika vrstvách, které stupňují barevnou i jasovou úpravu. Je ale zřejmé, že modré konverzní fólie nemá smysl používat k žárovkovým zdrojům, protože tyto tepelné zářiče produkují málo studené části spektra. Pokud má někdo dojem, že manuální obsluha filtrů je nepohodlná, musíme připomenout, že automatická nebo dálková obsluha techniky zbytečně snižuje naši pohybovou i kognitivní kondici, a proto je dobré se jí vyhýbat. V paleolitu prostě nebylo životní prostředí na dálkové ovládání.

Při tom všem je samozřejmě třeba dbát na to, aby nám optimální večerní „teplou“ atmosféru nenarušovaly displeje počítačů a telefonů. Existují pro ně programy, které s nástupem pozdních hodin automaticky zařadí oranžový digitální filtr. Musíme ovšem počítat s tím, že sníží věrnost podání barev, i když se lidské oko časem přizpůsobí. Oranžové folie jsou použitelné i v brýlích, které vyřeší celkovou atmosféru najednou. Takový konverzní filtr si můžeme dobře vložit do různých typů sportovních či ochranných pracovních brýlí, prodávaný oranžový lyžařský filtr může mít kvality blížící se požadavku cirkadiánního rytmu. Tady je třeba zdůraznit, že filtrování nemusí být za každou cenu dokonalé, důležité je, aby dominovala teplá část spektra.

Stmívání světel se nejsnadněji řeší připojením ke kabelu se šňůrovým regulačním vypínačem. Dnes jsou k dispozici takové, které stmívají jak klasické žárovky, tak diody. Pro trvalejší řešení lze zakoupit ještě levnější regulační vypínače instalované do zdi interiéru.

Nejnáročnějším úkonem tak zůstává výběr a rozmístění jednotlivých svítidel v interiéru, pro designéry pak jejich konstrukce dobře respektující specifické požadavky (úhel vyzařování, rovnoměrnost osvětlení v pracovní ploše, zábranu oslnění) nebo i variabilitu funkce. Nemá smysl ovšem z této profesní záležitosti dělat velkou vědu. Jde o klasickou problematiku užití a vyvážení lokálního a celkového, rozptýleného a směrového osvětlení.

Inteligentní řešení cirkadiánního osvětlení tedy dnes představuje dva typy aktuálních výzev pro návrháře. Jednak pomoci technologiemi dezorientovanému lidskému organismu nalézt svou přirozenou harmonii a pak umožnit dostupnost potřebné světelné techniky finančně širším vrstvám, než jen bohatým snobům, kteří jsou ochotni přehnané ceny platit.

 

Tomáš Fassati, Institut inteligentního designu

 

 

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu