Design Cabinet CZ

02.11. 2010 - 31.01. 2011

intersection

Výstavy

Grafický design studentů FaVU a FSI VUT Brno / Galerie HaDivadlo Brno

Výstava Intersection je zaměřena na průřez prací studentů ze dvou fakult Vysokého učení technického v Brně a to napříč ročníky i napříč různými zpracovávanými úkoly z období přibližně posledních pěti let.

Zastoupeni zde jsou jednak studenti průmyslového designu z Ústavu konstruování Fakulty strojního inženýrství: Martin Běhal, Natália Biathová, Lukáš Brza, Martin Cimbál, Pavel Čoupek, Petr Fiala, Jakub Havránek, Ivana Hopfingerová, Tomáš Hrda, Jana Jansková, Petr Nevřela, Aleš Kotek, Jakub Lekeš, Róbert Machálek, Martin Miklica, Olga Minaříková, Barbora Nečasová, Martin Ondra, David Rajchl, Jiří Slezák, Martin Strnad, Filip Uhlíř, Jan Zahradníček, Jan Zainer a Michal Žarnikov, kteří se seznamují s grafickým designem jako jednou z ateliérových disciplin, kterou během studií projdou, a jednak studenti z Ateliéru grafického designu Fakulty výtvarných umění: Katerina Soudková, Katarzyna Bulka, Adam Rybák, Pavel Lukáš, Jirí Chlebus, Petr Snoha, Jana Malíková, Matej Hanauer, Jakub Rafael, Jirí Chlebus, Zuzana Lehutová, Jakub Sanitrák, Katerina Bažela, Jana Malíková, Lukáš Veverka, Zuzana Lehutová, Ondrej Homola, Petr Skala, Timur Akhmetov, Marlene Aidos, Zuzana Lehutová, Ziga Artnak, Kristýna Coufalová, Jakub Rafael, kteří grafický design studují jako svůj stěžejní obor v bakalářském i magisterském studiu.

Přestože obě pracoviště byla založena zhruba ve stejné době před cca 18 lety, tak jde o první společnou výstavu.

Řádné pětileté studium průmyslového designu bylo otevřeno na Ústavu konstruování FSI po několika letech ověřování v roce 1993. Průměrný počet studentů v každém ročníku je zde kolem patnácti, což znamená jen za posledních pět let přes 70 absolventů... Grafický design u studentů průmyslového designu je jednou z podpůrných disciplín, ve které se seznamují s tvorbou těch nejzákladnějších prvků designu vizuálních komunikací (písmo, typografická úprava, značka a jednotný vizuální styl, plakát...). Není to však pro ně jen okrajová záležitost, protože po absolvování se řada z nich a to hlavně díky situaci na trhu práce věnuje grafice i profesně. Proto se právě od letošního roku na ÚK FSI postupně rozšiřuje obor průmyslový design i o specializaci designu vizuálních komunikací a nových médií. Na výstavu Intersection byl vybrán průřez jen několika z desítek úkolů a to zejména z takových, které snad mohou zaujmout návštěvníky takové instituce jakou je divadlo...

Výchozí situace v Ateliéru grafického designu FaVU je jiná, podobná i stejná. I ten vznikl ve stejné době – v letech 1992/1993. Přicházejí sem studenti, kteří již mají povědomí o grafickém designu ze středních škol, nepříliš informovaní zájemci o studium zajímavého oboru i čekatelé na titul nejkreativnější kreativec roku. Mají zde možnost věnovat se prohloubení svých znalostí, objevit typ svého nadání a vyzkoušet si nejrůznější kategorie oboru, pokusit se o první profesionální řešení, vystřídat komerční zakázky i experimentální výstupy. V ateliéru pracují současně studenti 4letého bakalářského i 2letého magisterského studia, kterých je dohromady přibližně kolem 15.

CED-HaDivadlo, ALFA pasáž, Poštovská 8d, 602 00 Brno

www.uk.fme.vutbr.cz, www.ffa.vutbr.cz

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu