Design Cabinet CZ

13.04. 2015 - 19.04. 2015

Jaro v Miláně

Festivaly a veletrhy

Dvě dubnové akce, Salone del Mobile Internazionale a Triennale Design Week 2015 bych obrazně nazvala vydatným, kvalitním a unikátním „předkrmem“ před „hlavním chodem“, což by měla být květnová světová výstava EXPO 2015.

V Miláně se staví, dláždí, zdobí, rekonstruuje, nad městem ční les obřích jeřábů, které pracují téměř nepřetržitě. To vše proto, aby toto EXPO bylo nejlepší a nejskvělejší. To však nebylo na překážku dubnovým akcím, které byly připraveny naprosto profesionálně. Znalci vědí, že světový veletrh designu Salone del Mobile je tak obsáhlý, že není v lidských silách jej prohlédnout ve vymezeném čase šesti dní. Je třeba vybírat a volit priority.

Zona Tortona
Historický komplex starobylé průmyslové zóny Milána (podobný pražskému Karlínu) je věnován zejména expozicím mladých začínajících designérů a firem. Tortona letos opět nezklamala, i když nepřinesla žádné převratné novinky.
Foto: Tortona

Salone del Mobile - RHO (výstaviště)
Patrně jedno z největších výstavišť vůbec. Jižnímu vchodu dominují 2 černé hotelové budovy nezaměnitelného vzezření. Přízemní zóna je proložena množstvím kaváren, restaurací a odpočinkových ostrůvků s lavičkami. Zelené plochy jsou tvořeny nízkým bambusovým porostem v nichž jsem objevila zónu kočičího relaxu. Nevím, do jaké míry je to počin designérský, nicméně je to znamením vstřícného postoje vůči výtavištním drobným predátorům, kteří se starají o zminimalizování přítomnosti hlodavců. Ostatně, Italové mají rádi zvířata a přírodu - na výstavišti najdete mnoho pečlivě ošetřovaných pravých a živých květin, stromů, keřů, mechů a lišejníků. Rozhodně se nesetkáte s něčím plastovým či papírovým. Pokud to ovšem není výstavní exponát.
Nejprve jsem zvolila veletržní sekci Salone Satellite, která je věnována, podobně jako Zona Tortona, mladým, perspektivním, začínajícím designérům a firmám z celého světa. Rozhodně mě zaujalo jízdní kolo, jehož prototyp byl zhotoven pomocí 3D tiskárny. Dalším zajímavým projektem jsou objekty a oděvy z modulů, opět realizovaných na 3D tiskárně, inspirovaných tvorbou Alfonse Muchy. Pozoruhodný je fakt, že firma byla asijská, nejspíš japonská.
Ti dva pánové, kteří leží na podlaze a hrají šachy, jsou sami vlasovým, strojově tkaným kobercem. Digitální technologie neznají mezí...
Foto: Salone Mobile_RHO_Satellite

Euroluce
Značná část výstaviště byla obsazena veletrhem Euroluce - International Lightning Exhibition. Tedy vším co svítí. Lustry od klasických až po extrémní a experimentální, světelné stěny, objekty, osvětlení podlah, pracovních ploch a tak podobně. Led diodové opojení je již delší dobu na ústupu a tvůrci se všemožně snaží vytvořit světelné zdroje nové generace tak, aby navodili iluzi klasických vláknových žárovek. Nepochybně kvalitní a hojně navštěvovanou atrakcí byla hvězdicovitě řešená expozice nadnárodní společnosti sídlící v Čechách, Lasvit. Kinetický, hudební a „dýchající" lustr Petry Krausové fascinoval davy zejména asijských návštěvníků. Neúnavně natáčeli na mobily, tablety, videokamery a...žasli. Stále populární je také industriálně historizující styl, který se dobře doplňuje s interiéry současnými. Novým fenoménem je peří. To se ostatně objevuje i v nábytkových expozicích.
Foto: Euroluce
Detaily: salonemilano.it

Triennale Design Week
A nejlepší nakonec: Triennale Design Week v Triennale Design Muzeu. V tomto monumentálním architektonickém skvostu z 30. let 20. stoletíbyly naprosto úžasné výstavy Arts & Foods a Kitchens & Invaders (Umění a jídlo, Kuchyně a vetřelci). Se Salone del Mobile měly společné hlavně datum konání, jako partnerská akce. Nicméně designu, zejména historického tam bylo k vidění nepřeberně. Starobylé sporáky, kávovary, mlýnky, chladničky, mixéry, nápojové a potravinové automaty, kuchyňské roboty a nádobí všeho druhu. Jednak volně řazené nebo formou vtipných instalací. To vše proloženo dobovými plakáty, fotografiemi, promítáním filmových sekvencí a animovaných děl, včetně reklam z minulého století. Vystaveny byly oděvy a čalouněný nábytek s potravinovými tématy. Součástí byla jihokorejská expozice, s artefakty vytvořenými z potravinářských papírů a textilií. Nechyběly obrazy a plastiky od známých světových umělců. Jednomu sálu dominoval kulovitý přistávací modul sovětské rakety Sojuz s ukázkami „pytlíčkové" stravy kosmonautů. Trienále ode mne dostává pět hvězdiček!
Foto: Triennale_Designweek
Detaily: inexhibit.com

Eliška Nová

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu