Design Cabinet CZ

15.04. 2016

Kdo hájí naše profesní zájmy v Bruselu?

Novinky

Federace evropských výrobců nábytku (UEA, www.ueanet.com), jejímž členem je i Asociace českých nábytkářů (AČN), sdružuje národní evropské federace a asociace a jednou z jejích priorit je chránit společné zájmy evropských výrobců nábytku. V loňském roce federace zaznamenala řadu významných změn. Byla napříkad přijata nová strategie UEA a byly odsouhlaseny výrazně snížené členské příspěvky, což koresponduje se záměrem efektivní a nízkorozpočtové evropské lobbistické organizace. Další neméně významná změna proběhla na postu generálního sekretáře, kterým byl zvolen tajemník AČN Ing. Tomáš Lukeš. V této souvislosti jsme ho požádali o krátký rozhovor.

 

V čem spočívá lobbistická činnost UEA?

Pro každý obor lidské činnosti je lobby v dnešním regulovaném světě nesmírně důležitá aktivita. Aby si totiž obor v bludišti byrokracie, předpisů a pravidel udržel svou pozici a prostor pro růst, musí se o něm vědět a musí být patrný jeho význam. Musí se o něm vědět minimálně na patřičných místech, kde se rozhoduje. A v Bruselu se rozhoduje o mnohém. Řekněme si, že určité vyhlášky, zákony a nařízení, které jsou dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. Uvědomme si, jak každý rok postupuje a narůstá byrokracie. Poskytováním správných informací úředníkům a politikům můžeme mnohé negativní procesy vůči našemu sektoru (výroba nábytku) zpomalit nebo zvrátit. Je ovšem potřeba se nebát a tento problém svým přispěním i svými penězi řešit.

Lobby v Bruselu je obecně nákladná záležitost. To je fakt, se kterým je potřeba pracovat při tvorbě cílů. A cíle je určitě důležité si při lobbingu stanovit. Členové UEA si na valné hromadě odsouhlasili, že chtějí evropskou organizaci chránící společné zájmy s nízkými finančními náklady. Rozhodli se i přesunout sídlo z Bruselu do Prahy a více spoléhat na komunikační prostředky jako je e-mail, telefon nebo telekonference. Existenci UEA lze chápat i jako pojistku podnikání formou oborové lobby.

 

Můžete našim čtenářům některé lobbistické úspěchy UEA z poslední doby přiblížit na konkrétních příkladech?

UEA se např. v roce 2013 a 2014 aktivně zapojila do vyšetřování podezření z kartelu výrobců pěny na matrace, čalouněného nábytku a sedaček do aut. Kontaktovala své členy a ti zaslali informace, které byly dál postoupeny vyšetřujícím orgánům. Evropská komise tehdy udělila rekordní pokutu za kartel ve výši 114 milionů eur. UEA také připomínkovala přípravu „Nařízení o dřevě – FLEGT“ nebo se její členové zapojili do různých projektů zaměřených na vzdělávání. Posledním projektem, kde byla UEA zapojena, bylo zkoumání možností vytvoření značky Sociálně spravedlivé výroby nábytku. Není od věci dodat, že taková značka funguje ve Švédsku.

 

Než se budeme věnovat nedávným změnám v UEA, zkusme se nejdříve vrátit trochu do její historie.

UEA byla založena v roce 1950. Jejím cílem bylo prohloubení spolupráce mezi výrobci nábytku v Evropě a zejména začlenění výrobců nábytku z Německa. Uvědomme si, že bylo pět let po válce a Evropská unie ještě neexistovala... UEA byla založena v Paříži a až v sedmdesátých letech byla přestěhována do Bruselu. Po roce 2000 se UEA začala výrazně rozšiřovat na východ. To se možná nelíbilo původním členům ze staré EU 15.

 

Jak to myslíte?

Osobně jsem přítomen aktivitám UEA od roku 2001, kdy AČN vstoupila do UEA jako přidružený člen (jelikož ČR nebyla členem EU). Přijetí do UEA proběhlo ve španělské Valencii v době konání veletrhu bytového nábytku. Společně s Českou republikou byly přijímány ještě asociace Rumunska, Bulharska, Polska, Maďarska. Pamatuji se, že přijetí bylo mírně rozpačité. „Ostřílení mazáci“ – tedy tajemníci asociací reprezentující nábytkářský průmysl v zemích tehdejší EU 15 se na nás dívali s určitým odstupem a snad i nedůvěrou. Za těch čtrnáct let, co jsme členy UEA, se ale mnohé změnilo. Osobně se známe, ledy se prolomily…

 

Změny ale proběhly i v jiné rovině. V minulosti měla UEA až 23 členů. Dnes jich má jen 6. Co způsobilo tento odliv členů a jaká je dnes situace v UEA?

Máte pravdu. Prostřednictvím svých národních asociací byli svého času v UEA sdruženi nábytkáři z Bulharska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Estonska, Finska, Francie, Řecka, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Makedonie, Malty, Moldavska, Polska, Portugalska, Rumunska, Ruska, Srbska, Španělska, Turecka, Ukrajiny a Velké Británie. Jestliže jsem před chvílí řekl, že za posledních čtrnáct let se mnohé změnilo, tak musím zároveň dodat, že i mnohé zůstalo. Nové země EU tvrdě konkurují nábytkářům ve staré EU 15 a rozdílné jsou i názory na řešení některých problémů...Možná to byl důvod, proč již v roce 2006 německá a italská asociace vystoupily z UEA a spolu s Belgií, Dánskem, Slovenskem, Španělskem a Tureckem založily novou organizaci EFIC (Konfederace evropského nábytkářského průmyslu, www.efic.eu). Později se připojily také Portugalsko, Švédsko, Rakousko, Rusko a Norsko. EFIC je dnes o něco silnější svaz než UEA. Nicméně UEA prochází od počátku loňského roku poměrně bolestným obdobím. Ke konci roku 2014 odešel po pětadvaceti letech z funkce generálního tajemníka pan Bart De Turck. Tomu předcházely dlouhodobé problémy s financováním. Ty nakonec vyvrcholily i rezignací prezidenta UEA pana Johna Alstona, majitele společnosti Alston Furniture, která je tradičním anglickým výrobcem se dvěma stovkami zaměstnanců. Byly to evropské fondy a různé programy financované přímo Evropskou komisí, které v posledních patnácti letech finančně výrazně přispívaly k fungování UEA. Tyto zdroje se v roce 2014 zcela vyčerpaly.

Koncem roku 2014 EFIC prostřednictvím svého prezidenta pana Markuse Wiesnera vyzvala členy UEA, aby se stali členy EFICu. V prosinci 2014 se za tím účelem konala předvánoční schůzka ve Vídni. Výzvu ke vstupu do EFICu přijala nizozemská a francouzská asociace. Ostatní nabídku nepřijali. Rozhodli se buď v UEA zůstat, a tím mít zabezpečený alespoň nějaký zdroj informací a platformu pro setkávání a možnost řešení společných problémů, nebo vystoupit a nebýt členem žádné evropské nábytkářské konfederace. Dnes tak členskou základnu UEA tvoří Bulharsko, Česká republika, Portugalsko, Rumunsko, Turecko a Velká Británie.

Proč AČN také nepřestoupila k EFIC?

V případě české asociace to bylo rozhodování v ekonomické rovině. Aktivity EFICu se nám sice líbí, ale v rozpočtu bohužel nenacházíme potřebnou sumu. A nejedná se pouze o členský příspěvek. Je potřeba najít prostředky i na zahraniční cesty, jelikož setkání se konají v různých evropských destinacích (Vídeň, Miláno, Porto...). Na druhou stranu jsem přesvědčen, že členství v UEA je velmi prestižní a co do funkčnosti si nezadá se členstvím v EFICu. Vždyť Brusel je z Prahy pouhou hodinu a čtvrt letu. A každý den létají čtyři přímé spoje tam a čtyři zpátky. Do jednání je tedy možné se efektivně zapojovat.

 

Jak tedy bude UEA nadále fungovat v tomto „oslabení“?

Hlavní myšlenkou UEA je zůstat v kontaktu. Tedy, aby ostatní národní asociace spolu zůstávaly v kontaktu. Abychom se osobně znali. A abychom v případě řešení nějakého vážného společného problému byli schopni hledat a najít společné řešení. Na závažnější problémy by tak či tak měl nastoupit odborník a zainteresované strany by se dohodly na společném krytí nákladů na lobbing.

Přes UEA se účastníme dlouhodobého programu Evropské komise Sociální dialog v nábytkářském průmyslu. Udržujeme si tak kontakty s členskými organizacemi sdruženými v EFICu. UEA je zároveň zdrojem informací a platformou pro setkávání evropských národních asociací výrobců nábytku. I když je dnes EFIC co do počtu členů o něco větší než UEA, přesto UEA zůstává významnou silou evropských výrobců nábytku. Zvláště pokud si uvědomíme fakt, že se velké množství pracovních míst přesouvá za západu na východ. A to je trend, který pokračuje a není pravděpodobné, že by se v blízké budoucnosti zastavil nebo výrazně omezil. Každá věc potřebuje uzrát a osobně předpokládám, že UEA začne opět sílit tak v roce 2017, po nějakém čase, kdy se současné změny zaběhnou.

 

Současní členové EFIC

  • Rakousko: Austrian Furniture Industry
  • Belgie: FEDUSTRIA, Fédération belge de l'industrie textile et l'industrie du bois et de l'ameublement
  • Dánsko: TMI, Træ- og Møbelindustrien
  • Německo: VDM, Verband der Deutschen Möbelindustrie
  • Itálie: FLA, Federlegnoarredo
  • Nizozemsko: CBM, Branchevereniging voor interieurbouw en meubelindustrie
  • Norsko: Norsk Industri møbel + interiør
  • Portugalsko: AIMMP, Associação das Indústrias de Madeira e Mobiliário de Portugal
  • Rusko: AMEDORO, Association of furniture and woodworking enterprises of Russia
  • Švédsko: TMF, Trä- och Möbelföretagen
  • Turecko: MOSDER, Association of Turkish Furniture Manufacturers
  • Francie: UNIFA – National Union of French Furniture Industries

 

Současní členové UEA

  • Bulharsko: BCWFI, Bulgarian Branch Chamber of Woodworking and Furniture Industry
  • Česká republika: AČN, Asociace českých nábytkářů, Association of Czech Furniture Manufacturers
  • Portugalsko: APIMA, Associação Portuguesa das Indústrias de Mobiliário e Afins 
  • Rumunsko: APMR, Romanian Furniture Manufacturers Association 
  • Turecko: MOBDER, Furniture Manufacturers Association of Importers and Exporters
  • Velká Británie: BFM, British Furniture Manufacturers

 

Radomír Čapka

Foto: autor

Převzato z časopisu Dřevařský magazín 1-2/2016

www.drevmag.com

 

 

 

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu