Design Cabinet CZ

19.06. 2024 - 20.09. 2024

Len/Lab

Výstavy

V bratislavském Dizajn štúdiu ÚĽUV v Dobrovičové ulici 13 trvá do 20. září 2024 výstava, která se zaměřuje na tradiční i netradiční technologické procesy zpracování přádného lnu. Expozice s ukázkami předení, tkaní, paličkování, ale i přírodního barvení či experimentální tvorby z tohoto rostlinného materiálu doplňuje výstavu Tradice netradičně: Len a konopí instalovanou v Galerii ÚĽUV na Obchodní 64 v Bratislavě. Návštěvníci obou galerií tak získají ucelený obraz o možnostech zpracování a využití lnu kdysi a dnes.

Výstava se zaměřuje na tradiční i netradiční technologické procesy zpracování přádného lnu. Expozice s ukázkami předení, tkaní, paličkování, ale i přírodního barvení či experimentální tvorby z tohoto rostlinného materiálu doplňuje výstavu Tradice netradičně: konopí instalovanou v Galerii ÚĽUV na Obchodní 64 v Bratislavě. Návštěvníci obou galerií tak získají ucelený obraz o možnostech zpracování a využití lnu kdysi a dnes.

Způsob pěstování a zpracování lnu je znám člověku již od neolitu. Přadný len se v minulosti pěstoval téměř v celé Evropě a až do začátku 20. století tvořil hlavní složku tradičního oděvu na Slovensku. Samotný proces, který umožňuje získat ze stonků lnu vlákna, má několik fází – sázení, sběr, čištění, močení, lámání, česání a předení. Průběh zpracování je ekologický, bez nutnosti použití chemických prostředků.

Kurátorky výstavy mají v rámci celoročního tématu ÚĽUV-u, kterým je len, konopí a kopřiva, ambici představit a edukovat širokou veřejnost o procesu zpracování přádného lnu. Vystavené předměty, jako trlice, přeslice či hřebeny dýchají minulostí a překvapují nestárnoucí krásou a funkčností. Důkazem smysluplnosti návratu ke kořenům v podobě designových a zároveň funkčních nástrojů na zpracování lnu je i projekt Príběh lnu, za který Vladimíra Maťaše získala v soutěži Národní cena za design 2021 speciální uznání za kompletní výzkum v oblasti designu a řemesla. Inspirovala ji prababička, která len pěstovala, lámala, česala, přádla, tkala a vyráběla z něj doplňky do domácnosti či části tradičního oděvu.

Historické exponáty doplní současné práce studentů Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, kteří se ve svých výstupech zaměřili na proces paličkování krajek, tkaní a přírodního barvení lnu. Vzorky materiálů autorky Zuzany Gombošové vyrobené experimentálně z přírodních vláken, které na výstavu zapůjčilo Slovenské centrum designu, jsou výsledkem projektu Plant matters/Rostlinné záležitosti. Projekt se zaměřil na zhodnocení využití rostlinných vláken z území Slovenska k výrobě vybraných druhů biokompozitních materiálů na bázi bakteriální celulózy.

 

Design studio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava

Otevřeno: úterý, středa, pátek 12:00 - 18:00, čtvrtek 12:00 - 19:00

Připojené obrázky

Připojené soubory

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu