18.10. 2008
Letní keramická plastika
Novinky
Šestnáctý ročník známé výstavy Letní keramická plastika se koná třetím rokem v parku roztockého zámku. Po předešlých ročnících pořádaných v bechyňské františkánské zahradě zde našla srovnatelné prostředí.
Stejnojmenné občanské sdružení pod záštitou Středočeského muzea v Roztokách u Prahy, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a hejtmana Středočeského kraje Ing. Petra Bendla prezentovalo nejen tvorbu svých členů, ale i práce čestného hosta a díla dalších výtvarníků.
Účastníci
Jana Bébarová, Marek Dias, Karel Dvořák, Václav Dyntar, Martina Fotrová , Petr Fridrich, Václav Gatarik, Jan Hendrych, Lubomír Ivanov, Anna Klimešová, Jan Koblasa, Petr Lada, Helena Ladová Lišková, Iva Ouhrabková Naděžda Potůčková , Bára Pšenčíková, Šárka Radová, Zdena Saletová, Helena Samohelová , Jaroslav Šafr, Václav Šerák, Lubomír Šilar, Markéta Škopková , Rolf Simon Weidner, Dalibor Worm
Rostocký zámek a zahrada Uměleckoprůmyslového musea
Areál zámecké zahrady poskytl vhodné umístění pro výtvarně, technicky a materiálově různorodá díla od 25 autorů. Řada plastik vznikala přímo pro tuto akci. I přesto byla instalace výstavy koncipovaná Václavem Gatarikem, Milanem Hlavešem a Petrem Ladou věcí nesnadnou. Dobrý výsledek i zájem veřejnosti o tuto část prostorové tvorby se potvrdil již při samotném zahájení.
Příznivým a motivujícím pro jednotlivé vystavující je další návazná prezentace vybraných autorů v zahradě Uměleckoprůmyslového muzea. Díla autorů minulého ročníku – Jany Bébarové, Davida Exnera, Petra Fridricha, Václava Garatika, Heleny Ladové-Liškové a Václava Litvana – přispívají po dobu jednoho roku k oživení a zpříjemnění intimního prostoru v samém centru hlavního města. Jaká díla budou vybrána pro příští rok, je nejen otázkou výtvarných kvalit, ale především jejich vhodnosti do subtilního milieu zahrady. Škoda jen, že je tato „kouzelná" zahrada v sousedství židovského muzea a slavného hřbitova přístupná jen při vernisážích a dalších mimořádných akcích UPM.
Také v roztockém muzeu hraje důležitou roli umístění plastik v členitém terénu. Organického propojení s prostorem dosáhla rozsáhlou instalací kovových tyčí, keramických a skleněných dílů s názvem „Bojínek“ Iva Ouhrabková v bývalém vodním příkopu. Změna měřítka a pohyb jednotlivých stébel láká diváky ke hře mezi stvoly trávy a k návratu k dětskému úhlu vidění světa. Posun měřítka, monumentalita a organičnost tvaru s hravým detailem květinového dekoru se spojily také ve dvou bílých objektech „Plody“ moravské autorky Anny Klimešové. Citlivý, precizní přístup a náročnost provedení lze vnímat v instalaci Jany Bébarové „Lože pro princeznu“ sestavené z kovu a porcelánových segmentů. Tato křehká porcelánová vlna pracovala a dotvářela svými stíny v pravidelném rastru celkový dojem v světelných proměnách dne. Souznění plastiky s okolním prostředím je bezesporu jedna z cest venkovní prezentace. Spojitost keramické plastiky s navrhováním zahrad evropských i orientalizujících směrů měla v historii – a má své uplatnění i v současnosti.
Roztocká výstava ukazuje také na další cestu tvorby sochařů, v níž hraje prim přístup ke keramické hmotě jako k jednomu z možných vyjadřovacích prostředků. „Satelit“ Václava Dyntara je toho výrazným příkladem. Rozměrná plastika s architektonickým vyzněním opticky neguje tektoniku a propojuje různorodé materiály do monumentální skulptury s možností koexistence nebo popírání zahradního prostoru. Do této skupiny sochařů můžeme zařadit i Báru Pšenčíkovou s jejími realisticky pojatými zvířecími plastikami „Sedící chrtík I.“ a „Sedící chrtík II.“, které dokládají stále živý zájem o figurativní plastiku i u nejmladších autorů.
Čestní hosté
Účast čestných hostů je již příjemnou tradicí výstavy. Letos to je ukázka z tvorby profesora AVU Praha Jana Hendrycha. V předchozích ročnících se jako čestní hosté představili mimo jiné Václav Šerák, Lubomír Šilar a Jan Koblasa, jejichž tvorba je na výstavě zastoupena i letos. Zahraničním hostem je druhým rokem německý autor Rolf Simon Wolf.
Plastika pro 21.století
Objevem letošní výstavy je dílo Dalibora Worma. Variabilní objekt „05“ sestavený z rozměrných porcelánových plátů, tvarovek a kovových hřebů překračuje zažité a vyzkoušené cesty keramické plastiky. Dekonstruktivistický zásah objektu do části zahrady s výsadbou růží a levandule do geometrických tvarů byl prostorově i významově zneklidňující. Konfrontace zámeckého prostředí, symetrie zahrady, růží, levandule a porcelánu - to je plastika pro 21. století!
Letní keramická plastika zastoupená širokým spektrem autorů nabízí rámcovou představu o možnostech, stálicích a snad i směřování české exteriérové tvorby, a to v zajímavém kontextu zámeckého parku. Podaří-li se organizátorům zlepšovat již nastoupené cesty v nesnadném ekonomickém a kulturním ovzduší, mohla by tato akce nabýt výraznějšího mezinárodního významu.
Místo a čas konání výstavy
Roztoky u Prahy, Středočeské muzeum, 21.6. - 31.10.2008
http://www.keramicka-plastika.cz/
Popisky
- Bébarová Jana - „Lože pro princeznu" 2008
- Dias Marek - „Portáš" 2008
- Dvořák Karel - „Žádný sloup neroste do nebe" 2008
- Dyntar Václav - „Satelit" 2007-2008
- Fotrová Martina - „Bez názvu" 2008
- Fridrich Petr - „Rodina" 2008
- Gatarik Václav - „Ezechiel" 2000, „Magdaléna" 2008 /2x
- Hendrich Jan - „Odpočívající zápasník", „Hlava Karyatidy", „Medúza", „Hlava na soklu" - vše: 2007-2008 /4x
- Ivanov Lubomír - „Anděl" 2008
- Klimešová Anna - „Plod" 2008
- Koblasa Jan - „Plazit jazyk" 1970, „Pokus o úsměv" 1970 / 2x
- Lada Petr - „Strážce" 2000, „Pro pláč" 2008 /2x
- Ladová Lišková Helena-„Organismus" 2008, Obrana I.,Obrana II., Obrana III. , Obrana IV. vše: 2008 / 5x
- Ouhrabková Iva - „Bojínek" 2008
- Potůčková Naděžda - „ Zvonička - co neví, to nevyzvoní..." 2008
- Pšenčíková Bára - „Sedící chrtík" 2007, „Sedící chrtík" 2007 / 2x
- Radová Šárka - „Divý muž" 2008, "Proměna svíce" 2007 / 2x
- Saletová Zdena - „Kruh" 2008
- Samohelová Helena - „Pouta" 2008
- Šafr Jaroslav - „Nádoba" 2008
- Šerák Václav - „Spirály" 1995-2000, „Oblouk" 2004 / 2x
- Šilar Lubomír - „Koňské hlavy I.-V." 2007
- Škopkova Markéta - „Bůh" 2008
- Weidner Rolf Simon - „5er frei"2008 , „Hand Kreis" 2008 / 2x
- Worm Dalibor - „05" 2008