Design Cabinet CZ

28.11. 2012

Liverpool = hudba = design!

Designéři na cestách

Liverpool je světoznámé město, především díky své hvězdné historii zlatých Beatles a Johna Lennona. Mohlo by se zdát, že už je to dávno, kdy tihle slavíci ovládli svět, ale v Liverpoolu hudební a umělecký duch vůbec neuvadá. Ba naopak se více a více rozrůstá.

I když Londýn je samozřejmě centrem pro nejvýznamnější umělce, Liverpool, ač menší rozlohou, za ním vůbec nezaostává. A tak zde je galerie moderního umění Tate se širokou sbírkou světového umění, ale i další neopomenutelná muzea. Muzeum Liverpool vás z povzdálí upoutá svou architektonicky povedenou budovou, uvnitř se pak pochlubí historií města. The Beatles Story je muzeum, které vás zanese do centra nejvýznamnějšího dění a omámí znějícími baladami Beatles. Albert Dock - loděnice na pobřeží řeky Mersey vlévající se do Irského moře je nejnavštěvovanější atrakcí osázenou nejmodernější architekturou. Po pilném dni je samozřejmě nutné občas zavítat do jednoho z mnoha barů s živou hudbou.

Do Liverpoolu jsem přijela v červenci a mohla bych o něm vyprávět daleko víc. O čem vám ale chci hlavně povědět, je design. Stejně jako umělecký duch, hraje v Liverpoolu velmi významnou roli průmyslová výroba a marketing, což jsou dva nejdůležitější aspekty na poli dnešního designu. Já jsem dostala příležitost pracovní stáže ve studiu Ilsy Parry, kterou možná znáte jako vítězku BBC soutěže Phillipa Starcka ´Design for life´ v roce 2009. Ilsa zvítězila s návrhem ´Flo´, což je ergonomicky tvarovaná hůlka z jednoho kusu karbonu, která je nejen oporou při chůzi, ale hlavně při vstávání ze židle. ´Flo´ byla slavnostně uvedena na trh letos v březnu na přehlídce designu Naidex Independent Living v Birminghamu. Po devítiměsíční stáži ve Starckově ateliéru založila Ilsa vlastní design studio, jehož jsem momentálně součástí. Kromě profese produktového designéra je Ilsa také ředitelkou značkového obchodu Rethingthings LTD, ve kterém najdete nejen její produkty (hůlku ´Flo´, svítidlo ´Kaspa´, vinné sklenice ´Spyke´,...), ale například ikony jako Douwe Jacobs a Tom Schouten - Flux Chair, Jolly Smith, Tom Sutton,...). Mimo to Ilsa vyučuje design, vystupuje jako veřejný mluvčí o inovativním designu a marketingu, píše do Design Exchange magazínu, spolupracuje se špičkovými designéry a napomáhá mladým designérům začít vlastní kariéru. Do studia se neustále hlásí studenti a mladí designéři na pracovní stáž, které si Ilsa pečlivě vybírá, aby zajistila, že studio funguje na 100%. Není jednoduché být přesvědčivým kandidátem, je třeba se důkladně připravit.

Ačkoli je studio docela malé, je neuvěřitelně výkonné. Jednou týdně nás je 5, jindy musíme vše zvládnout ve třech včetně Ilsy. Pracujeme na různých projektech jednotlivě, nebo jako tým. Týmová práce je tady velmi důležitá, takže každý musí dobře vědět, co se ve studiu právě děje. Právě proto je tahle zkušenost tolik cenná. Kromě práce na projektech, prototypech a vizualizacích se dostanu také k marketingu, komunikaci s výrobci, prodejci a zákazníky, až k samotnému uvedení produktu na trh. Ty poslední body jsou podle mě jedny z nejdůležitějších zkušeností v designu, které nás ve škole nikdo nenaučí, a které se dají získat jedině praxí.

Za dobu 4 měsíců jsem se dostala k několika důležitým projektům. Jedním z nich byl inovativní design Prezentačních panelů. Prošla jsem si celým procesem od setkání se zákazníkem a diskuze požadavků až po kontaktování výrobce a testování finálního prototypu. Byla to výzva, ale hlavně jsem se utvrdila v tom, že design pro specifického zákazníka je mnohem náročnější než projekty v ateliéru. Především se neustále řeší

kompromisy a hledá se bod střetnutí zákazníkovy a naší spokojenosti. Když se však nakonec podaří najít správný cíl, o to větší je pak radost z výsledku. Na konci září kontaktovala Ilsu Ellie Phillips, organizátorka Hudební ceny Liverpoolu 2012, s požadavkem na design šestnácti originálních Trofejí. Tento projekt byl nejen významnou zakázkou pro studio, ale hlavně další výzvou, jelikož se vše muselo stihnout během 7 týdnů od první konzultace projektu po dodání trofejí na vyhlašovací večer. Vše se vydařilo výborně a po týdnech plných stresu a beze spánku jsme byli odměněni VIP vstupenkami na vyhlašovací show v Grand Central Dómu v centru Liverpoolu. Pocit, který jsem měla při pohledu na hvězdy jako Mel C (Spice Girls) předávající trofej vítězce kategorie ´nejlepší zpěvačka roku´ Rebecce Ferguson, vítězce loňského X Factoru, byl prostě neuvěřitelný. S některými vítězi jsem se mohla setkat osobně (viz foto: zleva, Andy- studio Rethinkthings, The Hummingbirds, Ilsa Parry, The Hummingbirds, já). Tyto trofeje, na kterých jsem pracovala, jsou objektem, který budou vítězové s hrdostí opatrovat, a který bude symbolem pro další roky Hudební ceny v Liverpoolu.

Závěrem bych chtěla popohnat všechny designéry i nedesignéry, aby neotáleli a vydali se do světa za poznáním. Člověk nikdy neví, kam se dostane a s jakou osobností se setká. Já jsem nikdy ani nesnila o setkání s členkou z oblíbené skupiny z mého potrhlého dospívání.

´Chiaaa´

Bc. A. Věra Kunhartová

Fakulta umění a designu UJEP v Ústí nad Labem

Produktový design (druhý ročník magisterského studia).

Více informací na: www.ilsaparry.com, liverpoolmusicawards.com, www.rethinkthings.com, www.verakunhartova.com

Připojené obrázky

Naši partneři:

  • Slovenské centrum dizajnu